Aktorstwo to pasja i zabawa – te słowa usłyszeliśmy jako pierwsze w rozmowie z Jackiem Łukowskim, aktorem, który doświadczenie zdobywał w całej Europie. Jego historia pokazuje, że granice istnieją tylko w naszych głowach a realizowanie swojej pasji moża rozpocząć w każdym wieku!

“aktor idealny powinien widzieć i rozumieć otaczający go świat, skupiać się na scenariuszu i reagować na zachowania partnera. Kluczem do sukcesu jest również wewnętrzna wrażliwość danej osoby. Duży bagaż własnych doświadczeń pozwala na odwoływanie się do swoich wspomnień oraz na lepsze i bardziej naturalne zaprezentowanie emocji na scenie czy przed kamerą.” – Maciej Ślesicki, reżyser

Jak zaczęła się Twoja przygoda z aktorstwem?

W życiu zajmowałem się, tak naprawdę, wszystkim. Pracowałem na budowie, prowadziłem kawiarnię, sklep z antykami oraz wiele innych firm, które dobrze prosperowały i zarabiały na siebie. Pomimo satysfakcji finansowej, odczuwałem “pustkę duchową” czyli mówiąc wprost byłem niespełniony. Prowadząc własną kawiarnię poznałem ludzi, którzy byli bardzo ukierunkowani artystycznie. Organizowaliśmy wspólne wernisaże i eventy aktorskie. Wtedy uświadomiłem sobie, że nie ma marzeń nie do spełnienia i zacząłem kształcić się  w kierunku aktorskim.

Pierwsze kroki stawiałem w prywatnej szkole w Poznaniu. Podstawy, których się tam nauczyłem pozwoliły mi na dalszy rozwój za granicą. Najwięcej czasu spędziłem w Niemczech ale tak naprawdę podróżowałem po całej Europie w poszukiwaniu własnej strony aktorstwa.

 

Poznałeś wiele technik aktorskich… czy któraś z nich znacząco przypadła Ci do gustu?

Tak, jest to technika Maisnera.

Na czym ta polega technika i dlaczego ją wybrałeś?

Technika Maisnera jest, według mnie, techniką najmniej inwazyjną. Oznacza to, że nie musimy przygotowywać się do roli przez wiele miesięcy a następnie powracać do swoich przyzwyczajeń przez długi okres. Technika Maisnera to technika impulsu…

 

Według Meisnera aktorstwo opiera się na działaniu, które jest wynikiem prawdziwej ludzkiej reakcji na okoliczności, w jakich aktor się znajduje, i na osobę, z którą pracuje, a która wywołuje w nim konkretne odczucia. Najważniejsze zatem w tej pracy jest podążanie aktora za naturalnym impulsem w każdym kolejnym momencie ćwiczeń, bez angażowania umysłu, z koncentracją na partnerze – Teatr Maska

W jaki sposób osiągasz efekt impulsu – czyli dobrze zagranej reakcji na scenie/przed kamerą?

Kluczowym aspektem podczas zdobywania wiedzy aktorskiej a następnie prezentowanie jej przed publicznością jest powrót do najmłodszych lat. Odnalezienie w sobie dziecka pozwala na wykreowanie prostego systemu odpowiedzi, reakcji zwrotnych – zupełnie tak samo jak w przypadku małego dziecka. Dzieci to naturlaność a naturalność to najwyższy poziom aktorstwa…

Czy występowanie przed kamerą to dobry sposób na codzienne utrzymanie?

Na to pytanie odpowiem chyba najpopularniejszym zwrotem w produkcji filmowej… “To zależy”. Ja od roku utrzymuje się tylko z wystepowania w rekalmach, filmach i serialach jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że zawód aktor wiąże się z innym wyrazem, a mianowicie: “niestabilność”. NIektóre miesiące przynoszą bardzo duży dochód a niekiedy nie ma go wogule. Jeśli naprawdę chcesz być aktorem to musisz uzbroić się w cierpliwość.

Czy masz projekt, który wspominasz  najmilej?

Oczywiście. Jest to film “The Coldest Game”. Mogłem współpracować z największymi specjalistami z branży takimi jak Bill Pullman, Alan Starski czy Paweł Edelman. Było to dla mnie ogromne doświadczenie oraz prawdziwa przyjamność patrzeć na poziom profesjonalizmu w tej polsko-amerykańskiej koprodukcji.

The Coldest Game

Jak oceniasz platformę VENDO.tv i castingi online?

Uważam, że jest to świetne rozwiązanie. Na zachodzie bardzo często stosuje się e-castingi. Polska była zawsze bardzo daleko od nowinek technicznych w tej dziedzienie i dlatego ciesze się, że z ostatnich pozycji (odnośie oprogramowań dla aktorów) zaczyna wychodzić na pozycję lidera w Europie.

Co radziłbyś osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z aktorstwem?

Strach to największy bloker. Nie warto zwracać nie niego uwagi. Często podczas egzaminów boimy się reakcji osób, które nas oceniają i przez to zamykamy sobie pewne drogi. Najważniejsze, żeby realizować swoje pasje – jeśli aktorstwo jest jedną z nich to zaangażuj się w 100 procentach a na pewno osiągniesz zamierzony efekt!

 

Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z aktorstwem to kliknij TUTAJ  i dołącz do społeczności, która odbywa castingi bez wychodzenia z domu!