Castingi do reklam, filmów i seriali odbywają się codziennie. Każdego dnia w Polsce odbywa się średnio 8 planów zdjęciowych, w wyniku których powstają spoty promocyjne. Reklamy to jednak kropla w morzu, ponieważ oprócz spotów komercyjnych realizuje się również teledyski, seriale, filmy oraz różne formy wideo wykorzystywane w internecie. Rocznie w Polsce powstaje kilkadziesiąt tysięcy produkcji w których możesz wystąpić…. Jak zatem wejść do świata filmowego?

O tajnikach pracy w branży oraz o możliwościach jakie czekają za “filmowym rogiem” opowiada Agnieszka Wrona, aktorka Teatru Wolandejskiego znana również z seriali takich jak Barwy Szczęścia czy “Na Dobre i Na Złe”

Jak się przygotować do roli w reklamie?

W przypadku reklamy schemat  działania jest bardzo prosty. Producenci spotów komercyjnych nie wymagają doświadczenia przed kamerą. Wystarczy podjąć wyzwanie uczestnicząc w castingach i stosować się do wytycznych reżysera obsady a później reżysera spotu.

Castingi można odbywać dwutorowo:

  1. Tradycyjnie – należy przyjść do studia, czekać na swoją kolej (kilka godzin) a następnie nagrać krótki filmik w studio i dalej czekać na informację o tym czy zostaliśmy wybrani
  2. Poprzez platformę VENDO.TV – należy założyć profil, i zgłosić się do wybranego projektu. W ten sposób omijamy kolejki przed studiem i w przypadku wyboru przyjeżdżamy od razu na zdjęcia.

Czy casting przez Smartphone’a rzeczywiście się sprawdza?

Tak, przekonałam się o tym na własnej skórze ponieważ dzięki VENDO zagrałam w trailerze gry wideo Re-legion. Wiem, że wiele osób z branży otrzymuje stałe zlecenia korzystając z aplikacji.

O czym należy pamiętać podejmując pierwsze projekty?

  1. Najważniejsze aby zdobyć “obycie” na planie. Warto zaangażować się w projekty non-profit ponieważ jeden projekt bez wynagrodzenia może przynieść nam kilka następnych produkcji, za które dostaniemy wysokie wynagrodzenie.
  2.  Należy również pamiętać o tym aby się nie poddawać. Branża filmowo-reklamowa to ciągłe    wyzwania, które trzeba pokonywać i nie można się “zrażać”. Zdarzają się miesiące kiedy nie podejmuję żadnego zlecenia ponieważ nie pasuję do briefu lub po prostu wybierane są inne osoby. Takie okresy są bardzo ciężkie ale w tej branży jest to normalne.
  3. Warto się doszkalać. W dzisiejszych czasach młody odtwórca ma wiele możliwości zdobycia doświadczenia. Jeśli chcesz profesjonalnie występować przed kamerą to zainteresuj się kursami aktorskimi. Wystarczy miesiąc zajęć aby zwiększyć swoje szanse kilkukrotnie!

Na warsztatach często uczy się konkretnych technik aktorskich – czy Ty masz swoją ulubioną?

Podczas pracy głównie skupiam się na klasycznej technice Stanisławskiego. Głównym założeniem w tej technice odgrywania roli jest zachowanie naturalności oraz prawdziwe przeistaczanie się w postać, którą prezentujemy widzowi.

 

Reklama, serial czy teatr – która forma jest najbliższa Twojemu sercu?

Jeśli chodzi o kwestie finansowe to zdecydowanie reklama ale sercem zawsze pozostanę na scenie teatralnej. Gra na żywo oraz codzienna pozytywna adrenalina sprawia, że teatr to mój żywioł…

Jak wygląda życie codzienne w teatrze?

Praca w teatrze w głównej mierze polega na interpretacji otrzymanego tekstu czyli scenariusza. Przed próbami czytanymi każdy aktor dokładnie rozpisuje charakterystykę danej postaci (kim jestem, co robię w danym spektaklu, jaki jest mój cel).  Wykreowana rola często przechodzi modyfikacje, które wskazuje reżyser. Jego zdanie jest zawsze ostateczne ale kreacji  bohatera dokonujemy  w formie konsultacji, prób i rozmów a nie w schemacie zadaniowym.

Co w pracy nad scenariuszem jest najtrudniejsze?

Wykreowanie modelu psychologicznego. Wdrożenie się w pewne ramy danej postaci jest bardzo trudne i wymaga wielu godzin prób indywidualnych.
Warto podkreślić również, że aktor nie pracuje tylko nad swoim “wycinkiem” projektu ale nad całym scenariuszem. Musimy dokładnie znać cały przebieg przedstawienia aby móc współgrać z naszymi scenicznymi partnerami…

Wspomniałaś o próbach… Jak często ćwiczycie?

Najbardziej intensywny jest zawsze miesiąc poprzedzający premierę, wtedy próby w teatrze odbywamy codziennie. Próby to bardzo ważny element naszej pracy ponieważ zdarza się, że aktor, z którym współpracujemy zapomni tekstu lub wypowie zupełnie inną kwestię. Musimy bardzo szybko reagować, tworzyć nowe kwestie, które ostatecznie sprowadzą nasz spektakl na właściwe tory.

Po premierze ograniczamy ilość prób do kilku w tygodniu.

Zupełnie inaczej przygotowujemy się spektakli, które gramy cyklicznie (w każdy weekend). Scenariusz znamy doskonale i nasze próby ograniczamy jedynie do krótkich powtórzeń tuż przed spektaklem.

Czego nie lubisz w aktorstwie?

Tego, że nic w tej branży nic nie jest pewne. Często plan pracy dostaję kilka godzin przed zdjęciami co sprawia, że zaplanowanie tygodnia lub nawet dnia jest niemożliwe, co przy dłuższym funkcjonowaniu jest naprawdę męczące.

 

Chcesz występować w produkcjach telewizyjnych tak jak Agnieszka? Załóż darmowe konto na platformie VENDO i znajdź pierwsze zlecenie jeszcze dziś!