Wbrew pozorom tworzenie reklamy nie rozpoczyna się od pierwszego ujęcia, zaczyna się znacznie wcześniej. Pierwsze prace nad kampanią powstają kilka tygodni a czasami nawet miesięcy przed rozpoczęciem zdjęć.

 

Klient, czyli marka zlecająca zorganizowanie kampanii promocyjnej zgłasza się do agencji reklamowej wybranej w drodze przetargu.
Zespół kreatywny tworzy projekt scenariusza lub tzw. Animatic (ruchome obrazy prezentujące zamysł kampanii) i kieruje go do wybranego domu produkcyjnego.

 

Wtedy rozpoczyna się etap bardzo intensywnej pracy, zespół produkcyjny dobiera pełną ekipę oraz uruchamia proces castingowy. Mamy XXI wiek także aktor może wybrać czy odbywa casting stacjonarnie, czy, internetowo, poprzez Vendo.

Castingi trwają, a w międzyczasie dopinane są szczegóły związane z lokacjami, czyli potencjalnymi miejscami na plan. Doskonałych lokalizacji poszukują tzw. scouci, którzy kontaktują się z właścicielami domów i przedstawiają ofertę producentom.

Po zakończeniu procesu castingowego i wstępnym wybraniu interesujących lokalizacji organizuje się tzw. PPM (Pre Production Meeting) – jest to spotkanie konsultacyjne na linii dom produkcyjny/ekipa i klient. Po zatwierdzeniu wszystkich szczegółów można przejść do realizacji zdjęć.

Dzień zdjęciowy trwa około 12 godzin. Każdy plan kontrolowany jest prze kierownika planu a ciągłość akcji zapewnia 1st AD czyli asystent reżysera. Aktorzy muszą zawsze pozostać skupieni ponieważ to od ich sprawności na planie zależy, jak wcześnie zakończy się dane ujęcie. Atmosfera na planie zawsze jest bardzo miła, a ekipa traktuje się niczym rodzina. Po ostatnim ujęciu reżyser mówi: “Mamy To”, wtedy słychać brawa i wzajemne gratulacje członków ekipy.

Aby przygotować projekt filmowy lub reklamowy trzeba się nieźle napracować. Poniżej kilka technik realizacyjnych, które umożliwiają przygotować pas startowy F16 w zwykłym pomieszczeniu!

GREEN SCREEN

Kadry z filmu “Wilk z Wall Street”

Budowa na Hali

RUSSIAN ARM

 

Kampanie reklamowe największych marek, blockbustery, lokalne produkcje…Rynek filmu i reklamy to dziedzina, w którą firmy na całym świecie inwestują gigantyczne środki a tendencja wzrostu będzie się utrzymywać jeszcze przez wiele lat.

Wzrost liczby produkowanych filmów oraz zwiększona ilość nakładów marketingowych w realny sposób przekłada się na potencjalne zatrudnienie aktorów, epizodystów i statystów. Zła wiadomość jest taka, że zauważalnie spadła stawka wynagrodzenia dla epizodysty lub aktora w reklamie ale i tak kształtuje się na poziomie 5-6 tysięcy za projekt reklamowy z jednym dniem zdjęciowym, a zdarza się bardzo dużo projektów o stawkach przekraczających 20 000 zł za jeden dzień pracy.

Dzięki dużemu zapotrzebowaniu na usługi aktorskie często poszukuje się nowych twarzy czyli osób zupełnie nieogranych. Nawet wśród samych aktorów zawodowych zmieniło się już postrzeganie osób pracujących na planie”

 

Dołącz do Vendo jeszcze dziś i wybierz projekt idealny dla Ciebie!