Konkurs Papaya Young Directors to zdecydowanie największe i najbardziej emocjonujące święto dla młodych adeptów sztuki filmowej. Od 2014 roku pozwala kreatywnym osobom na wejście w filmową ścieżkę kariery i rozpoczęcie pracy w zawodzie reżysera. Do tej pory odbyło się sześć edycji konkursu, w ramach których zrealizowano 96 filmów dla 45 sponsorów.

Każdego roku międzynarodowe korporacje aktywnie wspierają PYD pokazując jak ważny w Polsce jest sektor filmu i kreacji.

Do 19 stycznia można zgłaszać swoje propozycje realizacji filmów reklamowych oraz teledysków. Następnie autorzy wybranych przez jurorów najlepszych eksplikacji zapraszani są do kolejnych etapów – warsztatów, przygotowania shootingu boardu, a w przypadku znalezienia się w finałowym gronie – finaliści otrzymują nagrodę pierwszego stopnia – budżet na realizację filmu.

Projekt Papaya Young Directors organizowany przez największy dom produkcyjny w Polsce Papaya Films od początku wytyczał zupełnie nową drogę w dziedzinie aktywnej edukacji filmowej.

Kiedy 12 lat temu wchodziliśmy na rynek reklamowy i filmowy spotkaliśmy się z murem wybudowanym przez hermetycznie zamkniętą branżę. Wiedzieliśmy, że mamy do zaoferowania coś wartościowego, nie było jednak żadnej przestrzeni, w której moglibyśmy to udowodnić i pokazać na co nas stać. Tworząc konkurs Papaya Young Directors, chcieliśmy dać początkującym filmowcom taką właśnie szansę, a branżę reklamową w końcu „przewietrzyć” i wzbogacić o nowe talenty i świeże pomysły. Do tej pory jest to jedyna inicjatywa w Polsce, która daje młodym reżyserom możliwość bezpośredniego wejścia do zawodu.

Kacper Sawicki w wywiadzie dla Vendo Blog

W roku 2019 nastąpił jednak przełom, o którym wspomina Kacper Sawicki, CEO Papaya Films

(…)  konkurs (…)  w 2019 r. osiągnął zupełnie nową skalę, wchodząc na poziom międzynarodowy i otwierając niedostępne do tej pory możliwości kształtowania i odnajdywania nowych talentów kreatywnych.

Kacper Sawicki w rozmowie z Magdaleną Soroczyńską dla MMP

Podczas gali finałowej mogliśmy zobaczyć filmy realizowane przez zespoły międzynarodowe. VI edycja konkursu pozwoliła nam, jako Vendo, na doradzanie w kwestiach castingowych nie tylko finalistom znad Wisły ale również niezwykle kreatywnym umysłom zagranicznym, z czego bardzo się cieszymy.

Jarek Tokarski, finalista V edycji PYD zapytany przez nas komu poleciłby udział w konkursie odpowiedział, że

Każdej osobie, która lubi marzyć. Konkurs pokazuje, że nie ma granic nie do przekroczenia i że tylko od nas zależy jak bardzo potrafimy balansować na krawędzi, żeby osiągnąć zamierzony efekt.

Jeśli zatem jesteś taką osobą lub po prostu chcesz spróbować swoich sił w świecie filmu to wejdź na stronę papayayoungdirectors.com i prześlij swoją propozycję eksplikacji.

Zgłoszenia są możliwe jeszcze przez dwa dni.

Życzymy Wam powodzenia, a z finalistami widzimy się na warsztatach, na których będziemy wspierać realizację ich pomysłów z wykorzystaniem castingów online.