Przedsięwzięcia filmowe to duże wyzwanie zarówno dla ekipy filmowej jak i aktorów.

Reklama często określana jest mianem małej fabułki czyli krótkiej wersji filmu fabularnego, i choć porównywanie produkcji 90-cio minutowej do 30-sto sekundowej może wydawać nieuzasadnione to podobieństwa są bardzo duże…

W dzisiejszym artykule pokażemy Wam jak wygląda tworzenie reklamy od “kuchni” oraz co zrobić żeby zacząć świadomie poruszać się w środowisku filmowym!

Wbrew pozorom tworzenie reklamy nie rozpoczyna się od pierwszego ujęcia, zaczyna się znacznie wcześniej. Pierwsze prace nad kampanią powstają kilka tygodni a czasami nawet miesięcy przed rozpoczęciem zdjęć.

 

Klient, czyli marka zlecająca zorganizowanie kampanii promocyjnej zgłasza się do agencji reklamowej wybranej w drodze przetargu.
Zespół kreatywny tworzy projekt scenariusza lub tzw. Animatic (ruchome obrazy prezentujące zamysł kampanii) i kieruje go do wybranego domu produkcyjnego.

 

Wtedy rozpoczyna się etap bardzo intensywnej pracy, zespół produkcyjny dobiera pełną ekipę oraz uruchamia proces castingowy. Mamy XXI wiek także aktor może wybrać czy odbywa casting stacjonarnie, czy, internetowo, poprzez Vendo.

Castingi trwają, a w międzyczasie dopinane są szczegóły związane z lokacjami, czyli potencjalnymi miejscami na plan. Doskonałych lokalizacji poszukują tzw. scouci, którzy kontaktują się z właścicielami domów i przedstawiają ofertę producentom.

Po zakończeniu procesu castingowego i wstępnym wybraniu interesujących lokalizacji organizuje się tzw. PPM (Pre Production Meeting) – jest to spotkanie konsultacyjne na linii dom produkcyjny/ekipa i klient. Po zatwierdzeniu wszystkich szczegółów można przejść do realizacji zdjęć.

Dzień zdjęciowy trwa około 12 godzin. Każdy plan kontrolowany jest prze kierownika planu a ciągłość akcji zapewnia 1st AD czyli asystent reżysera. Aktorzy muszą zawsze pozostać skupieni ponieważ to od ich sprawności na planie zależy, jak wcześnie zakończy się dane ujęcie. Atmosfera na planie zawsze jest bardzo miła, a ekipa traktuje się niczym rodzina. Po ostatnim ujęciu reżyser mówi: “Mamy To”, wtedy słychać brawa i wzajemne gratulacje członków ekipy.

Po zakończonym etapie zdjęciowym większość filmowców kończy pracę, montażyści i koloryści dopiero ją zaczynają!

 

Materiał z kamery przewożony jest do studia postprodukcyjnego gdzie montuje się wstępną układkę filmu (off line) i po akceptacji reżysera i klienta przesyła się gotowy materiał do stacji telewizyjnej.

 

Film to ciekawe zajęcie, dostępne dla każdego

Rynek komercyjny rządzi się swoimi prawami i jest otwarty na nowe twarze. Czasami ludziom wydaje się, że są nieatrakcyjni lub odmienni i dlatego nie przychodzą na castingi, to błąd. Produkcje reklamowe często poszukują osób charakterystycznych, nowych, także jeśli tylko masz chęć wystąpienia w TV to koniecznie zacznij przychodzić na castingi – na pewno znajdziesz projekt odpowiadający Twoim warunkom.

 

Iga Górecka, Aktorka

 

Aktorstwo to wyzwanie, któremu jesteś wstanie podołać!

 

Tajnikiem (…) jest kolekcjonowanie emocji, przeżyć i jak najwierniejsze odtwarzanie ich przed kamerą lub na deskach teatru, im więcej masz ich w sobie, tym bardziej wartościowym aktorem jesteś.

Iga Górecka, Aktorka

Chcesz zacząć występować w TV? Zarejestruj się na Vendo.tv i rozpocznij swoją przygodę już dziś!

 

Vendo lubię z dwóch powodów:
1. Nie muszę chodzić na castingi.
2. Mogę poprawiać swój filmik dowolną ilość razy, aż uznam, że jest naprawdę dobry.

Oliwia Lori Lachnik, Uczestniczka “The Voice of Poland”