Karol Vo to kierownik produkcji “do zadań specjalnych”. Nawet jeśli napotyka na swojej drodze problemy produkcyjne to odcina przysłowiową rękę i działa dalej. Na swoim koncie ma juz wiele zrealizowanych projektów filmowych, teledysków i reklam. W dzisiejszym artykule opowie jak przygotować film niskobudżetowy…

Najważniejsze przy produkcji niskobudżetowej jest…

…Dobre skompletowanie ekipy. Zgodna tzw. “trójka realizatorska” czyli reżyser, operator obrazu i kierownik produkcji, to  90% sukcesu każdego filmu.

W okresie późnego developmentu i na początku okresu preprodukcji można naprawdę bardzo dobrze przygotować się do realizacji zdjęć. Przeprowadzamy wtedy dokumentacje, castingi i wiele innych przedsięwzięć, które w dalszych etapach produkcji wpływają na atmosferę oraz tempo pracy. Przy dobrze zorganizowanym okresie przygotowawczym jesteśmy w stanie praktycznie wyeliminować zagrożenia płynące z nieprzewidzianych obrotów spraw podczas nagrań. Zgodność trójki realizatorskiej jest zatem kluczem do przygotowania dobrego podłoża pod przyszłą realizację zdjęć do filmu!

Jak wygląda okres przygotowań i co następuje po nim?

Idealny okres przygotowawczy powinien trwać około dwóch miesięcy. Z doświadczenia wiem, iż przy produkcjach niskobudżetowych przedłużanie preprodukcji wiąże się z powstawaniem wielu problemów związanych z dogadaniem terminów, co ostatecznie skutkuje rozwiązaniem ekipy i tworzeniem projektu na nowo.

Następnym krokiem jest zorganizowanie  pełnego zespołu. Jeśli nie mamy czasu i pieniędzy to na pewno musimy skupić się na ludziach chętnych do pracy. Dla mnie jedną z najważniejszych osób w produkcji jest scenograf, to dzięki niemu możemy swobodnie poruszać się z kamerą zarówno w lokacjach plenerowych jak i we wnętrzach. Warto również odpowiednio wcześnie zarezerwować sobie dźwiękowca bo wbrew wielu opiniom 50% filmu to wrażenia słuchowe, o które musimy odpowiednio zadbać.

Jeśli mamy podstawowy zespół czyli trójkę realizatorską, scenografa, dźwiękowca i kostiumografa to możemy ruszać na dokumentacje i wspinać się na kolejne szczeble projektu.

Przy filmach niskobudżetowych budowa na hali nie wchodzi w grę dlatego wszelkie ujęcia realizuje się w gotowych lokalizacjach lub przestrzeniach publicznych. Obiekty warto wynajmować od prywatnych właścicieli ponieważ informacja zwrotna (odnośnie dostępności i możliwych terminów realizacji) przychodzi bardzo szybko. W przypadku kręcenia w obiektach z sektora publicznego odpowiedzi są bardzo lakoniczne, niejednoznaczne i często uniemożliwiają przeprowadzenia nagrań.

Po zarezerwowaniu obiektów i ustaleniu koncepcji kostiumowo-scenograficznej możemy przystąpić do castingów oraz do układania kalendarzówki – czyli harmonogramu prac.

Jeśli mamy dograne terminy to wystarczy wypożyczyć sprzęt, poinformować ekipę o datach oraz przystąpić do realizacji projektu.

Ile trwają zdjęcia do projektów niskobudżetowych (30-sto minutowych)?

Zazwyczaj film staramy się skończyć w 8-9 dni. Warto jednak pamiętać aby nie realizować zdjęć “pod rząd” tylko zarezerwować sobie kilka dni w kalendarzówce na odpoczynek. Przy tego typu produkcjach ekipa łączy wiele funkcji na planie pracując 13-16 godzin w ciągu dnia co sprawia, że potrzebują chwili na regenerację sił.

Czy Vendo jest dla Ciebie pomocnym narzędziem przy realizacji produkcji filmowych?

Uważam że Vendo to naprawdę bardzo dobre narzędzie. Łatwa rejestracja i dostępność platformy na portalach społecznościowych sprawia, że często jestem w stanie znaleźć osoby bardzo charakterystyczne lub po prostu idealne do mojej produkcji.

Z pewnością będę wykorzystywał to narzędzie w przyszłości!

Czy istnieją różnice pomiędzy przygotowaniem  filmu, teledysku a produkcji typowo komercyjnych ?

Różnice są ogromne. Jeśli tworzymy projekt non profit  to zespół odpowiada tylko przed sobą. Nie mamy nad sobą presji  klienta czy dystrybutora Każdy członek ekipy jest decyzyjny a w związku z tym, iż tworzymy film wspólnie i bez dużego nakładu środków to często jedna osoba łączy wiele funkcji na planie. W filmie fabularnym pełnometrażowym czy reklamie podział na funkcje oraz hierarchia decyzyjności jest bardziej rystrykcyjna. Twórcy są ściśle przydzieleni do swoich pionów realizatorskich i wspólnie odpowiadają przed reżyserem i producentem.

Jaka forma jest najbliższa Twojemu sercu?

Film Fabularny! Tworzyłem już wiele teledysków, etiud czy projektów komercyjnych ale uważam że tworzenie kina artystycznego ma największą wartość.

Oczywiście najlepiej zaczynać od najmniej skomplikowanych projektów czyli etiud ale jak tylko poczujesz rytm produkcji to od razu pragniesz realizować projekty bardziej ambitne, które wymagają od Ciebie większego zaangażowania i większych umiejętności. Moim marzeniem jest zrealizowanie filmu poza granicami naszego kraju, w prawdziwym zagłębiu filmowego rynku!

Czy kino w Polsce się rozwija?

Zdecydowanie mogę stwierdzić, że rynek filmowy w naszym kraju zmierza w odpowiednim kierunku.  Dobrą koniunkturę rozpoczęły filmy Patryka Vegi (nie oceniam jakości tych produkcji i ich walorów artystycznych),  i jest ona kontynuowana przez innych producentów prywatnych tak jak np. TVN. Filmy typowo komercyjne (Listy do M.; Planeta Singli itp.) zmieniły postrzeganie kinematografii przez inwestorów. Dzięki stacjom telewizyjnym oraz Patrykowi Vedze film stał się dobrą inwestycją. Wydaje mi się, że wartość jaka została właśnie wykreowana będzie miała bardzo dobry wpływ na dalszy rozwój polskiego filmu a przede wszytskim na powstawanie filmów niszowch.

 

Jeśli interesuje Cię tematyka filmowa i chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z występowaniem w TV to kliknij TUTAJ