Rynek filmowy w Polsce rozwija się z roku na rok. Produkcje realizowane przez nasze domy mediowe trafiają na rynki zagraniczne a filmy fabularne wydają się zyskiwać na jakości. Jest to idealny czas na rozpoczęcie swojej przygody w świecie fabuły i reklamy!

Każda przygoda musi mieć jednak swój początek, do którego trzeba odpowiednio się przygotować.

W dzisiejszym artykule pokażemy Ci drogę, którą możesz podążać jeśli chcesz zaistnieć w TV

JAK ZACZĄĆ?

Pierwsze kroki wcale nie muszą być trudne! Jako nowa osoba w branży musisz mieć stały dostęp do zleceń, najlepiej sprawdzonych i realizowanych przez dobrych klientów aby wyrobić w sobie profesjonalne nawyki w pracy na planie. Jak uzyskać zlecenia? Wystarczy poświęcić 15 minut i zarejestrować się na platformie Vendo.tv – ideą Vendo jest łączenie osób pragnących występować w TV z potencjalnymi klientami czyli z domami produkcyjnymi i reżyserami obsady. Wszystko odbywa się w 3 łatwych krokach:

  1. REJESTRACJA
  2. WYBÓR INTERESUJĄCEGO CIĘ PROJEKTU
  3. AKCEPTACJA STAWKI I TERMINU

Wszystko  bez zbędnych formalności i wychodzenia z domu. Castingi odbywasz online, nawet w trakcie regularnej pracy lub podczas spaceru z psem. Łatwe prawda?

STATYSTA/EPIZODYSTA/AKTOR…

Swoją przygodę najlepiej rozpocząć od statystowania czyli od odgrywania zwykłych zachowań, niewymagających umiejętności aktorskich. Twój wizerunek nie jest zawsze widoczny dlatego też stawki są znacznie niższe niż za odgrywanie epizodów i wynoszą od 50 zł do 200 zł/dzień w zależności od budżetu produkcji i trudności przedsięwzięcia filmowego. Epizody to, w przypadku reklamy, krótkie role poboczne, często niewymagające wypowiadania jakiegokolwiek tekstu. Ważnym aspektem jest wizerunek, który jest utrwalany i publikowany. Stawki kształtują się w przedziale 600zł – 2000 zł za  dzień pracy.  To jednak nie wszystko ponieważ pozostają jeszcze role główne. W przypadku filmów fabularnych są to miejsca przeznaczone dla osób z doświadczeniem przed kamerą a ich wynagrodzenie negocjowane jest indywidualnie. Zupełnie inna sytuacja ma miejsce w przypadku produkcji komercyjnych. Role główne często przyznawane są osobom bez doświadczenia ponieważ odgrywanie scenek reklamowych nie wymaga, aż tak dużego bagażu doświadczeń. Wynagrodzenie za rolę główną jest zróżnicowane i zależy w dużej mierze od tzw. pól eksploatacji danej produkcji. Standardowe wynagrodzenie to 1500 zł za dzień zdjęciowy i 2500 zł za prawa do wykorzystania wizerunku (razem 4000 zł za jeden dzień pracy) ale zdarzają się również produkcje oferujące znacznie wyższe pensje.

 

CO MUSZĘ ZABRAĆ ZE SOBĄ NA PLAN?

 

Na pewno działający zegarek bo punktualność w świecie filmowym to klucz do sukcesu!

Jeśli jesteś statystą to pamiętaj o ciepłym ubraniu (w przypadku zdjęć realizowanych na zewnątrz) oraz o zabraniu ze sobą suchego prowiantu ponieważ produkcje nie zapewniają wyżywienia osobom z najniższego szczebla.

W przypadku epizodów i ról głównych nie należy się niczym martwić. Jedzenie, picie i transport masz zapewnione – musisz skupić się tylko na dobrym odegraniu swojej roli.

 

Życie filmowca to wieczna nauka i podążanie ścieżkami, o których nigdy wcześniej nie słyszałeś. W przeciągu godziny możesz być przechodniem, policjantem. lekarzem a na końcu kryminalistą. Ciekawe prawda?

 

Zacznij swoją przygodę już teraz!