Majka Święcicka to asystentka produkcji z kilkunastoma projektami komercyjnymi na swoim koncie. Doświadczenie zdobywała pracując dla największych klientów w Polsce (min. PKO BP, Mlekpol, Żywiec Zdrój). Podczas realizacji reklam wielokrotnie łączyła obowiązki wielu osób z różnych pionów filmowych a dzisiaj opowie o zadaniach asystenta i koordynatora produkcji.

Jak wygląda praca koordynatora/asystenta? Czego można się spodziewać po przyjęciu do domu produkcyjnego?

Asystenci i koordynatorzy to “agenci do zadań specjalnych” – ich zadania są, co prawda, jasno sprecyzowane, natomiast każdy projekt wygląda inaczej i wymaga indywidualnego podejścia, dlatego też zakres obowiązków zmienia się z dnia na dzień.

Wszystko zależy też do jakiego domu produkcyjnego trafisz, ponieważ każdy z nich ma „własną szkołę” i ustalony tryb pracy; w mniejszych domach produkcyjnych są stałe podzespoły, co, moim zdaniem daje stabilizacje i poczucie realizacji projektu od A do Z.

W większych domach produkcyjnych jest realizowanych więcej produkcji, natomiast zespoły często są przypadkowe (wynikające z dostępności asystentów i koordynatorów w danym czasie).

Reklama charakteryzuje się bardzo ograniczonym czasem i dużą ilością zadań do wykonania. Praca rozpoczyna się w momencie otrzymania informacji o wygranym przetargu. Wtedy zaczynamy przygotowywać wszystkie niezbędne dokumenty takie jak np: prezentacje multimedialne, czy kosztorysy, oraz rozpoczynamy poszukiwania ewentualnych lokacji. Wszystko po to, aby skrócić okres preprodukcji i jak najszybciej przystąpić do następnych zadań.

Kiedy przystępujemy do realizacji reklamy to zakres obowiązków znacznie się rozszerza.

Po pierwsze: CASTING

Ten etap jest bardzo istotny i wszystko odbywa się pod presją czasu. W zależności od budżetu projektu, zatrudniamy reżysera obsady lub organizujemy casting sami. Pierwszym krokiem jest wysłanie briefu do agencji aktorskich, co wydłuża proces, ponieważ wszystko zależne jest od tego, kiedy dostaniemy wiadomość zwrotną. VENDO daje możliwość usprawnienia tego procesu poprzez bezpośrednie szukanie aktorów online, co moim zdaniem jest przyszłościowym rozwiązaniem. W niektórych przypadkach poszerzamy nasze poszukiwania poprzez własne kontakty z branży filmowej i aktorskiej. Gdy obsada zostanie już wstępnie zaakceptowana, przygotowujemy umowy z aktorami/agencjami, ustalamy prowizje, pola eksploatacji i szczegóły finansowe. Ten proces jest istotny i wymaga dużego skupienia, ponieważ są to zagadnienia prawne i każdy błąd może wyjść na niekorzyść produkcji.

Po drugie: DOKUMENTACJE

Aby sumiennie przygotować się do spotkania z klientem musimy przeprowadzić wstępną dokumentację miejsc, w których chcielibyśmy zrealizować zdjęcia. Wstępna dokumentacja to głównie kilka fotografii oraz zebranie podstawowych informacji dotyczących danego miejsca (w jakich godzinach dany obiekt jest dostępny, parkingi, finanse, podłączenie do prądu itp.)

Po trzecie: EKIPA

Sukces każdego projektu, to przede wszystkim dobrana i zgrana ekipa. Świat filmowców wbrew pozorom jest dość zamknięty i mały, także praktycznie niemożliwe jest stworzenie ekipy, która po raz pierwszy się ze sobą styka dopiero na planie. Ludzie z branży filmowej zazwyczaj są bezpośredni i kontaktowi, ponieważ podczas zdjęć nie ma czasu na 3-miesięczne poznawanie się ze sobą. Często też nieumyślnie tworzą się podzespoły ludzi, którzy wyjątkowo lubią ze sobą pracować, jak np.: reżyser i II reżyser, reżyser i operator, make up i asystenci, kierownik planu i kierownik produkcji. Gdy ekipa zostanie skompletowana, koordynatorzy rozmawiają z wybranymi osobami z każdego pionu filmowego i dopasowują możliwości finansowe produkcji do ich oczekiwań.

Po czwarte: OGARNIJ WSZYSTKO!

Praca asystenta to przede wszystkim działania tzw. “okołoprodukcyjne”, czyli WSZYSTKO. Od podstawowego zaopatrzenie planu, przewiezienie rekwizytów, czy też mock up’ów, odbiór sprzętu, kontaktu z aktorami, czy pomoc w przygotowaniach innym pionom.

Po piąte: PPM

Pre Production Meeting to spotkanie z klientem przed planowaną produkcją. Podczas rozmowy przedstawiamy nasze możliwości, zrealizowane działania oraz uzgadniamy szczegóły dalszych poczynań. Na PPM podejmowane są również decyzje co do obsady, kostiumów, scenografii i lokacji.

Jednym z najciekawszych i jednocześnie najprzyjemniejszych etapów produkcji jest okres zdjęciowy. Dla produkcji jest to czas oddechu. To jedyny pion, który większość pracy już ma za sobą. Osoby z produkcji są na planie pierwsze i kończą pracę jako ostatnie. Jest to okres tzw. “lekkiej koordynacji” czyli sprawdzania, czy wszystko zostało dobrze przygotowane: czy reżyser i aktorzy dotarli na plan, czy klientowi i agencji niczego nie brakuje, czy ujęcia realizowane są w odpowiedniej kolejności itp. Gdy nastąpi jakaś obsuwa czasowa, czy też coś pójdzie nie tak z planem pracy, pion produkcyjny od razu reaguje i stara się wszystko sprowadzić na odpowiedni tor.

Po okresie produkcji przystępujemy do rozliczeń z każdym z pionów filmowych. Często ten etap jest trudny do zrealizowania ze względu na to, że projekty nakładają się na siebie i brakuje czasu na spokojne rozliczenie poprzednich produkcji.

Dla kogo stworzona jest praca przy produkcjach reklamowych.

Jest to praca dla osób, które są w stanie poświęcić 200% swojego czasu na wykonywanie obowiązków służbowych. Życie rodzinne praktycznie nie istnieje. Znam wiele osób, które są zadowolone ze swojej pracy i jednocześnie spełniają się towarzysko, ale ich życie mija w wiecznym biegu. Na pewno nie jest to zawód dla osób, które lubią regularną pracę zaczynającą się o 8.00, kończącą się o 17.00 i po tej magicznej godzinie wyłączają telefony służbowe. Pracując w produkcji musisz być dyspozycyjny 24h na dobę.

 

 

 

Cechy idealnego asystenta/koordynatora to:

Pozytywne nastawienie, determinacja, rzetelność, pokora, precyzyjność i odpowiedzialność, zwłaszcza za podjęte przez siebie decyzje.

 

Czy studia filmowe to konieczność do rozpoczęcia pracy w filmie/reklamie?

Powinnam odpowiedzieć, że tak ponieważ sama studiuję produkcję ale z doświadczenia wiem, że nie jest to konieczność. Większość osób pracujących na planie posiada dyplom szkoły filmowej, natomiast to nie jest reguła. Wiele osób kształciło się w zupełnie innym kierunku a dzisiaj są kierownikami produkcji lub reżyserami z wieloma projektami na koncie. Wiedzę z dziedziny filmowej zdobywa się głównie poprzez praktykę na planie, a nie wykłady.

 

Jak postrzegasz nową technologię, jaką jest Vendo, w procesie produkcji?

Uważam, że technologia w branży filmowej ma się świetnie i niezwykle szybko się rozwija. Mamy XXI wiek i codziennie używamy nowoczesnych rozwiązań  ułatwiających pracę. VENDO można zaliczyć do takich rozwiązań.

Dzięki tej platformie praca jest o wiele łatwiejsza i przede wszystkim efektywna. Usprawnia ona proces selekcji aktorów, który często jest spowalniany poprzez chociażby dostępność agentów w agencjach aktorskich.

 

Pracę w produkcji zamieniłaś na stanowisko II kostiumografa, dlaczego tak się stało?

Ze względu na to, czym zajmowałam się wcześniej. Od 18 roku życia pracowałam w branży modowej, głównie przy sesjach zdjęciowych. Dopiero na studiach z Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej postanowiłam zrobić krok w stronę filmu/reklamy i przebranżowiłam się na asystentkę produkcji. Podczas pracy w produkcji poznałam wiele osób z różnych pionów filmowych, między innymi kostiumografów. Po pewnym czasie stwierdziłam, że idealnym rozwiązaniem będzie połączenie mody z filmem/reklamą i postanowiłam zostać asystentką kostiumografa. To, co umożliwia branża filmowa, to łatwość samorozwoju. Ten świat, to idealne miejsce dla ludzi z różnymi zainteresowaniami, dzięki czemu łatwo jest się przebranżowić i zmienić pion filmowy; do tego nie potrzebny jest dodatkowy dyplom, wystarczą umiejętności i generalne pojęcie o tym, z czym wiąże się dana funkcja na planie.

 

 

Film, reklama to branża otwarta na nowe kreatywne osoby. Jeśli jesteś odpowiedzialna/y pracowita/y i gotowy na poświęcenia to nie zwlekaj tylko postaw na rozwój w kierunku produkcji.