Produkcja filmowa to prawdziwe wyzwanie. Proces kreacji, przygotowań i realizacji jest przeważnie bardzo pracochłonny i opiera się na wielu zmiennych niekoniecznie zależnych od ekipy zdjęciowej.

W dzisiejszym artykule Grzegorz Wyrębiak (PRODUCENT) opowie o realizacji filmu fabularnego w polskich realiach.

 

Jakie wyzwania czekają na kierownika produkcji/producenta przy realizacji filmu w Polsce?

Wydaje mi się, że niezależnie od wielkości produkcji i sposobu jej finansowania, głównym wyzwaniem jest znalezienie środków na realizację filmu. W przypadku produkcji Wściekłości [reż. Michał Węgrzyn] otrzymaliśmy ogromne wsparcie ze strony naszych koproducentów, bez których powstanie filmu byłoby niemożliwe, szczególnie że mówimy o filmie niezależnym, zrealizowanym bez żadnego publicznego finansowania.  Oczywiście niezależnie od koproducentów musieliśmy zainwestować własne środki, dlatego Bracia Węgrzyn, [przyp. Red. Michał i Wojtek] twórcy Wściekłości są też głównymi producentami oraz inicjatorami tego projektu, to oni stanęli przed tym najtrudniejszym wyzwaniem producenckim.  Finanse to oczywiście nie jedyne wyzwanie w produkcji pełnometrażowego filmu fabularnego. Tak naprawdę wszystko, co widz może zaobserwować w kadrze, jest próbą sił, dla całej ekipy. Każda minuta w filmie jest iloczynem kreacji i wyzwaniaKierownik produkcji pomimo faktu, iż nie uczestniczy w procesie tworzenia kreacji musi w pełni przekształcić  wizję w rzeczywistość, dlatego śmiało możemy powiedzieć, że również należy do grona twórców fabuły.

Dobry pomysł to pierwszy krok do realizacji filmu… Jak powstała idea filmu “Wściekłość”?

Geneza filmu wściekłość wywodzi się z brytyjskiej produkcji “Locke”, którego fabuła jest stosunkowo prosta. Michał po obejrzeniu Locke, zaczął szukać informacji na temat produkcji tego filmu, okazało się że brytyjski film został zrealizowany w 7 dni z niewielkim budżetem jak na brytyjskie realia (Locke pochłonął około 2 mln dolarów) co jest idealnym rozwiązaniem na produkcję filmu niezależnego w polskich realiach choć oczywiście za mniejsze pieniądze. „Locke“ a właściwie to jak powstał był pretekstem do napisania „Wściekłości“. Michał znalazł sposób jak ciekawie opowiedzieć historie, a przy okazji nie jest to sposób kosztogenny, wręcz odwrotnie.

 

Po napisaniu scenariusza przystąpiliście do przygotowań… Jak wyglądały i ile trwały?

Przygotowania do produkcji trwały dwa miesiące. Reżyser wraz z Jakubem Świderskim (odtwórcą roli Adama) spotykali się codziennie. Część spotkań była poświęcona czytaniu scenariusza ale większość prób polegała na wspólnym bieganiu i ćwiczeniu roli jednocześnie. Michał czasem jeździł za Jakubem na rowerze. Podczas dnia zdjęciowego Kuba pokonywał 25 kilometrów biegiem, realizowaliśmy pięć dubli, a każdy z nich to około 5-cio kilometrowy mastershot, podczas     którego odtwórca roli Adama musiał wypowiedzieć cały tekst. Jeśli pomylił się na finiszu to musieliśmy powtarzać całe ujęcie co wiązało się z dodatkową 5-ką dla Jakuba Podczas przygotowań wykonaliśmy “previs”. Operator zrealizował zdjęcia próbne do całego filmu we wszystkich lokacjach, co znacznnie skróciło czas pracy podczas realizacji zdjęć właściwych i ostatecznie film zrobiliśmy w 7 dni.

Jak przebiega proces castingowy podczas przygotowań do filmu?

Casting to chyba jedno z najważniejszych zadań reżysera, przed wejściem na plan. Twórca musi w pełni powierzyć swój pomysł jednej lub kilku osobom i przekazać im swoją wizję w sposób jak najbardziej zrozumiały. Należy podkreślić, że “Wściekłość” to film niezależny dlatego nie realizowaliśmy tradycyjnych sesji castingowych. Jakub Świderski pracował już wcześniej z Michałem Węgrzynem i nasz film był pewnego rodzaju kontynuacją ich współpracy. Wiem jednak, że castingi do filmów fabularnych są niezwykle pracochłonne.

Film fabularny i Vendo.tv…

Ostatnio czytałem wywiad z Kubą Czekajem, który poszukiwał młodego chłopaka do swojej produkcji. Castingi organizowali w całej Polsce, także przemierzyli wiele kilometrów i poświęcili wiele miesięcy na odnalezienie właściwej osoby. Najciekawsze jest to, że chłopak, który ostatecznie został wybrany uczestniczył w pierwszym castingu. Jednak aby dojść do wniosku, że to właśnie on jest najlepszym kandydatem trzeba było przemierzyć tysiące kilometrów i poświęcić setki godzin na poszukiwania. Myślę że dzięki waszej platformie [przyp. Red. Vendo.tv] pierwszą selekcję tego typu można wykonać na komputerze siedząc w domu lub biurze co znacznie ogranicza czas i koszta. To drugie jest czasem bardzo istotne, a casting wyjazdowy kosztuje nie mało, dlatego to bardzo dobre rozwiązanie. 

Po co tworzy się film niezależny? Wiele osób uważa, że film niezależny nie zarabia na siebie…

Filmy niezależne mogą przynosić zyski a najlepszym przykładem jest Patryk Vega i jego produkcje. Film Botoks również zaliczamy do produkcji niezależnych a jego zyski szacuje się na miliony złotych. Filmy tworzy się jednak w myśl wyższej idei. Każdy twórca ma potrzebę przelania swoich przemyśleń, refleksji na ekran. Wściekłość miała swoją dystrybucję w kinach i była pokazywana na wielu festiwalach, na których cieszyła się niesamowitym zainteresowaniem a ilość nagród, które otrzymała motywuje do realizacji kolejnych produkcji filmowych.

 

Otrzymaliście nagrody we Francji, Maroku czy Wielkiej Brytanii. Dlaczego w Polsce “Wściekłość” nie jest tak popularna?

W Polsce mamy system mediowy i festiwalowy oparty na produkcjach komercyjnych, (nawet jeśli są współfinansowane przez PISF), mam na myśli produkcje, które uczestniczą w dużym biznesie  finansowym i dystrybucyjnym. Mają duży nakład dystrybucyjny, ogromny budżet na promocję itp.  W przypadku produkcji niezależnych niestety bardzo ciężko jest się wybić w naszym kraju. Media bardzo często nagłaśniają tematy, które są ogólnodostępne, podane na tacy a nie skupiają sie na tym o czym warto napisać, jak na przykład polski Film [przyp. Red. Wściekłość], który zdobywa główną nagrodę na najważniejszym festiwalu filmów niezależnych w Europie.

 

Film “Wściekłość” zakończył już dystrybucję kinową, zachęcamy jednak do obejrzenia produkcji na wszelakich stronach VOD.