W Polsce realizuje się rocznie około trzech tysięcy reklam, kilkaset teledysków, kilkanaście seriali oraz filmów fabularnych. Liczby nigdy nie kłamią a te powyższe informują o tym, że codziennie w naszym kraju odbywa się blisko 20 castingów do różnego rodzaju produkcji. Oznacza to, że tylko w przeciągu miesiąca masz teoretycznie 600 szans na wzięcie udziału w castingu i zabłyśnięcie na wielkim ekranie.

Castingi jeszcze do niedawna kojarzyły się z długim oczekiwaniem w kolejkach oraz częstym rozczarowaniem, ponieważ po wielu godzinach oczekiwania słyszało się “dziękujemy ale Pan/Pani niestety jednak nie pasuje…”

Rynek na szczęście ewoluuje i przenosi się do sfery online i selekcji prowadzonych przez kamerę Twojego smartphonea. Dzięki aplikacji mobilnej VENDO możesz uczestniczyć nawet w kilkudziesięciu castingach jednocześnie. Co najważniejsze… nie musisz nawet wychodzić z domu lub pracy!

Wystarczy, że wybierzesz casting, który Cię interesuje, zaakceptujesz proponowaną stawkę oraz datę zdjęć i już masz szansę na zarobienie pieniędzy na swoje potrzeby. Niezależnie od tego gdzie mieszkasz i co robisz na co dzień. Na jeden dzień staniesz się lekarzem, adwokatem lub supermenem, daj sobie szansę na realizowanie własnych marzeń!

Wystarczy uruchomić aplikację, nagrać filmik i dołączyć do wybranej selekcji. Cały proces rejestracji trwa 5 minut a dołączenie do castingu to niecałe 30s.
MamBiznes.pl

Polski start-up stworzył aplikację do castingów online. „Koniec z czekaniem przed drzwiami”

Polski Startup łączy każdą osobę, która chce występować w TV (doświadczenie nie jest wymagane) z profesjonalistami czyli reżyserami i domami produkcyjnymi z całej Polski.

Vendo, mówiąc zupełnie szczerze, podoba mi się z jednego bardzo ważnego powodu. Otóż osoba, która idealnie pasuje do roli, nie musi fizycznie uczestniczyć w castingu. Ja sam poprosiłem już kilku moich znajomych, aby w ramach selekcji aktorskiej zarejestrowali się na Vendo, nagrali film telefonem komórkowym i przesłali go do mnie, żebym mógł to pokazać agencji i klientowi. W dzisiejszych czasach nie potrzebujemy już studia czy bardzo drogiego sprzętu. Urządzenia, które posiadamy w kieszeniach potrafią nagrywać filmy w wystarczającej jakości – dzięki komórkom i aplikacji Vendo możemy przeprowadzić pierwszy etap castingu tak naprawdę nie wychodząc z domu. Im więcej amatorskich nagrań tym lepiej. Filmik castingowy na Vendo można nagrać nawet w windzie zjeżdżając z dziesiątego piętra na parter a może on zadecydować o naszym udziale w reklamie.
Jan Foryś – reżyser reklamowy, Papaya Films

 

Pamiętaj, że www.vendo.tv to platforma na której odbywają się dwa rodzaje castingów: „Publiczne”, które możesz oglądać i brać udział oraz „Prywatne”, na które dostaniesz bezpośrednie zaproszenie od domu produkcyjnego. Jeśli nie otrzymałeś żadnego zaproszenia to spójrz na swój profil i zastanów się czy nie warto zmienić swojego filmu profilowego lub wypełnić kilku danych – to może pomóc Ci podczas selekcji. 

 

Zostałeś wybrany? Co dalej? Jakich zasad przestrzegać?

 

  1. Nie spóźniamy się – to chyba najważniejsza zasada każdej produkcji. Należy pamiętać, że dzień zdjęciowy jest zaplanowany co do minuty a każde opóźnienie powoduje stres producenta (dodatkowe gaże za nadgodziny dla ekipy), zmęczenie reżysera (ciężko koordynować pracę aktorów po 10 godzinach pracy) oraz ogólny spadek efektywności całego zespołu.
  2. Słuchamy poleceń ekipy – należy pamiętać, że każde polecenie wydawane przez poszczególne osoby z ekipy filmowej ma znaczenie. Nie tylko reżyser ma wpływ na finalny wygląd kadru ale cały zespół dlatego zanim wejdziecie przed kamerę, szanujcie słowa kostiumografa (który mówi o tym żeby nie palić w ubraniu planowym), charakteryzatora (który zwraca uwagę na to aby nie przecierać oczu), koordynatora produkcji (który prosi Was o terminowe wyjście z barobusu). Wasze zachowanie w stosunku do członków ekipy wpływa na całą atmosferę, a co za tym idzie, na całokształt produkowanego filmu.
  3. Szanujemy się wzajemnie – to najbardziej drażliwy punkt… Często aktorzy i epizodyści nadużywają uprzejmości produkcji. Kawa, herbata, ciastko – koordynatorzy produkcji  traktowani są jak kelnerzy co nie powinno mieć miejsca.
  4. Wiemy kto za co odpowiada – osoba, która rozmawia z nami na temat transportu, zaprowadza nas do garderoby oraz dba o to abyśmy byli obecni na planie w odpowiednim momencie to asystent/koordynator produkcji – to najlepsza osoba do wszelkiego rodzaju pytań (jeśli nie będzie znał na jakieś odpowiedzi to na pewno skieruje Was do odpowiedniej osoby). Reżyser – to osoba, która najczęściej siedzi przed ekranem podglądu, a swoje uwagi często przekazuje swojemu asystentowi czyli tzw. 1st AD – to osoba, która mówi Wam jak grać oraz gdzie się ustawić do ujęcia.

Pozostałe rady znajdziecie w naszym oddzielnym artykule  JAK ZACHOWYWAĆ SIĘ NA PLANIE

Ile można na tym zarobić?

Stawki w produkcjach reklamowych są bardzo zróżnicowane i zależą od wykonywanych czynności:

Statysta (osoba w tłumie) zarabia około 100 zł za dzień pracy.
Epizody czyli role bez tekstu ale z ukazaniem wizerunku  – od 500 do 1500 zł/dzień
Role główne w reklamach (niekoniecznie mówione) od 2000 do nawet 30000 zł / dzień

Najważniejszy jest fakt, że zarówno role główne jak i epizodystyczne mogą grać osoby bez doświadczenia przed kamerą. W reklamie często wykonuje się proste czynności, które nie wymagają wcześniejszej pracy scenicznej.

Życie filmowca to wieczna nauka i podążanie ścieżkami, o których nigdy wcześniej nie słyszałeś. W przeciągu godziny możesz być przechodniem, policjantem. lekarzem a na końcu kryminalistą. Ciekawe prawda?

Nie zastanawiaj się! Kliknij TUTAJ i dołącz do największej społeczności castingów online w Polsce!