Vendonews to przegląd treści branżowej. Znajdziecie tutaj najważniejsze informacje z minionego tygodnia wraz z linkami do pełnych artykułów.

 1.  Mundial dla Polskiej reprezentacji wczoraj już się zakończył ale swoją grą piłkarze przyciągneli rekordowo dużą ilość widzów!
  Średnia widownia drugiego przegranego przez reprezentację Polski spotkania pokazanego w TVP1 wyniosła 11,64 mln osób. Przełożyło się to na 64,39 proc. udziału w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów, 70,29 proc. w grupie komercyjnej 16-49 oraz 66,33 proc. w grupie 16-59 – wynika z najnowszych danych Nielsen Audience Measurement.Warty zauważenia jest fakt, że znaczna część widzów w połowie trwania drugiej połowy meczu (około 1,5 mln osób na obu antenach) przestała oglądać to spotkanie.Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/ogladalnosc-meczu-polska-kolumbia 
 2. Telewizja Polsat dostała koncesje satelitarne na emisję trzech nowych kanałów tematycznych: Polsat Rodzina, Polsat Games i Smart Dom. Pierwsze z tych projektów mają ruszyć jeszcze w tym roku. Jeśli wszystkie stacje zostaną uruchomione, Polsat będzie właścicielem lub większościowym udziałowcem ponad 30 kanałów TV.

  Pierwszy z projektów to Polsat Rodzina, który ma mieć charakter uniwersalny. Stacja nadawać m.in. filmy, seriale czy dokumenty, ale według serwisu Press.pl trafią na jej antenę też treści religijne. Prawdopodobnie sporą część ramówki stanowić będą jednak powtórki z głównej anteny Polsatu i jego kanałów tematycznych. Strategię wykorzystywania treści z własnej biblioteki nadawca stosuje od lat – bardzo mocno na powtórkach polskich i zagranicznych produkcji bazują m.in. kanały Super Polsat czy Polsat Romans.

  Zupełnie inny charakter ma mieć Polsat Games. Będzie on z pewnością gratką dla fanów e-sportu, bo będzie poświęcony grom komputerowym.
  Więcej w tym temacie przeczytacie na …
  https://businessinsider.com.pl/media/tv-radio/polsat-uruchomi-trzy-nowe-kanaly/31554fn

 3. Najczęściej cytowanym spośród wszystkich mediów w maju 2018 roku była telewizja TVN 24 która uzyskała najwięcej cytowań  (2877). Na drugim miejscu był TVN (2346), a na trzecim TVP Info (825) tuż przed TVP 1 (762).

  Fot. Piotr Mizersko

  Liderem wśród stacji radiowych pozostaje RMF FM (2439). Na kolejnych miejscach były Radio Zet (1241) i Program I Polskiego Radia (861).Przeczytajcie więcej na https://www.press.pl/tresc/53698,imm_-tvn-24-najczesciej-cytowanym-medium-w-maju-2018

 4. Nadawcy telewizyjni będą mogli decydować, kiedy emitować dłużej reklamy.
  Jeżeli proponowana przez Komisję Europejską nowelizacja dyrektywy o usługach audiowizualnych wejdzie w życie i nadawcy będą mogli sami decydować, jak rozłożyć w ciągu doby 20 proc. czasu antenowego na spoty, przychody reklamowe wzrosną.

  Najwięcej powinna zyskać Telewizja Polska, która nie może przerywać programów reklamami – komentuje dla Wirtualnemedia.pl Maciej Niepsuj, buying director w MullenLowe MediaHub.
  Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/czas-reklamowy-w-telewizji-na-zmianie-w-limicie-12-minut-najbardziej-zyska-telewizja-polska
 5. KRRiT czeka na materiały od TVP ws. programów, na które otrzymała liczne skargi
  Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzymała już ponad 50 skarg w związku z programem “Studio Polska” z 9 czerwca. Jego uczestnicy mieli określać osoby homoseksualne m.in. jako “zboczeńców” i “rzeszę nieszczęśliwych ludzi”, a także mówić o “zezwierzęceniu człowieka” i “wypaczaniu modelu rodziny”. “Czekamy na materiały od nadawcy” – informuje “Presserwis” Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.Przeczytaj więcej w tym temacie na https://www.press.pl/tresc/53694,krrit-czeka-na-materialy-od-tvp-ws_-programow_-na-ktore-otrzymala-liczne-skargi
 6. Facebook pracuje nad monetyzacją popularnych grup, w których nawet tysiące użytkowników gromadzą się w prywatnych, wirtualnych klubach, by rozmawiać o swoich zainteresowaniach.
   

  Firma ogłosiła, że rozpoczęła testy narzędzia, które pozwoli administratorom na pobieranie opłat za subskrypcję ekskluzywnych treści, na kształt opłat za członkostwo.

  Pilotaż objął tylko niewielką liczbę grup, w tym Declutter My Home, Grown and Flown Parents, and Cooking On A Budget: Recipes & Meal Planning.

  Miesięczna subskrypcja w grupie Declutter My Home kosztuje 14,99 dol. Obejmuje dostęp do ekskluzywnych treści, wyzwań grupowych, treningów i sesji Q&A na żywo. Z kolei grupa Grown and Flown Parents pobiera opłatę 29,99 dol., koncentrując się na informacjach o dostępności i czesnym w college’ach, doradztwie. Cooking On A Budget: Recipes & Meal Planning za 9,99 dol. miesięcznie oferuje m.in. tygodniowe jadłospisy i listy zakupów.

  Więcej dowiesz się na https://businessinsider.com.pl/media/internet/oplaty-za-dostep-do-tresci-w-grupach-na-facebooku/zfbj8l7

Na dzisiaj to wszystko… Już w najbliższy piątek na naszym blogu znajdziecie wywiad z Tessą Moult Milewską, która opowie o procesie tworzenia animacji w filmie reklamowym. Do zobaczenia!