Nowy rok to kolejne wyzwania, które mają doprowadzić nas do upragnionego celu życiowego, zawodowego. Branża filmowa to bardzo otwarta grupa zawodowa, która wciąż rozwija się w naszym kraju otwierając nowe perspektywy dla osób zainteresowanych występowaniem w tv lub kinomanów uwielbiających doskonałe widowiska na wielkim ekranie. Co zatem przyniesie nam rok 2018?

 

Więcej produkcji reklamowych –

nasz kraj od ostatnich kilku lat odnotowuje stały wzrost w produkcjach reklamowych. Utrzymując tendencję zwyżkową na poziomie 20% w stosunku do roku ubiegłego powinniśmy wyprodukować 3820 spotów komercyjnych. To aż 1000 reklam więcej niż w roku 2015 i aż 2000 produkcji więcej w stosunku do roku 2014. Skąd aż taki przyrost? Nasze domy produkcyjne są doskonale zorganizowane i konkurencyjne dla rynków zachodnich. Mamy doskonały stosunek ceny do jakości a specjaliści w branży są doceniani przez zagraniczne korporacje co sprawia, że wiele reklam realizowanych przez polskie firmy trafia na rynki niemieckie, francuskie, hiszpańskie a nawet azjatyckie.  Więcej kontraktów dla domów produkcyjnych to oczywiście dobra wiadomość dla aktorów, epizodystów i statystow – w 2018 roku na pewno otrzymacie więcej propozycji pracy!

 

 

Rozwój rynku filmowego w Polsce –

2018 to rok polskich produkcji filmowych. Już w styczniu na ekranach kin zobaczymy pięć polskich filmów oraz dwa zrealizowane w koprodukcji zagranicznej. Dzięki kilku naprawdę udanym filmom, nasz rynek otworzył się na nowe gatunki a starsi producenci zaczęli wierzyć, że produkcje krajowe mogą przynosić zysk i to spory. Fenomenem są oczywiście produkcje Patryka Vegi, który tworząc pewnego rodzaju sequele przyciąga miliony widzów przed ekrany kin. Czy “Kobiety Mafii” powtórzą sukces Pitbulla i Botoksu? Zobaczymy już w marcu!

 

 

 

 

 

YouTube – druga młodość –

Wszyscy znamy YouTube-a i jego działanie ale ostatni rok pokazał, że społeczność nad Wisłą coraz bardziej rozwija się w kierunku produkcji internetowych. Rok 2018 przyniesie sporo nowości. Sukces seriali humorystycznych dowodzi że lubimy decydować co oglądamy i kiedy. Zapewne obejrzymy nowe realizacje aspirujące do pobicia wyniku oglądalności “Nieprzygotowanych”. Abstra.tv otworzy również kilka nowych kanałów o zróżnicowanej tematyce (od fitness po humorystyczne krótkie historie) także jeśli jesteście fanami Rafała Masnego i jego kolegów to na pewno znajdziecie coś dla siebie

Rafał Masny:

Z pewnością będzie to coś nowego, nie  podobnego do już istniejących treści. Zasadniczo naszą kluczową kompetencją jest produkcja i wyznaczenie trendów na rynku internetowego wideo. A na to potrzeba dużo pieniędzy, czasu i innych zasobów. Nie jest to tak prosty proces, jak jeszcze kilka lat temu, mamy jednak przewagę w postaci silnej społeczności, zaplecza produkcyjnego i doświadczenia w środowisku internetowym.

Źródło: wirtualnemedia.pl

 

 

Wzrost wartości rynku VOD

Platformy podobne do Netflix za Oceanem biją rekordy popularności. Na naszym rynku jeszcze niedawno subskrypcja za oglądanie seriali i filmów była czymś zupełnie obcym. Rok 2017 pokazał jednak, że rynek VOD jest bardzo aspirujący a wyniki oglądalności sprawiają, że Netflix zaczyna produkować seriale w języku Polskim. Szacowana wartość przychodów platform z wideo na żądanie do 2020 roku ma osiągnąć blisko 20 mld dolarów.

Poniżej liczba użytkowników serwisów VOD (dane z września 2017 roku) – źródło: Forbes

 

 

Wzrost znaczenia aplikacji mobilnych

Mamy XXI wiek… zamawiamy taksówkę nie podnosząc słuchawki, jedzenie jest nam dostarczane bezgotówkowo a rozmowy wideo przestały zadziwiać. Żyjemy w czasach, w których “apka” jest kluczem do sukcesu. Branża filmowa nie pozostaje w tyle jeśli chodzi o rozwiązania technologiczne. W produkcji jest narzędzie do wirtualnego ustawiania jazdy kamery czy dopasowywania oświetlenia. Te apki na pewno będą pomocne dla osób z ekipy technicznej a dla osób pragnących występować w projektach filmowych powstała i prężnie rozwija się platforma do castingów online – VENDO!

Moim zdaniem jest to zupełnie nowy sposób przeprowadzania castingów. Patrząc na rozwój technologii, uważam, że Vendo to przyszłość procesu selekcji aktorów i epizodystów. W tej chwili coraz więcej zależy od dobrej prezentacji w Internecie także castingi online to zdecydowanie przyszłość tej branży.

 

Anna Gzieło – agencja aktorska GOLDFINGER

Niezależnie od tego, po której stronie kamery pragniecie stanąć życzymy Wam wszystkiego dobrego w nadchodzącym roku, dużo projektów, udanych zdjęć i wielu kolaudacji.

Do zobaczenia w Nowym Roku!