Z Jakubem Nurzyńskim przeniesiemy się dzisiaj do świata fantasy. Jego film pt. “Pół Wieku Poezji Później” to prawdziwy hit wśród świata filmowców. Wszyscy z którymi rozmawialiśmy znają twórców (aktywnie lub biernie) wyczekują premiery i przede wszystkim trzymają kciuki za powstanie tego niezwykle oryginalnego dzieła.

Jakub jako reżyser współpracujący z największymi gwiazdami polskiego kina takim jak np. Zbigniew Zamachowski opowie dzisiaj o tym jak wyglądało tworzenie filmu, o tym jak zostać aktorem i co musisz mieć w sobie aby grać w filmie fabularnym!

Co jest najważniejsze dla Ciebie jako reżysera przy dobieraniu obsady.

Dla mnie najważniejsze są model i atmosfera współpracy. Umiejętności i zdolności zawsze można udoskonalać ale podejścia do wykonywanego zadania już nie. Znam wielu aktorów i dobierając obsadę do Wiedźmina mógłbym – przykładowo zastąpić niektórych naturszczyków lub osoby z mniejszym doświadczeniem, aktorami profesjonalnymi ale nigdy nie odczułem takiej potrzeby. Wiele postaci granych przez wyżej wymienionych jest niezwykle naturalnych, a sama współpraca bardzo satysfakcjonująca. Najważniejsza jest tzw. “chemia” pomiędzy aktorem a reżyserem. Każda osoba na castingu powinna być maksymalnie zaangażowana w to co robi i pokazać, że rola, o którą się stara jest dla niej bardzo ważna. Kreatywność i zaangażowanie to zdecydowanie najważniejsze cechy przy produkcji filmowej. Jestem osobą, która traktuje kino jako poważny akt kreacji, tworzenie świata nieznanego widzowi, przez co ciekawego i kuszącego. Od fabuły oczekuję nieoczekiwanego – czyli kreatywności, optymizmu, zapału i oczywiście braku naśladownictwa, zatem poszukuję ludzi którzy powyższe cechy mają po prostu we krwi.

Co radzisz osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę i nie wiedzą jak znaleźć swoje pierwsze zlecenie?

Nie czuję się autorytetem, który mógłby wskazać komuś “drogę”, którą należy podążać. Mogę jednak udzielić kilku koleżeńskich rad: Przede wszystkim warto doceniać siłę internetu i aplikacji takich jak Vendo. Ogłaszanie się na portalach społecznościowych oraz platformach castingowych jest chyba najlepszą opcją na zdobycie pierwszego, bardzo ważnego angażu. Zwłaszcza w syyuacji gdy branża filmowa jest dla nas nowością. Oczywiście na rynku jest wiele agencji aktorskich ale smutna prawda jest taka, że aby dostać się do profesjonalnej agencji trzeba już mieć pewien dorobek – portfolio zdjęciowe i przynajmniej kilka ról. (Aczkolwiek są od tej reguły pojedyncze odstępstwa. Słowem klucz przy poszukiwaniu pierwszej roli może okazać się “Statystowanie” . To idealna opcja dla każdego kto stawia swoje pierwsze kroki na planie filmowym. Najpierw statystowanie, później epizody, role drugoplanowe i później pierwszoplanowe. Być może. Mój znajomy zaczynał w ten sposób, a dzisiaj jest znanym na cały kraj aktorem. Mądrym sposobem na rozpoczęcie kariery są wszelkiego rodzaju produkcje studenckie, offowe i non-profit. Czasami warto zrobić coś za darmo aby wpisać sobie rolę w portfolio, poznać ludzi i kreować swój dorobek artystyczny.

Także DOBRE CHĘCI, WYTRWAŁOŚĆ I DOCENIENIE SIŁY INTERNETU!

 

Jak zaczęła się Twoja przygoda z Wiedźminem?

Tak naprawdę wszystko rozpoczęło się 2,5 roku temu, kiedy to razem z moim przyjacielem Maćkiem wpadliśmy na pomysł zrealizowania filmiku. I słowo filmik ma tutaj kluczowe znaczenie ponieważ w początkowych założeniach “Pół Wieku Poezji Później” miał trwać dosłownie kilka minut. Rozpoczęliśmy od rozpisywania krótkich scen, później stwierdziliśmy, że może warto wykorzystać innego wiedźmina niż Geralt, który jest już nieco wyeksploatowany na polu choćby gier. W pewnym momencie wszystko zaczęło się bardzo szybko rozwijać, pomysł ewoluował i dzisiaj film ma trwać już nie kilka a kilkadziesiąt minut (około 50). Tak naprawdę z małego filmiku koleżeńskiego udało nam się stworzyć prawdziwą osobliwość produkcyjną, przy której pracuje blisko 200 osób. Co najważniejsze – wszyscy robią to z pasji – bez wynagrodzenia. Chciałbym by nasz przykład przysłużył się wizerunkowi i popularności kina niezależnego w Polsce.

Gdzie realizowane były zdjęcia do “Wiedźmina”?

Póki co (zostały nam jeszcze ostatnie dni zdjęciowe i nigdy nic nie wiadomo) wszystkie realizowane zdjęcia odbywały się w Polsce – głównie na Mazowszu. Kręciliśmy min. w skansenie w Kuligowie czy warowni wikingów Jomsborg. Nie ukrywam, że ograniczyliśmy ilość lokacji oddalonych od siebie ze względu na kwestie logistyczne. Przy projektach non profit, przy których ekipa nie pobiera wynagrodzenia okazuje się że kwestia transportu i zakwaterowania jest jednym z największych kosztów obrażających budżet. Gdybyśmy zdecydowali się np kręcić wszystkie sceny na Mazurach, Śląsku i Pomorzu to mogłoby okazać się, że zebrane fundusze skończyłyby się już po trzecim czy czwartym dniu zdjęciowym (aktualnie zrealizowaliśmy ich 13).
Tak naprawdę Mazowsze jest na tyle piękne i urozmaicone, że nie trzeba jeździć daleko aby znaleźć idealne miejsce do realizacji każdego filmu. Pojedyncze ujęcia są oczywiście realizowane na terenie całej Polski – są to najczęściej tzw. Visty, czyli pejzaże i pasaże. Staramy się pokazać dzikie i nieokiełznane słowiańskie piękno kraju, w którym Wiedźmin się urodził!

Kogo znajdziemy w obsadzie aktorskiej Twojego filmu?

Mariusz Drężek (jako Lambert) – bardo ceniona i rozpoznawalna postać w Polskiej Kinematografii. Osobiście nie znam chyba nikogo kto po spojrzeniu na fotografie Mariusza powiedziałby “nie znam”.

Zbigniew Zamachowski – został zaproszony do mojego filmu do roli Jaskra, jest to postać którą grał 16 lat temu w “Wiedźminie” Marka Brodzkiego. Rola w “Pół Wieku Poezji Później” to kontynuacja a nie powielanie postaci ponieważ Zbigniew gra Jaskra już po 60 roku życia, zmienionego doświadczeniami i przeżytymi wiosnami.

Magda Różańska – obdarzona świetnym poczuciem humoru aktorka znana między innymi z filmów “Dziewczyna z Szafy” czy “Bodo”

Kamila Kamińska – grała m.in. w “Sztuce Kochania” i “Belfrze”. Za swoją rolę w “Najlepszym” otrzymała nagrodę na tegorocznym festiwalu w Gdyni.

Janusz Szpiglewski – naturszczyk. Obdarzony budzącą respekt posturą i gołębim sercem. Ciekawostka: kilka lat temu w innym filmie fanowskim zagrał Conana Barbarzyńcę.

Naszą obsadę wykreowaliśmy z aktorów profesjonalnych lub nawet “arcyaktorów” takich jak Pan Zbyszek oraz z osób praktycznie nieznanych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z grą przed kamerą. Ponadto lwią część obsady stanowią obecni studenci wydziałów aktorskich.

Czy ciężko było pozyskać aktorów profesjonalnych o których wspomniałeś wcześniej?

Tak naprawdę wszystko opiera się na scenariuszu. Jeśli mamy dobry pomysł na film, aktorzy chętnie przyłączają się do projektu. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z aktorem, który dopiero skończył szkołę czy z osobą rozpoznawalną to prawda jest taka, że 90% wszystkich aktorów kocha swoją pracę i jeśli mają możliwość zrealizowania ciekawego projektu w swoim czasie wolnym to zapewne to zrobią. Także odpowiadając na pytanie – nie miałem większych problemów z pozyskaniem obsady do filmu.

 

Jak pracuje się z takimi profesjonalistami? Kto dominuje na planie – Ty jako początkujący reżyser czy aktor z dużym dorobkiem?

W moim przypadku i chce wierzyć, że tak samo wygląda to przy innych produkcjach, z automatu otrzymałem ogromny kredyt zaufania i pełne poszanowanie autorytetu reżysera, który przysługuje mi jako reżyserowi filmu a nie jako Jakubowi Nurzyńskiemu. Wydaje mi się że podołałem w tej współpracy – bowiem to jest słowo klucz, film to praca zespołowa. Było to niesamowite przeżycie, dziękuje wszystkim aktorom, którzy mi na to pozwolili bo czasami słyszę od moich znajomych współpracujących z innymi znanymi osobami, że tak pięknie i kolorowo wcale nie jest.

Film o potworach zapewne nie mógł obejść się bez techniki CGI (computer-generated imagery – obrazy generowane komputerowo)

Jest to drażliwy temat ponieważ jestem konserwatywnym zwolennikiem wszystkiego co naturalne – gdy widzę takie filmy jak Mad Max Fury Road, w którym niesamowita ilość efektów była realizowana na planie, to oglądając taką produkcję “kupuje” ją w 100 procentach. Wychodzę z założenia, że brak efektu lub oszukanie widza przestrzenią pozakadrową (światłem, dźwiękiem) zawsze będzie lepsze niż efekt wątpliwy, w którym widz może zauważyć ingerencję komputera. Aby wszystko wyglądało naturalnie stworzymy tylko jedną bestię w technice CGI. Mamy oczywiście czary, znaki wiedźmińskie, jest ogólna magia w otaczającym nas świecie ale jest to realizowane głównie światłem i dźwiękiem. Chociaż efekty vfx i cgi pojawią się w naszej filmie, to kierowaliśmy się zasadą, że jeśli nie jesteśmy w stanie w pełni zagwarantować naturalności danego efektu to go po prostu nie robimy.

Kiedy premiera?

Pierwotnie zaplanowaliśmy premierę na grudzień tego roku ale dokładna data zostanie zaprezentowana już za tydzień podczas “Warsaw Comic Con”.

 

Zachęcamy każdego do obejrzenia tego filmu jak tylko pokaże się na dużych ekranach.”Pół Wieku Poezji Później” zawiera wiele tzw. “smaczków”, które sprawią że każdy fan Wiedźmina będzie zachwycony humorem oraz przebiegiem fabuły całej produkcji.

W następnym tygodniu w ramach cyklu “Weekend z Reżyserem” porozmawiamy z Krzysztofem Łączakiem – reżyserem castingu, który opowie o tym jak przebiega proces castingowy w Polsce oraz jak się do selekcji aktorskiej przygotować.

Do zobaczenia już za tydzień!