Film, reklama, serial – występowanie w popularnych produkcjach wydaje się poza zasięgiem naszego wzroku i możliwości… ale czy rzeczywiście tak jest?

Rynek reklamowy jest niezwykle otwarty, czasami zdarza się,  że ludzie bez wykształcenia sprawdzają się lepiej niż absolwenci szkół teatralnych. – Iga Górecka

1. Otwartość rynku

Reżyserzy castingów, domy produkcyjne oraz agencje reklamowe poszukują każdego. Oznacza to, że każdy jest w pewnym stopniu idealnym aktorem/epizodystą. Czasami reklamodawcy i reżyserzy oczekują zgrabnej sylwetki a czasami osób z nadwagą. Liczba produkowanych filmów i reklam w naszym kraju rośnie z roku na rok a co za tym idzie, rośnie również liczba ról do zagrania. Szczególnie jeśli jesteś w wieku “everyman” czyli pomiędzy 28 a 45 rokiem życia. Jest to okres, w którym ról jest na tyle dużo, że jeśli tylko wykażemy się dobrymi chęciami i wytrwałością to znalezienie produkcji dla siebie nie jest bardzo trudne.

Reklama i inne produkcje są otwarte na nowe twarze i charaktery dlatego każda osoba jest w tym świecie mile widziana. – Sylwia Korniłowicz

2. Dobre zarobki

 Wiele osób podkreśla, że stawki aktorskie topnieją z roku na rok. Cały czas jednak wynagrodzenie na poziomie kilku tysięcy złotych za dzień jest imponujące… Szczególnie jeśli mówimy o osobach nie posiadających doświadczenia scenicznego!

 

 

3. Łatwy system castingowy

Castingi jeszcze do niedawna kojarzyły się z długim oczekiwaniem w kolejkach oraz częstym rozczarowaniem, ponieważ po wielu godzinach oczekiwania słyszało się “dziękujemy ale Pan/Pani niestety jednak nie pasuje…”

Rynek na szczęście ewoluuje i przenosi się do sfery online i selekcji prowadzonych przez kamerę Twojego smartphonea. Dzięki aplikacji mobilnej VENDO możesz uczestniczyć nawet w kilkudziesięciu castingach jednocześnie. Co najważniejsze… nie musisz nawet wychodzić z domu lub pracy!

Wystarczy, że wybierzesz casting, który Cię interesuje, zaakceptujesz proponowaną stawkę oraz datę zdjęć i już masz szansę na zarobienie pieniędzy na swoje potrzeby. Niezależnie od tego gdzie mieszkasz i co robisz na co dzień. Na jeden dzień staniesz się lekarzem, adwokatem lub supermenem, daj sobie szansę na realizowanie własnych marzeń!

4. Szansa na dalszy rozwój

Występowanie w reklamach bardzo mocno rozwinie Twoje zdolności aktorskie i poszerzy znajomości branżowe. Może okazać się, że po kilku castingach reklamowych rozpoczniesz swoją przygodę z selekcjami serialowymi lub filmowymi.

5. Idealny kraj do rozpoczęcia przygody przed kamerą

Polska to idealny kraj do rozwijania swoich zdolności aktorskich w reklamach lub serialach. Nie mówię, że jesteśmy najlepsi i na pewno kariera w Polsce nie równa się z tą w USA czy Wielkiej Brytani ale jeśli chodzi o rynek reklamowy to jesteśmy jednym z liderów w Europie.

Dlaczego?

a) Duża ilość produkowanych spotów – Polskie domy produkcyjne  mają siedziby na kilku kontynentach i często wykonują tzw. projekty serwisowe angażując naszych aktorów i epizodystów do filmów na rynek zagraniczny

b) rozwój szkół filmwych – sieć edukacji filmowej w Polsce się roz

c) konkursy dla młodych twórców – w naszym kraju podejmuje się coraz więcej inicjatyw, które mają na celu wsparcie młodych aktorów oraz twórców:

Konkurs Papaya Young Directors jest częścią szerszej inicjatywy. Współpracujemy z 39 szkołami filmowymi i artystycznymi, organizujemy warsztaty, szkolenia i spotkania z autorytetami w dziedzinie sztuki filmowej i reklamy, a od września także odwiedzamy polskie miasta z „Kreatywnymi Piątkami”, podczas których odkrywamy szeroko pojętą kreatywność oraz pokazujemy jak współcześnie i niestandardowo myśleć o marce. Chcielibyśmy rozwijać tę część edukacyjną – z roku na rok przedsięwzięcie się rozrasta i bardzo nas to cieszy.

Kacper Sawicki, CEO Papaya Film w wywiadzie dla Vendo Blog

 

Kliknij TUTAJ i spróbuj swoich sił w proukcji filmowej!