Artur Chamski to artysta wszechstronny. Jego zdolności aktorskie możemy podziwiać na deskach teatru Buffo oraz licznych serialach telewizyjnych i filmach fabularnych. Doskonale realizuje się również  w produkcjach reklamowych. Jako osoba wkraczająca w dorosłe życie śpiewał w zespole muzycznym – jego umiejętności wokalne mogliśmy usłyszeć min. w programie “Twoja Twarz Brzmi Znajomo”.

W dzisiejszym artykule Artur opowie o swoich początkach, pracy  w teatrze oraz o zmianach, które zaobserwował na rynku aktorskim na przełomie osiemnastu lat.

Szkołę teatralną wybrałem ze względu na pasję a nie chęć bycia sławnym. Osiemnaście lat temu nikt nie przygotowywał nas do bycia sławnym ponieważ głównym celem każdej osoby w szkole wyższej było aktorstwo samo w sobie – i to naprawdę było piękne

Film, serial, i teatr – czy pod względem zadań aktorskich bardzo się od siebie  różnią?

Realizując każdy z projektów, o których wspomniałeś trzeba odwoływac się do lekcji otrzymanych w szkole aktorskiej lub własnych doświadczeń. Moim zdaniem filarem jest teatr. Deski sceniczne są specyficzne – dają poczucie wyjątkowości i “nieprzypadkowości”. Moja przygoda z teatrem rozpoczęła się bardzo wcześnie, ponieważ swój debiut zrealizowałem będąc na drugim roku studiów. Od tego czasu każdy spektakl jest dla mnie symbolem niesamowitych przeżyć oraz niepowtarzalności, którą bardzo ciężko odczuć pracując przed kamerą.

Film i serial są dla mnie “subtelną wersją” przedstawień teatralnych. W produkcjach filmowych bardzo mocno kładzie się nacisk na prawdę, czasami trzeba ograniczyć ekspresję sceniczną, ponieważ nadmierne wyrażanie swoich emocji może zostać odebrane przez widza jako fałsz.

Możemy jednak zauważyć podobieństwa, film i teatr to formy zamknięte scenariuszowo. Przygotowując się do roli jesteśmy w stanie zobrazować sobie charakter postaci oraz zbudowac wewnętrzne napięcie, w przypadku serialu, scenariusz zawsze pozostaje otwarty co sprawia, że praca na planie serialu jest dość spontaniczna.

Często możemy zauważyć że reżyserzy pracujący przy serialach zmieniają się w trakcie trwania produkcji. Czy wpływa to w jakiś sposób na zmianę wartości artystycznej serialu?

Reżyserzy pracują tzw. “setami” czyli po kilka odcinków. Z mojego punktu widzenia, jestem w stanie odróżnić odcinki reżyserowane przez poszczególnych twórców ale osoby zasiadające przed ekranem telewizora zazwyczaj nie widzą różnicy. Bardzo ważne w przypadku produkcji odcinkowych jest zachowanie ciągłości akcji. Cały zespół zarówno aktorów jak i ekipy filmowej pracuje nad tym aby zachowanie postaci było spójne z odcinkami już emitowanymi w telewizji.

Co należy zrobić żeby zostać aktorem? Jak się kształcić?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie musimy zastanowić się jak w dzisiejszych czasach definiuje się “aktora”.
Czy osoba, którą spotykam na planie, gra razem ze mną i idealnie mi partneruje ale nie posiada dyplomu ze szkoły teatralnej możne nazywać się aktorem? Oczywiście, że tak, ponieważ wykonuje ten zawód, jeśli jednak naprawdę chcesz wykonywać pracę aktora to warto jest mieć na to “mówiąc kolokwialnie” papier.

Czego nauczyłeś się w szkole teatralnej?

Nauczyłem się, przede wszystkim, odkrywania siebie.  W pracy na scenie bardzo ważne jest panowanie nad emocjami – w szkole aktorskiej miałem dużo czasu na odkrywanie siebie co pozwoliło mi na doskonalenie swoich zdolności aktorskich. Nie uważam, iż szkoła teatralna to prawdziwa kuźnia wiedzy ale zdobyte tam umiejętności procentują przez całe życie zawodowe. Warto jednak pamiętać, że uczęszczanie na uczelnię nie jest regułą. Znam wiele osób, które bez doświadczenia zaczynały występować w serialach a następnie rozpoczęły swoją przygodę w teatrach.

Czy rynek aktorstwa znacząco  zmienił się przez osiemnaście lat?

Tak. Rynek bardzo się zmienił, uważam, że paradoksalnie kilkanaście lat temu było łatwiej wypłynąć na wyżyny. Pomimo łatwości zyskania popularności w dzisiejszych czasach, doświadczamy również innej skali oceniania artystów. Wszystko dookoła dzieje się bardzo szybko, co sprawia, że wykształciła się grupa artystów “sezonowych”, którzy po zdobyciu sukcesu odchodzą w niepamięć. Znacznie zmiejszyła się również pewność pracy. Kiedyś można było przewidzieć i zaplanować przebieg kariery artystycznej a w tej chwili jedna dobrze zagrana rola nie gwarantuje kolejnej co sprawia, że praktycznie o każdy angaż trzeba walczyć.

Oczywiście rynek zmienił się również pod względem technologicznym. Pamiętam jak kilkanaście lat temu proszono mnie o udostępnianie plików mp3 z nagraniem piosenki a teraz, zanim zejdę z planu to relacja jest już w internecie.

 

Platforma Vendo… Znasz? Korzystasz?

Pamiętam swoje początki w świecie aktorskim, kiedy oczekiwałem godzinami na wejście do studia. Vendo jest moim zdaniem alternatywą dla castingów stacjonarnych, które są bardzo uciążliwym etapem w pracy aktora. Jest to również bardzo dobre rozwiązanie w przypadku osób, które na co dzień nie mają okazji pojawić się na castingu, ponieważ nie odpowiadają im godziny lub mieszkają zbyt daleko od  studia. Aplikacja znacznie obniża również poziom ewentualnego rozczarowania ponieważ jeśli nie pasujesz do briefu to reżyser obsady nie zaprosi Cię na recall a w przypadku castingów stacjonarnych agencje aktorskie często wysyłają informacje o selekcjach do osób zupełnie odbiegających od wymogów co może doprowadzić do bardzo dużego rozczarowania.

Processed with VSCO with u3 preset Processed with VSCO with hb2 preset

Jak wygląda codzienna praca w teatrze?

Nad rolą pracujemy kilka tygodni, jest to bardzo trudna i żmudna praca z reżyserem. Organizujemy próby czytane a następnie sytuacyjne, które odgrywamy juz na deskach scenicznych. W miarę rozwoju projektu realizujemy próby z rekwizytami, scenografią i odpowiednim światłem aby dokładnie odtworzyć cały spektakl. Spektakle przedpremierowe są to tzw. spektakle otwarte, podczas których reżyser może przerwać przedstawienie, dawać na bieżąco uwagi.

Następnie wystawiamy premierę, na której kończymy etap pracy i zaczynamy już tylko “szlifować” nasz projekt.

Rada dla osób zaczynających swoją przygodę z aktorstwem?

Być pogodzonym z sobą samym. Jeśli zaakceptujemy własne “ja” to nawet kompleksy staną się naszą zaletą.

 

Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z aktorstwem i występowaniem w TV kliknij TUTAJ i załóż darmowe konto na Vendo, które umożliwi Ci branie udziału w castingach online do reklam, filmów i seriali organizowanych na terenie całej Polski.

 

Profil Artura na Vendo znajdziesz TUTAJ