Marianna Kowalewska to wielki talent zamknięty w niezwykle skromnej postaci. Młoda aktorka znana przede wszystkim z Barw Szczęścia oraz najnowszych produkcji TVN opowie w jaki sposób rozpocząć swoją przygodę z występowaniem na dużym ekranie oraz o tym, jak wygląda życie codzienne artysty!

Pytanie krótkie ale bardzo rozbudowane zarazem czyli “jak zostać aktorem”?

W moim przypadku aktorstwo towarzyszyło mi  już od najmłodszych lat.  Jako przedszkolak uwielbiałam śpiewać. Często odgrywałam scenki pozorowane i wiedziałam, że chcę stanąć po drugiej stronie ekranu telewizora. Dróg do kariery aktorskiej jest naprawdę wiele. Mówiąc kolokwialnie można wejść do tego świata drzwiami, oknami, bramą lub kominem – tylko od nas zależy czy droga  do sukcesu będzie prosta czy bardzo skomplikowana.

Pierwsza opcja to oczywiście szkoła teatralna. W Polsce mamy cztery główne ośrodki kształcenia aktorów i znajdują się one w Warszawie, Łodzi, Krakowie i Wrocławiu. Na rynku wiele jest tzw. Studium Aktorskich ale ukończenie nauki w szkole policealnej nie zagwarantuje nam zdobycia tak obszernych zdolności scenicznych, jak w przypadku studiów.

Należy pamiętać, że szkoły teatralne nie są odpowiednim miejscem do rozwoju dla każdego  artysty. Ja uznałam, że nauka w szkole teatralnej nie do końca współgra z moim wyobrażeniem aktorstwa dlatego zdecydowałam się na roczny urlop dziekański . Moim zdaniem studia artystyczne doskonale przygotowują do zawodu ale jeszcze lepiej robi to życie codzienne!

 

Drugą możliwością wstąpienia do świata aktorów jest zdanie egzaminu ekstrenistycznego ZASP. Jest to specjalny sprawdzian dla osób z dorobkiem artystycznym a jego kształt bardzo przypomina proces selekcji do szkół teatralnych. Po osiągniećiu odpowiedniej oceny od komisji otrzymuje się dyplom, który upoważnia do wykonywania zawodu aktora  i jest on respektowany przez wszytskie instytucje w naszym kraju. Komisja dokładnie ocenia przygotowany przez nas wiersz, prozę, kawałek wybranej sztuki teatralnej a również śpiew i wiedzę ogólną o aktorstwie i rynku filmowym.

 

Trzecią opcją jest regularne uczestniczenie w castingach. Cierpliwość w procesie selekcji aktorskiej to bardzo ważny aspekt dalszego rozwoju zawodowego. Należy pamiętać, że jeśli dobrze prezentujemy się przed kamerą to prędzej lub później znajdziemy idealną rolę dla siebie. Przerywanie realizacji swoich marzeń ze względu na kilka lub kilkanaście nieudanych castingów to duży błąd. Należy wytrwale dążyć do celu, otrzymywać wskazówki od reżyserów obsady i trenować w domu.

 

Ostatnia droga jest dość niekonwencjonalna i dotyczy naszych talentów. Często do produkcji filmowych i serialowych poszukuje się osób niekoniecznie uzdolnionych aktorsko ale posiadających inne kwalifikacja. Mam na myśli śpiew, taniec, granie na instrumentach muzycznych… Czasami nasz talent może okazać się tzw. “przepustką” do występowania w TV!

Przedstawiłaś chyba wszytskie drogi do rozpoczęcia profesjonalnej przygody z aktorstwem. Czy istnieją różnice w stawkach dla aktorów w zależności od wybranej opcji kształcenia?

 

Tak, różnice w stawkach mogą wynosić  nawet kilka tysięcy złotych/dzień zdjęciowy w zależności od doświadczenia i rozpoznawalności danej osoby. Piramida zarobków wygląda w taki sposób:

1.Kochany i lubiany aktor dyplomowany

2. Studenci akademii teatralnych i osoby po egzaminie eksternistycznym

3. Tzw. Amatorzy czyli osoby bez ukończonej szkoły aktorskiej

 

W jaki sposób Ty dostałaś się do świata aktorstwa wielkiego formatu?

 

Uczęszczałam na castingi. Często słyszałam, że bardzo dobrze wyglądam przed kamerą ale niestety jestem zbyt mała, za szczupła lub nie pasuję w innym kontekście do roli. Pomimo wielu przeciwności losu nigdy się nie wycofywałam i z taki samym pozytywnym nastawieniem, przychodziłam na kolejne selekcje aktorskie. Moja determinacja doprowadziła mnie do reżysera obsady zajmującego się popularnym serialem “Barwy Szczęścia”. Po czterech etapach castingu zostałam wybrana i od tego czasu moje życie zawodowe nabrało rozpędu. Z ekipą serialu współpracowałam siedem miesięcy i była to moja pierwsza regularna praca w charakterze aktora. Z serialem rozstałam się, ponieważ rozpoczęłam naukę w akademii teatralnej a tak jak już wcześniej wspomniałam szkoła zabrania realizowania się artystycznie podczas toku edukacji. Ja zdecydowałam jednak, że pójdę swoją ścieżką  i podczas trwania roku akademickiego wybrałam się na casting do serialu Rojst w reżyseri Jana Holoubka i produkowanego przez Showmax. Zrealizowałam dziesięć dni zdjęciowych a efekty mojej pracy będzie można zobaczyć już w połowie sierpnia.

Kolejnym i to chyba jak dotąd najważniejszym dla mnie krokiem było uczestniczenie w castingu do serialu Pułapka produkcji TVN. Dzięki wygranej selekcji mogłam partnerować doświadczonym aktorom takim jak Agata Kulesza, Leszek Lichota, Kinga Preis czy Joanna Kulig.

Który projekt wspominasz najmilej?

Każda produkcja ma swój indywidualny klimat, który budują doskonali ludzie. Specjalną więź zbudowałam jednak z Jankiem Holoubkiem podczas pracy nad serialem Rojst. Zagrałam tam kilka bardzo emocjonalnych scen, w których zawsze mogłam liczyć na pomoc merytoryczną reżysera.

Bardzo pozytywnie wspominam również produkcję serialu Pułapka. Wspaniali aktorzy i profesjonaliści – było to dla mnie bardzo wymagające zadanie ale dużo mnie nauczyło.

Praca na planie serialu Pułapka… Jak Wygląda?

Serial Pułapka wymagał od każdego aktora maksymalnego zaangażowania ponieważ oprócz scen aktorskim musieliśmy wykonywać również wiele zadań kaskaderskich. Wiążemy z tą produkcją ogromne nadzieje.

Praca na planie trwa minimum 12 godzin w ciągu jednego dnia. Często jednak zdarza się, że dzień zdjęciowy wydłuża się nawet do 15 godzin. Jest to związane z bardzo szybkim tempem pracy. Czasami nie jesteśmy w stanie zrealizować wszystkich scen zgodnie z harmonogramem co powoduje lekkie wydłużenie okresu zdjęciowego.

Praca na planie zaczyna się przeważnie od godziny siódmej rano i trwa do 21. Czasami zdarzają się zdjęcia nocne (od 14 do 4 nad ranem) . W przypadku serialu Pułapka zdjęcia nocne przeważały (szczególnie w drugim miesiącu realizacji) także zmęczenie było naprawdę bardzo duże.

Plan dnia wygląda w sposób następujący:

 1. Przyjeżdzasz na plan
 2. Idziesz makeup-u
 3. Kierujesz się do garderoby
 4. Następnie jest chwila przerwy (czas na śniadanie, obiad, rozmowy)
 5. Po uprzednim otrzymaniu informacji kierujesz się na plan właściwy
 6. Zostajesz podpięty/a do mikroportu
 7. Rozmawiasz z reżyserem. Konsultujesz jak ma wyglądac dana scena pod kątem emocjonalnym.
 8. Przystępujemy do pierwszych prób
 9. Po próbach następują poprawki makijażowe lub odzieżowe
 10. Przystępujesz do zdjęć właściwych
 11. W połowie zdjęć następuje przerwa (1 godzina)
 12. Po zakończonym dniu wracasz do domu

Warto pamiętać, że przychodząc na plan trzeba być przygotowanym na wiele zmian. Czasami zdarza się, że reżyser zmienia zamysł kompozycyjny scen i trzeba w bardzo szybki sposób odnaleźć się w nowych warunkach.

 

Praca po 12-15 godzin to duże wyzwanie… Kiedy przygotowywałaś się do roli?

Bardzo ważne jest dokładne przeanalizowanie scenariusza. Ja zrobiłam to kilkanaście razy, starając się dokładnie zapamiętać miejsce mojej postaci w danej scenie a nie konkretne słowa ponieważ one zawsze mogą ulec zmianie w toku produkcji.

 

Czy castingi bez wychodzenia z domu to dobre rozwiązanie?

 

Moim zdaniem idea castingów w telefonie jest bardzo trafiona. Odbywanie selekcji online zapewne ułatwi życie nie tylko aktorom profesjonalnym ale również osobom, które na co dzień nie mają czasu aby czekać godzinami w kolejce do studia. Moim zdaniem aplikacja z możliwością brania udziału w castingach z poziomu smartphone’a to przyszłość, której możemy dotknąć już dziś i wykorzystać ją do realizowania swoich aktorskich marzeń.

Jakie masz plany na przyszłość?

Planuję kontynuować grę w serialach. Zależy mi szczególnie na ambitnych produkcjach z dokładnym zarysem fabularnym. W niedalekiej przyszłości chciałabym również zagrać w filmie pełnometrażowym.

 

Mariannę Kowalewską możecie oglądać w serialu Rojst już od połowy sierpnia. Zachęcamy również do śledzenia jej postępów w telewizji TVN gdzie już jesienią zobaczycie serial, który może zupełnie zmienić postrzeganie polskiej telewizji!

Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z aktorstwem to koniecznie kliknij TUTAJ  i odbywaj castingi do seriali, filmów i reklam bez wychodzenia z domu!