Marek Ułan Szymański to reżyser, który projekty tworzy całym sobą, nie dba o rzeczy przyziemne a całą energię skupia na tworzeniu filmów dokumentalnych, fabularnych i komercyjnych. W jego produkcjach widać pasję i wytrwałość.

Jako finalista zeszłorocznej edycji konkursu Papaya Young Directors skierowanego do młodych twórców opowie o realizacji reklamy w ramach PYD oraz o szansach jakie wykreował mu udział w tym projekcie!

Jak wygląda konkurs Papaya Young Directors od środka?

Wygląda świetnie! Całość rozpoczyna się od przesłania scenariuszy do wybranych reklam. Pomysł opieramy na briefie otrzymanym przez klienta czyli w moim wypadku na wytycznych od Black Red White. Jeśli Twój scenariusz okaże się ciekawy to zostajesz zaproszony na zebranie w gronie finalistów,  na którym otrzymujesz mnóstwo wskazówek oraz propozycje pomocy w zakresie realizacji filmu. Niesamowita w tym konkursie jest atmosfera oraz możliwości – podczas tworzenia reklam w ramach PYD masz możliwość współpracy z najlepszymi operatorami, montażystami i innymi członkami ekipy w Polsce. Są to osoby bardzo otwarte na współpracę z młodymi twórcami, a co za tym idzie, możesz nauczyć się niezwykłych rzeczy.

Jak przygotowywałeś się do tworzenia scenariusza?

Ja jestem człowiekiem, który czasu nie liczy – miałem zamiar zabrać się do tworzenia scenariusza dużo wcześniej ale ostatecznie wpadłem na pomysł o godzinie 22 ostatniego dnia zgłoszeń i stworzyłem projekt, który spodobał się jury. Moim zdaniem nie ma znaczenia ile czasu się przygotowujesz tylko jaki efekt osiągniesz. Z tego co zauważyłem to PYD stawia na ciekawe pomysły. Nawet jeśli napiszesz scenariusz z błędem lub niepoprawnie stylistycznie ale dobrze przekażesz ideę, którą zainteresujesz innych to osiągniesz sukces, jeśli natomiast skupisz się na “wyglądzie” swojej pracy a nie wartości merytorycznej to masz marne szanse na przejście do następnego etapu.

Czy podczas tworzenia reklamy jesteś zdany na swoje umiejętności czy możesz liczyć na pomoc z zewnątrz?

Oczywiście pomysł i realizacja należy tylko do Ciebie ale podczas tworzenia idei możesz konsultować się z zespołem Kreatywnym Papaya. Jest to świetna opcja ponieważ wiedza osób pracujących przy PYD jest ogromna i bardzo pomocna na każdym etapie realizacji Twojego filmu.

 

Hasło Papaya Young Directors otwiera drzwi…

Wiele firm wspiera konkurs (zarówno oficjalnie jak i nieoficjalnie) co sprawia, że jesteś w stanie pozyskać naprawdę dobry sprzęt lub elementy scenografii niewielkim nakładem wysiłku. Każda osoba ze środowiska filmowego trzyma za Ciebie kciuki i jest to mega motywujące.

Myślisz Papaya Young Directors mówisz…

PROFESJONALIŚCI, Konkurs jest idealną opcją dla osób które pragną doświadczyć prawdziwej produkcji filmowej. Dzięki finałowi PYD miałem okazję współpracować z Panią Aleksandrą Kraus, kolorystką z najwyższej półki.Odkryłem, że zmiana kolorów w obrazie tworzy tak naprawdę zupełnie nowy film. Oprócz postprodukcji zrealizowanej na wysokim poziomie pomagali nam profesjonaliści z Panavision i Heliografu co sprawiło, że mój plan zdjęciowy był prawdziwą produkcją a nie kolejnym projektem studenckim.

Podczas konkursu wielokrotnie poszukuje się aktorów i epizodystów, czy podczas kolejnej edycji skorzystałbyś z Vendo?

Jak najbardziej, będąc całkiem szczery jestem osobą atechniczną i wszelkie programy i portale są dla mnie problematyczne ale Vendo jest przejrzyste, łatwe w obsłudze i bardzo pomocne także na pewno skorzystam z platformy jak tylko dostanę się raz jeszcze do finału w tym roku.

Czy konkurs wpłynął na Twoją dalszą ścieżkę kariery?

Tak naprawdę to Ty musisz kreować swoją ścieżkę rozwoju. Konkurs otwiera pewne drogi, na rozmowach kwalifikacyjnych pierwsze pytanie, które otrzymuję to właśnie o PYD, ale tylko od Ciebie zależy jak wykorzystasz swoją szansę. Podczas gali kończącej całe przedsięwzięcie masz możliwość porozmawiania z zespołami kreatywnymi największych agencji reklamowych w kraju – szans jest wiele, a to jak Ty je wykorzystasz zależy tylko od Twojej woli i wytrwałości.

 

Zgłoszenia do tegorocznej edycji zostały już zamknięte i z niecierpliwością czekamy na wyłonienie finalistów. Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników!