Maria Surzycka to kierownik produkcji z doświadczeniem filmowym i reklamowym. Zrealizowała wiele projektów krajowych i zagraniczych, współpracując z Hollywoodzkimi gwiazdami oraz lokalnymi ekipami zdjęciowymi . Jej filmowa podróż rozpoczęła się w wieku 15 lat i od tego momentu każdy dzień wykorzystuje na 150 % procent rozwijając swoje umiejętności i tworząc coraz bardziej wymagające projekty. Pracowała przy takich projektach jak min. film DARK CRIMES z Jim Carrey czy THE COLDEST GAME z Billem Pullmanem i Robertem Więckiewiczem. Na swoim koncie ma łącznie około 150 projektów a ich liczba rośnie z miesiąca na miesiąc…

Jak wygląda  produkcja wideo  w Polsce?

W przypadku realizowania projektów reklamowych cały proces jest dość przejrzysty:

  1. Klient (korporacja) wybiera zespół kreatywny, który stwarza projekt reklamy (scenariusz, animatic)
  2. Agencje reklamowe zgłaszają swoje projekty do domów produkcyjnych i na podstawie przetargu wybierają firmę, która najbardziej odpowiada ich wymogom.
  3. Domy produkcyjne zatrudniają reżyserów oraz zapewniają realizację projektu od a do z czyli od stworzenia pierwszej eksplikacji reżyserskiej do postprodukcji i wypuszczenia plików emisyjnych.

Realizacja filmu fabularnego wygląda zupełnie inaczej. Produkcja w tym przypadku wymaga ogromnej ilości pracy oraz pełnego poświęcenia. Najtrudniejszym etapem jest pozyskanie fianansowania. Niezależnie od tego czy przygotowujemy się do dużego projektu filmowego czy mniejszej produkcji, ten etap to przede wszystkim próba wytrzymałości. Znalezienie pieniędzy na realizację projektu niezależnego jest w naszym kraju naprawdę trudne dlatego development to przede wszystkim czas upadków i powstań…Jeśli uda nam się przebrnąć przez ten etap to możemy zająć się preprodukcją później przystępujemy do okresu zdjęciowego i finalnie do postprodukcji, która kończy się kolaudacją i premierą!

Rozmawiając o filmach fabularnych muszę zapytać Cię o projekt, który realizowałaś razem z Jimmem Casrym… Czy koprodukcje polsko amerykańskie różnią się od naszych lokalnych filmów?

Praca w tak profesjonalnej ekipie była dla mnie niesamowitym doświadczeniem. Miałam wtedy dwadzieścia lat i zajmowałam się pracą koordynacyjną. Byłam pod wielkim wrażeniem ekipy OPUS film, a w szczególności producentek, które każde wyzwanie potrafiły rozwiązać dosłownie w kilka minut. Podczas pracy przy tej produkcji nauczyłam się dużo więcej niż przez cały okres moich studiów…

Jeśli chodzi o różnice pomiędzy filmami lokalnymi a koprodukcjami międzynarodowymi to głównym wyzwaniem jest zadbanie o komfort gwiazd. Mam tutaj na myśli ochronę, odpowiedni standard CAMPU czy specjalne diety dla różnych członków ekipy. Producentką filmu, przy którym pracowałam była min. Ewa Puszczyńska, która zrealizowala “IDĘ” oraz “Zimną Wojnę”, dlatego poprzeczka była zawieszona naprawdę bardzo wysoko. Aby sprostać wymaganiom Jima Carrey przeprowadzaliśmy selekcję wśród ponad 50 kucharzy – wydaje mi się że ten przykład idealnie pokazuje skalę projektu oraz dodatkowe wyzwania, którym trzeba było sprostać pomimo rozpędzonej machiny produkcyjnej.

Oczywiście każda produkcja jest inna a czynnikiem decydującym o skali trudności przedsięwzięcia jest jak zawsze czynnik ludzki. Niedawno zakończyłam projekt pt.: The Coldest Game z Billem Pullmanem, który nie narzucał nam specjalnych wymagań przez co praca była o wiele prostsza i mniej stresująca. Pamiętam również, że podczas zdjęć do serialu o Adlofie Hitlerze, w którym jedną z głównych ról odgrywał Rupert Grint (powszechnie znany z roli Rona w Harrym Potterze), aktorzy po zakończonej pracy poszli na imprezę organizowaną przez studentów z pobliskiej uczelni. Myślę, że niektóre osoby mogły doznać szoku, że bawią się z “przyjacielem Harego Pottera” także tak jak już wczesniej wspomniałąm poziom trudności projektu zależy w głównej mierze od osób które go współtworzą.

A jakie jest największe wyzwanie podczas koprodukcji?

Wyzwań jest wiele ale najtrudniejsze w realizacji są sceny zbiorowe. Jeśli mamy kilkunastu lub kilkudziesięciu znanych aktorów i każdemu należy zapewnić odpowiednie warunki do pracy i odpoczynku to kreujemy naprawdę duże wyzwanie produkcyjne.

Zrealizowałaś już wiele projektów, pracując na różnych szczeblach filmowych. Czy istnieje jakiś wspólny mianownik wszytskich zawodów filmowych, który umożliwia utrzymanie się na projektowej fali wznoszącej?

Wspólnym mianownikiem jest doświadczenie. Ja przez wiele lat pracowałam bez wynagrodzenia aby zbudowac swoje portfolio i zdobyc umiejętności, które w przyszłości pozwolą mi na świadome dobieranie interesujących mnie projektów.

Należy zdobywać wiedzę na temat wszytskich pionów pracujących przy produkcji ponieważ tylko ta wiedza pozwoli nam na pełne zrozumienie pracy każdego członka ekipy i dokładne  zaplanowanie całego procesu tworzenia filmu.

Ja zaczynałam już w wieku 15 lat. Razem z moim chłopakiem tworzyliśmy krótkie spoty reklamowe z budżetem na poziomie 300 zł i  za każdym razem niesamowicie cieszyliśmy się z efektu jaki otrzymywaliśmy na koniec okresu zdjęciowego. Każdego roku realizowałam więcej projektów, które wymagały ode mnie corz większej wiedzy i doprowadziło mnie to do poziomu 40 projektów realizowanych rocznie.

Pomimo swojego dużego doświadczenia, wciąż angażujesz się w projekty NON PROFIT…

Jeśli angażuje się w projekty bez wynagrodzenia to znaczy że bardzo mocno wierzę w ich ideę lub efekt końcowy. Jestem bardzo zadowolona, że po realizacji tradycyjnych reklam mogę poświęcić się projektowi, który prezentuje wysoką wartość artystyczną.

Warto też zaznaczyć że produkcja filmowa to nie praca – to całe życie. Film bardzo mocno wciąga dlatego odmówienie pracy przy ciekawym projekcie jest dla mnie po prostu nie do przyjęcia 🙂

Jak wygląda proces castingowy w Polsce?

Bardzo różnie. Czasami casting odbywa się w sferze zupełnie nienaturalnej jak to było w przypadku IDY Pawła Pawlikowskiego. W tym filmie główna bohaterka została zauważona w lokalnej kawiarni a następnie przedstawiona reżyserowi. Ale bardzo często jest to proces dosyć żmudny, w którym castingujemy kilkaset lub kilka tysięcy osób do jednej roli. Bardzo się cieszę że w dobie rozwoju technologii powstała platforma Vendo ponieważ znacznie ułatwia mi pracę. Patrząc na rozwój tego narzędzia (byłam jedną z pierwszych osób przeprowadzających casting na platformie) widzę naprawdę ogromny potencjał castingów online w dzisiejszym systemie poszukiwania aktorów do reklam, filmów czy seriali.

Czy studia aktorskie są niezbędne do występowania w filmach, serialach i reklamach?

Moim zdaniem studia w żaden sposób nie definiują czy możesz grać czy też nie… Wydaje mi się, że istnieje spora różnica pomiędzy występowaniem przed kamerą a przed żywym widzem. W teatrze studia aktorskie rzeczywiście wydają się niezbędne ale przy produkcjach filmowych nie są konieczne.

Twoja wspomnienia z planu… Te najgorsze i najlepsze.

Mam kilka śmiesznych historii.. 🙂

Pewnego dnia zadzwonili do mnie znajomi i powiedzieli: Marysie przyjeżdżaj do Warszawy, pomożesz nam przy filmie. Byłam wtedy dużo młodsza i każda okazja do zdobycia doświadczenia była dla mnie dobra dlatego nie zastanawiałam się długo i od razu ruszyłam do stolicy. Okazało się, że był to plan “Smoleńska” o czym nie wiedziałam wcześniej. Kierownik planu powiedział że będe pełniła funkcję asystentki reżysera i że mam zaprowadzić wszytskich aktorów do garderoby. Zaczęłam wykonywać swoje zadanie, w pomieszczeniu przeznaczonym dla aktorów zauważyłam starszego mężczyznę siedzącego w rogu, podeszłam do niego i mówię: Dzień dobry, nazywam się Marysia Surzycka, jestem asystentką pana reżysera Antoniego Krauze, zapraszam do garderoby. Starszy Pan odwrócił się do mnie, wstał i odpowiada: Dzień dobry, Antoni Krauze z tej strony…

 

Historii jest wiele bo produkcja filmowa to zawód obarczony bardzo dużym ryzykiem. Zawsze wydarzy się coś na co nie mamy wpływu a jest problematyczne dla całego procesu produkcyjnego, jedynym lekarstwem jest szybka reakcja na zastaną sytuację

Czy masz projekt, z którego jesteś najbardziej zadowolona?

Wydaje mi się że pomimo ilości dużych projektów, które zrealizowałam, w moim sercu pozostanie produkcja realizowana w ramach konkursu Papaya Young Directors 2017, w którym przygotowaliśmy reklamę radia “Chilli Zet”

 

Jakie masz marzenia, plany na przyszłość?

Bardzo zależy mi na realizowaniu projektów o wysokiej wartości artystycznej, w których będę miała wpływ na proces kreacyjny.