Krzysztof Łączak to reżyser obsady nowego pokolenia. Swoją energią oraz zapałem do pracy zmienia i rewolucjonizuje rynek castingowy w Polsce. Z miesiąca na miesiąc przygotowuje  bardziej wymagające projekty reklamowe i filmowe, które sprawiają, że jego nazwisko jest coraz częściej powtarzane w świecie filmowców.

Jako osoba doświadczona i szanowana na rynku, Krzysztof udzieli kilku rad osobom, które chcą występować w TV:

1.Nie można się bać i stresować

Pierwszy casting to duże emocje. Nie można jednak okazywać strachu oraz wstydu ponieważ te emocje zupełnie blokują przepływ energii pomiędzy reżyserem a aktorem/epizodystą.

Stres powoduje, że osoba na castingu nie kreuje postaci a jedynie odpowiada na pytania reżysera. Oczywiście ja staram się rozluźniać atmosferę, za każdym razem jak widzę że dana osoba nie jest w stanie się otworzyć przed kamerą to zatrzymuję nagrywanie. Staram się wpłynąć na jej psychikę i uspokoić. Zawsze podkreślam, że w studiu jestem tylko ja i operator, także nie ma się czego bać.  Na moich castingach utrzymuje atmosferę luzu – jeśli aktor lub epizodysta będzie czuł się swobodnie to mam większe szanse na wydobycie z niego najciekawszych i najlepszych cech.

2.Należy dokładnie sprawdzać brief castingowy

Często zdarza się tak, że poszukuję kobiety w wieku 30 lat a na korytarzu przed studiem widzę osoby kompletnie odbiegające od wymagań. Oczywiście podczas selekcji aktorskich uwzględniamy propozycję osób w tzw. widełkach czyli +/- 4 lata ale nie jestem w stanie przeprowadzać castingu z Panią w wieku 60 lat do roli młodej mamy. To bardzo ważne nie tylko z punktu widzenia reżysera obsady, którego czas jest marnowany ale również ze strony potencjalnego aktora/epizodysty. Ja staram się podchodzić do każdej osoby indywidualnie  ale większość reżyserów denerwuje się na kandydatów odbiegających od briefu, co może zostać źle odebrane przez potencjalnego aktora i zniechęcić go do dalszych zmagań reklamowych.

Tak naprawdę bardzo pomocne, na tym etapie, jest dla mnie narzędzie Vendo. Przeglądam osoby, które zgłosiły się na mój casting online i zapraszam tylko te, które naprawdę mnie interesują. Zmniejszam czas ich oczekiwania do minimum, maksymalizując w tym samym momencie ich szanse na wystąpienie w produkcjach reklamowych.

Źródło: Instagram Krzysztof Łączak

3. Strój to Twój klucz do sukcesu

Należy ubierać się z “głową”. Stroje typu dyskotekowego są złym wyborem. Wszelkiego rodzaju wzorzyste bluzki (kropki, paski, ciapki itp.) sprawiają, że nie można się skupić na twarzy osoby castingowanej ponieważ  kolorystyka i wzorzystość postaci kieruje nasz wzrok na jej ubranie. Zalecam proste ubrania w pastelowych kolorach, które podkreślają cerę i polepszają odbiór postaci.

4. Pozytywne nastawienie

Otwartość i chęć pracy – to główne cechy, które chce widzieć u aktora, który przychodzi do mnie na casting. Sukcesem każdej osoby, która uczestniczy w selekcji jest wspominanie danej postaci po zakończonym castingu. Jeżeli przez kamerę przechodzi kilkadziesiąt lub kilkaset osób to ta jedyna zapamiętana na pewno osiągnie sukces – jeśli nie przy aktualnej produkcji to przy następnej.

Źródło: Instagram Krzysztof Łączak

5. Należy słuchać Reżysera Obsady

Polecenia wydawane przeze mnie są niezwykle ważne. Organizując casting wiem jakich osób i zachowań oczekuje reżyser danego projektu a co za tym idzie staram się wykreować odpowiednią atmosferę w studiu. Zdarza się, że osoba, która wchodzi do mnie na casting, nie słucha poleceń, wyprzedza moje słowa i przez to źle wypada w kamerze.

6. Kultura to podstawa

Niestety doświadczyłem kiedyś sytuacji, że pewna dziewczyna zaczęła mnie wyzywać podczas prowadzenia castingu. Jako osoba odpowiedzialna za przedstawienie profesjonalnych propozycji reżyserowi i klientowi, wykreowałem swój sposób prowadzenia selekcji aktorskich. Zdarza się, że zapraszam pewne osoby wcześniej niż wskazywałaby na to kolejka ponieważ wiem, że lepiej współgrają z poprzednimi kandydatami lub po prostu idealnie pasują do ustalonego briefu. Nie oznacza to, że lekceważę pozostałe osoby. Bardzo niegrzeczne jest wypowiadanie swojej opinii w sposób niecenzuralny, obrażając przy tym osobę odpowiedzialną za opiekę kreacyjną danego projektu.

7. Mocny makijaż to spory problem

Może i nie jestem specjalistą od make-up’u ze względu na reprezentowaną płeć ale mocna korekta swojego wyglądu nie wpływa pozytywnie na odbiór reżysera castingu i docelowo klienta. Zdarza się też, że kilkuletnie dzieci przychodzą na casting z pomalowanymi ustami lub oczami – to naprawdę niedopuszczalne.  Naturalność to klucz do sukcesu każdej osoby, która chce występować w produkcjach filmowych.

 Jak wygląda cały proces castingowy?

Na początku otrzymuję wszelkie niezbędne informacje od producenta. Czytam brief, modeluje go i kontaktuje się z reżyserem danego projektu. Jako zespół kreacyjny omawiamy wszelkie szczegóły dotyczące obsady (analiza scen, treatmentu itp.). Następnie umawiam casting w studiu na wcześniej zaplanowany dzień. Wcześniejszą selekcję prowadzę na Vendo oraz rozsyłam informację o potrzebnych osobach do agencji aktorskich. Po zakończonym castingu w studio, reżyser ogląda osoby, które prezentowały się na castingu i informuje mnie o aktorach/epizodystach, którzy mają zostać zaproszone na recall. Po recallu moja praca się kończy.

Źródło: Instagram Krzysztof Łączak

 

Reżyser obsady to bardzo ważna osoba w całym procesie produkcji. Należy pamiętać, że to właśnie od osób takich jak Krzysztof zależy kto zostanie przedstawiony klientowi a co za tym idzie, zagra w reklamie lub filmie.

Trzymamy kciuki za każdą osobę, która pragnie występować w telewizji. Pamiętajcie, że sukces jest na wyciągnięcie ręki – trzeba tylko po niego sięgnąć.