Chcesz występować w Tv ale nie masz dyplomu ze szkoły aktorskiej… w dzisiejszych czasach to nie problem – Reżyserzy castingów, domy produkcyjne oraz agencje reklamowe poszukują każdego. Oznacza to, że każdy jest w pewnym stopniu idealnym aktorem/epizodystą. Czasami reklamodawcy i reżyserzy oczekują zgrabnej sylwetki a czasami osób z nadwagą. Liczba produkowanych filmów i reklam w naszym kraju rośnie z roku na rok a co za tym idzie, rośnie również liczba ról do zagrania.

W produkcjach reklamowych praktycznie nie spotkamy się już z wymogiem “aktor”. Stwarza to idealną szansę dla osób, które nie kształciły się w kierunku artystycznym ale pragną zdobyć doświadczenie w tej branży oraz zarobic dobre pieniądze!

Czy zatem studia aktorskie są “bez sensu”?

OCZYWIŚCIE ŻE NIE!

 

Szkola teatralna daje możliwość poznania postaci od środka, życie nią i pełne zrozumienie. PWST  przygotowuje technicznie, uczy wymowy, impostacji głosu, ruchu scenicznego a nawet śpiewu. Jest to czas pracy nad sobą i wiecznej twórczości, uczy pokory i wspólpracy. Jakby ktoś zapytał się mnie czy żałuje że spędziłam 4,5 roku w szkole aktorskiej to bez wahania odpowiem, że nie. Niczego nie żałuje tak bardzo jak tego, że czas, który mogłam tam spędzić się skończył.

Daria Jakubik w wywiadzie dla Vendo Blog

 

Wszystkie umiejętności, które nabędziesz w szkole aktorskiej pomogą Ci w przekonaniu osób po drugiej stronie kamery, że postać którą odgrywasz jest prawdziwa. Niwelowanie barier “fałszu” jest w tym zawodzie najważniejsze a szkoła aktorska pokazuje Ci drzwi, które samemu trudno będzie odnaleźć.

Co o studiach artystycznych myślą osoby z branży?

 

Moim zdaniem studia w żaden sposób nie definiują czy możesz grać czy też nie… Wydaje mi się, że istnieje spora różnica pomiędzy występowaniem przed kamerą a przed żywym widzem. W teatrze studia aktorskie rzeczywiście wydają się niezbędne ale przy produkcjach filmowych nie są konieczne.

Maria Surzycka – kierownik produkcji

 

Możemy zauważyć, że zwiększyła się również tolerancja dla osób bez szkoły wśród samych aktorów.

Czy osoba, którą spotykam na planie, gra razem ze mną i idealnie mi partneruje ale nie posiada dyplomu ze szkoły teatralnej możne nazywać się aktorem? Oczywiście, że tak, ponieważ wykonuje ten zawód, jeśli jednak naprawdę chcesz wykonywać pracę aktora to warto jest mieć na to “mówiąc kolokwialnie” papier.
Artur Chamski – aktor

 

Jaka jest zatem najważniejsza cecha, którą musisz mieć żeby zacząć występowac w TV bez szkoły?

Zdecydowanie wytrwałość. Miałam taki okres w swojej karierze, że przez pół roku chodziłam na castingi, byłam zapraszana na re-call i na tym się kończyło. Po pół roku nagle zaczęłam grać w wielu reklamach, “jedna za drugą”. Należy pamiętać, że castingi to loteria dlatego nie należy się zrażać po nieudanych próbach.
Natalia El Daghestani w wywiadzie dla Vendo Blog

 

 

Historia Pawła, aktora warszawskiego teatru pokazuje, że nie papier a czyny o sukcesie człowieka świadczą 🙂
Ja całe życie marzyłem o zostaniu aktorem ale nie miałem odwagi zdawać do szkoły aktorskiej. Podążałem swoją drogą zawodową. W wieku 33 lat wystartowałem w castingu do głównej roli w teatrze i otrzymałem ją. Po pierwszym spektaklu już wiedziałem że granie na scenie to spełnienie moich marzeń. Reżyserka zaproponowała mi spróbowanie również swoich sił przed kamerą, po odbyciu kilku castingów udało mi się zagrać w kilku produkcjach a w tej chwili przygotowuje się do stworzenia własnej produkcji.

Warto jednak podkreślić że szkoły teatralne stwarzają ogrom możliwości – przygotowują do zawodu oraz zapewniają lepsze warunki finansowe w przypadku ról serialowych i filmowych.

Chcesz zacząć występować w TV? Zacznij swoją przygodę już teraz! Kliknij TUTAJ i załóż darmowe konto na VENDO.TV – jedynej na świecie platformie do pełnego odbywania castingów online!