Film, serial, i teatr – czy pod względem zadań aktorskich bardzo się od siebie  różnią?

Realizując każdy z projektów, o których wspomniałeś trzeba odwoływac się do lekcji otrzymanych w szkole aktorskiej lub własnych doświadczeń. Moim zdaniem filarem jest teatr. Deski sceniczne są specyficzne – dają poczucie wyjątkowości i “nieprzypadkowości”. Moja przygoda z teatrem rozpoczęła się bardzo wcześnie, ponieważ swój debiut zrealizowałem będąc na drugim roku studiów. Od tego czasu każdy spektakl jest dla mnie symbolem niesamowitych przeżyć oraz niepowtarzalności, którą bardzo ciężko odczuć pracując przed kamerą.

Film i serial są dla mnie “subtelną wersją” przedstawień teatralnych. W produkcjach filmowych bardzo mocno kładzie się nacisk na prawdę, czasami trzeba ograniczyć ekspresję sceniczną, ponieważ nadmierne wyrażanie swoich emocji może zostać odebrane przez widza jako fałsz.

Możemy jednak zauważyć podobieństwa, film i teatr to formy zamknięte scenariuszowo. Przygotowując się do roli jesteśmy w stanie zobrazować sobie charakter postaci oraz zbudowac wewnętrzne napięcie, w przypadku serialu, scenariusz zawsze pozostaje otwarty co sprawia, że praca na planie serialu jest dość spontaniczna.

Co należy zrobić żeby zostać aktorem? Jak się kształcić?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie musimy zastanowić się jak w dzisiejszych czasach definiuje się “aktora”.
Czy osoba, którą spotykam na planie, gra razem ze mną i idealnie mi partneruje ale nie posiada dyplomu ze szkoły teatralnej możne nazywać się aktorem? Oczywiście, że tak, ponieważ wykonuje ten zawód, jeśli jednak naprawdę chcesz wykonywać pracę aktora to warto jest mieć na to “mówiąc kolokwialnie” papier.

Opowiadał Artur Chamski

Czy możemy zatem powiedzieć, że każdy ma szanse wystąpić w projektach filmowych?

Bez wątpienia. Uważam, że każda osoba, która nie boi się kamery, jest pewna siebie i zdecydowana, może brać udział w castingach.

Jak wygląda praca z reżyserem obsady?

Praca z każdym castingerem jest inna. Niestety bardzo dużo zależy od relacji pomiędzy aktorem i reżyserem obsady. Mówiąc krótko i szczerze – jeśli jesteś lubiany/lubiana to Twoje szanse bardzo mocno rosną. Dobre relacje sprawiają, że reżyser wie, na co Cię stać i próbuje stworzyć idealne warunki do odegrania zamierzonej sceny, czasami wymaga to kilku nagrań,  ale efekt jest zawsze satysfakcjonujący. W przypadku złej energii pomiędzy castingerem a osobą starającą się o rolę, reżyserowi nie zależy na dobrym nagraniu, wykonuje swoją pracę mechanicznie i nie skupia się na danej osobie.

 

 Jak dobrze zaprezentować się na castingu? Czego unikać?

Nie należy ubierać “golfów” ponieważ skracają sylwetkę i nie widać szyi. Trzeba pamiętać o schludnym ubiorze, najlepiej w pastelowych kolorach. Można rozważyć czarny T-shirt, ale ja zawsze ubieram jeansy i białą koszulę. Nie ubieramy szpilek – chyba, że w briefie widnieje inny zapis. Podsumowując, do reklam wybiera się osoby naturalne. Różnego rodzaju korekty plastyczne mogą wykluczyć z rynku produkcji komercyjnych na zawsze. Swobodny strój w pastelowych kolorach, naturalny makijaż oraz pozytywne nastawienie to klucz do wygrania każdego castingu.

Czasami osoby z najlepszą prezencją nie mogą pojawić się na castingu, co wtedy?

Od jakiegoś czasu na rynku istnieje świetna platforma, która umożliwia odbywanie castingów online – Vendo. Sama z niej korzystam i jestem bardzo zadowolona. Nie muszę wychodzić z domu, żeby uczestniczyć jednocześnie w kilku lub nawet kilkunastu castingach. Sytuacja, w której nie muszę czekać w kolejce na casting, film nagrywam telefonem i wysyłam bezpośrednio do reżysera jest dla mnie niezwykle dogodna. Korzystając z aplikacji przychodzę tylko na re-call i nie tracę czasu na stanie w kolejkach. Jest to super opcja dla każdego a w szczególności dla osób zaczynających swoją przygodę z reklamą lub filmem.

Opowiadała Natalia El Daghestani

 

Jesli czujesz że aktorstwo to dziedzina dla Ciebie to koniecznie sprawdź VENDO.TV – platformę do odbywania castingów zupełnie online!