Katia Buriak to absolwentka Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz oficjalny fotograf aplikacji modowej FASH. Jej zdjęcia można zobaczyć na wielu portalach w tym min. Business Insider.

Swój staż rozpoczęła w wieku 15 lat pracując jako modelka. Szybko jednak zrozumiała, że najbardziej interesująca jest dla niej praca po drugiej stronie obiektywu.

W dzisiejszym artykule opowiemy Wam w jaki sposób przygotować się do sesji zdjęciowych oraz krótkich materiałów digitalowych.

Katia: Przygotowując się do zdjęć zawsze zalecam modelom wykonanie tzw selfie treningu. Jest to proste ćwiczenie, które pomaga rozluźnić się przed sesją.
Ćwiczenie polega na wykonywaniu zdjęć typu “selfie”, na których prezentujemy skrajne emocje takie jak np. radość i sutek. Po kilkunastu minutach zabawy rozpoczynamy pracę w miłej i swobodnej atmosferze.

Warto pamiętać, że sesja zdjęciowa to praca po obu stronach. Zarówno fotograf jak i model muszą być przygotowani do wykonywania pracy. Bardzo cenię osoby, które przychodzą do studia z pewnym zarysem postaci, którą mają odegrać. Zawsze zalecam wcześniejsze przeglądanie zdjęć o podobnej tematyce ponieważ mogą być inspiracją do kreowania własnego wizerunku oraz póz podczas zdjęć. Inspiracją może być również muzyka, ja bardzo często przed pracą słucham muzyki tematycznie połączonej z motywem przewodnim sesji i to samo zalecam osobom, które mają rozpocząć zadania przed obiektywem

Przy profesjonalnych sesjach zdjęciowych fotograf jest w stałym kontakcie ze stylistą oraz wizażystą i na podstawie wspólnych ustaleń kreuje zarys obrazu. Jeśli nie uczestniczysz w sesji w pełni zorganizowanej, pamiętaj o wcześniejszej konsultacji swojego stroju i wizażu z fotografem.

Relacja Fotograf – model, jak powinna wyglądać współpraca?

Fotograf i model powinni pracować w symbiozie. Najważniejszym aspektem każdego dnia zdjęciowego jest wzajemny szacunek. Każda osoba, niezależnie od strony obiektywu, po której stoi, powinna słuchac opini współtwórcy.

Jako fotograf jestem odpowiedzialna za kreację, czyli wyjątkowość oraz niepowtarzalność obrazu, który kreuję. Każdy twórca ma indywidualne techniki robienia zdjęć. Ja jestem osobom ekscentryczną, także zawsze wykonuję dużo fotografii a od modela oczekuję aktywnej współpracy – powinien kreować swój wizerunek i wychodzić z inicjatywą nowych pozycji.

Praca w studio czy plenerze – jak wygląda charakterystyka pracy?

Niezależnie  od wybranej opcji zarówno na fotografa jak i modela czekają wyzwania. Jeśli pracujemy w studio to jesteśmy znacznie ograniczeni poprzez białe tło lub przygotowaną scenografię. W przypadku sesji plenerowej należy pamiętać o warunkach atmosferycznych i dostosowywać się do nich.

Zdecydowanie plener. Dzięki licznym wyzwaniom stawianym przez tkankę miejską, zawsze staram się być kreatywna i wymyślać nowe, ciekawe rozwiązania.

Czy rynek treści digitalowych rozwija się w Polsce?

Wydaje mi się, że treści digitalowe to jedna z najbardziej dynamicznych dziedzin w branży foto-video. Możemy zauważyć to obserwując rozwój najlepszych domów produkcyjnych w Polsce. Coraz więcej firm otwiera działy specjalnie ukierunkowane na treści digitalowe. To dziedzina, która będzie się rozwijać jeszcze przez wiele lat i dlatego ciesze się, że dzięki platformie Vendo, można znaleźć tak dużo castingów skierowanych do młodszych i starszych osób, które chętnie wystąpiłyby w tego typu produkcjach.

 

Czy żeby zbudować swoje portfolio potrzeba drogiego sprzętu?

W dzisiejszych czasach do zrobienia dobrej jakości zdjęcia wystarczy zwykły smartphone. Najważniejsze są umiejętności osoby wykonującej zdjęcie a nie sprzęt jaki ma w rękach. Pamiętam jak starajac się o swoją pierwszą w życiu sesje, przygotowywałam portfolio wykonując zdjęcia telefonem ponieważ po studiach nie mogłam pozwolić sobie na zakup profejonalnego sprzętu. Przyznam, że nikt nie zapytał, jakim aparatem wykonywałam zdjecia.

Warto też podkreślić, że od ostatnich kilku lat można zauważyć tzw. trend na robienie fotografii telefonem zamiast profesjonalnym obiektywem. Idalnym przykłądem może być jedna z okładek magazynu ELLE.

Jeśli chodzi o osoby, które lubią być po drugiej stronie obiektywu to Idelanym miejscem do budowania portfolio ukazującego styl danej osoby jest aplikacja FASH, w której można dodawać zdjęcia modowe, uczestniczyć w aktywnych konkursach i piąć się w globalnym rankingu fashion.

Jedno ze zdjęć z aplikacji FASH możecie zobaczyć po prawej stronie – użytkownik: Michał Kowalski – zdjęcie autorstwa Katii Buriak

 

Czy każdy może chodzić na sesje i zarabiać na nich pieniądze?

Rynek modelingowy jest bardzo obszerny i znajdzie się w nim miejsce dla dosłownie każdej osoby.

Trzy wskazówki dla osoby, która pragnie rozpocząć przygodę z modelingiem to…

  1. Bądź pewny siebie
  2. Traktuj fotografa jak partnera a nie przełożonego
  3. Przygotuj portfolio, które prezentuje twoją różnorodność

 

Castingi do sesji zdjęciowych oraz produkcji digitalowych znajdziesz na platformie VENDO. Spróbuj swoich sił już dziś – utwórz darmowe konto i wybierz casting dla siebie!

Photo by: Katia Buriak