Wszyscy czekamy na majówkę. To okres typowy dla wyjazdów, ale co jeśli komuś znudziły się tradycyjne weekendy nad jeziorem? Dla takich osób mam kilka filmów, które w tym czasie można będzie zobaczyć na ekranach kin oraz laptopów i telewizorów, filmów, które zabiorą widzów w miejsca ciekawsze niż Mazury.

 

 

Avengers: Wojna bez granic

 

To prawdopodobnie najbardziej epickie widowisko wszech czasów. Prawie wszyscy bohaterowie Marvela (Iron Man, Thor, Spiderman, Kapitan Ameryka, Hulk, Strażnicy Galaktyki…) łączą siły by stawić czoło największemu zagrożeniu w historii uniwersum. Tym zagrożeniem jest Szalony Tytan Thanos, czyli wielki, fioletowy jegomość z potężną szczeną i niskim głosem Josha Brolina. Chce on osiągnąć potęgę absolutną za pomocą kamieni nieskończoności, które pojawiały się w poprzednich filmach MCU. Właśnie dlatego trzecia część Avengers to film niezwykły. Podsumowuje 10 lat istnienia Marvel Cinematic Universe i dlatego jest godny polecenia. Jednocześnie jest też 19 filmem z tego uniwersum wydanym w ciągu 10 lat. Tak więc każdy fan od dawna czeka na tą premierę, a laicy mają potężną sagę do nadrobienia. Ale jeśli jeszcze nie mieliście okazji zapoznać się z tą niezwykłą serią, a chcecie poświęcić majówkę na oglądanie filmów, to jest to świetna okazja na nadrobienie zaległości 🙂 Poza tym w tej części zebrano chyba najlepszą obsadę w historii kina, a wymienienie wszystkich wspaniałych aktorów, którzy pojawiają się w tym filmie zajęłoby tyle samo miejsca, co cały ten tekst!

Ciche miejsce

Jak się okazuje, John Krasinski znany przede wszystkim z kultowego serialu komediowego The Office, jest świetnym twórcą horrorów! „Ciche miejsce” to historia rodziny żyjącej w świecie opanowanym przez potwory atakujące każdy dźwięk. Dzięki temu ciekawemu konceptowi otrzymaliśmy wybitny warsztatowo, prawie niemy film pełen napięcia. Każdy dźwięk jest wyraźną nutą w symfonii grozy, a elementy dramatu rodzinnego sprawiają, że postaci nie są widzowi obojętne. Wiarygodności filmowej rodzinie dodaje fakt, że grający główne role John Krasinski i Emily Blunt są w rzeczywistości małżeństwem, a ich filmowa głuchoniema córka jest grana przez cierpiącą na to samo aktorkę. Poza tym, design i wykonanie potworów czających się na życie bohaterów filmu to coś, co naprawdę warto zobaczyć, a co w zwiastunach zostało skrzętnie ukryte.

Wyspa psów

Wes Anderson powraca ze swoim drugim filmem animowanym po naprawdę fantastycznym „Fantastycznym Panem Lisem”. Charakterystyczne nasycone kolory i symetryczne ujęcia tego reżysera błyszczą w przepięknie wykonanej animacji poklatkowej. Wyobraźcie sobie świat, w którym najlepszy przyjaciel człowieka zostaje wysiedlony na wyspę śmieci. Nie godzi się. Tak samo uważa młody Atari, który wyrusza na wyspę psów, by odnaleźć swojego zaginionego czworonożnego przyjaciela. Po drodze zaprzyjaźni się z innymi porzucony psami, którym głosu udzielają takie talenty jak Jeff Goldblum, Edwart Norton, Bill Murray, Bryan Cranston czy Scarlett Johansson. Właśnie, jest to też jeden z nielicznych filmów animowanych, które możecie obejrzeć w kinie z napisami, co samo w sobie jest już wystarczającą rekomendacją.

Strażnicy Cnoty

Komedia, która zrobiła szał na festiwalu SXSW. Historia trójki rodziców, którzy próbują powstrzymać swoje córki przed utratą dziewictwa podczas balu maturalnego. Ciepła komedia wyśmiewająca obawy rodziców przed dorastaniem ich dzieci. Można spodziewać się dużo humoru wykorzystującego niezręczność rodziców w obcowaniu ze światem młodszego pokolenia. Dobra propozycja dla widzów chcących odpocząć od superbohaterów i tych, którzy nie chcą pocić się z przerażenia na horrorze 🙂

W domu:

 

Anihilacja

 

Alex Garland, twórca świetnej „Ex Machina” luźno adaptuje trylogię książek Science-Fiction o nowotworze toczącym nasz świat. Pieć kobiet naukowców wyrusza do rozszerzającej się strefy anomalii, w której DNA roślin i zwierząt miksuje się tworząc rzeczy piękne i koszmarne zarazem. To intrygująca, metaforyczna podróż, która zmusza do myślenia i cieszy oczy niesamowitymi obrazami. To bardzo ambitne kino gatunkowe, przywodzące na myśl takie dzieła jak „Stalker” czy „2001: Odyseja Kosmiczna”. Jeśli chcecie w majówkowy weekend nakarmić umysł, nie możecie znaleźć lepszej pozycji.

Gdzie obejrzeć: Netflix

 

Baby Driver

 

W mojej nieskromnej opinii najlepszy film zeszłego roku. Wspaniałe połączenie kina akcji i komedii z elementami musicalu w reżyserii niepowtarzalnego Edgara Wrighta (Wysyp żywych trupów, Scott Pilgrim konta Świat). Baby to młody chłopak, zmuszony do pracy dla mafii jako kierowca samochodu ucieczkowego. Po wypadku w młodości pozostał mu szum w uszach, który zagłusza muzyką, co pozwala mu całkowicie skupić się na prowadzeniu i wyczynianiu cudów za kółkiem. Baby chce porzucić życie poza prawem kiedy poznaje uroczą kelnerkę, jednak jego przeszłość nie da łatwo o sobie zapomnieć. Romantyczna historia o eskapizmie od problemów życiowych za pośrednictwem sztuki, pełna pościgów, strzelanin i ucieczek w rytmie eklektycznego zbioru utworów. Jak żyję, takiego montażu i dźwięku nie uświadczyłem jeszcze żadnym filmie.

Gdzie obejrzeć: HBO GO

Good Time

 

Nocny Trip, który nie ma sobie równych. Kiedy autystyczny brat Conniego (Robert Pattinson) zostaje złapany przez policję podczas nieudanego napadu na bank, nie spocznie on, póki nie zdobędzie 10 tysięcy dolarów, by wydostać brata z aresztu. Razem z nim zagłębiamy się w głąb niebezpiecznego miasta, spotykając ludzi i sytuacje pełne dramatyzmu, ale i nieoczekiwanego komizmu. Rozświetlona neonami opowieść o determinacji i braterskiej miłości, pełna moralnych sprzeczności.

Gdzie obejrzeć: Netflix

 

W poniedziałek przedstawimy Wam propozycje serialowe!

 

Autor: Kuba Trojanowski/Filmoholicy