Polska to kraj kreatywnych i pracowitych ludzi co przyczynia się do intensywnego rozwoju szeroko rozumianego rynku reklamowego w naszym kraju. Z roku na rok liczba produkcji komercyjnych rośnie tworząc nowe miejsca pracy dla ludzi z wykształceniem filmowym/teatralnym lub z zamiłowaniem aktorskim.

W 2016 roku wyprodukowaliśmy blisko 3000 reklam angażując przy tym ponad 10000 osób z sektora aktorskiego. Ten świetny wynik jest zasługą agencji reklamowych, agencji aktorskich oraz domów produkcyjnych. Liderem wśród agencji reklamowych jest GPD ze 151 reklamami na koncie, następnie Saatchi & Saatchi (122), Opus B (116) Ogilvy (105) oraz Grey (87). To właśnie agencje reklamowe współpracują z największymi międzynarodowymi klientami oraz tworzą wizję produkcji komercyjnych. Podczas zdjęć wraz z reżyserem wpływają na sposób gry aktorskiej w celu osiągnięcia najlepszego efektu na ekranie. Dział kreatywny konsultuje z klientem ostateczny wygląd reklamy i zatwierdza go podczas kolaudacji.

 

Jednym z najważniejszych ogniw w łańcuchu produkcji reklamowej jest dom produkcyjny. To właśnie od ludzi z produkcji zależy w jakim miejscu zostanie zorganizowany plan zdjęciowy oraz jakie wynagrodzenie otrzymają aktorzy. Producent ma bezpośredni kontakt z klientem, którego decyzje wpływają na pracę kierownika produkcji oraz całej ekipy filmowej. Pierwsze miejsce w rankingu domów produkcyjnych zajmuje Papaya Films prowadzona przez Kacpra Sawickiego. W ubiegłym roku wyprodukowali aż 222 reklamy. Ich sukces to zasługa wielu osób pracujących w Polsce, Anglii oraz Stanach Zjednoczonych. W 2017 roku Papaya otrzymała prestiżową nagrodę KTR w kategorii „Dom Produkcyjny Roku” oraz wywalczyła  srebrnego lwa na festiwalu Cannes Lions International Festival of Creativity.

Drugie miejsce w rankingu zajął OTO z wynikiem 215 produkcji, następnie Propeller (145) i GPD Film Studio (116)

źródło: wirtualnemedia.pl

Sukcesy polskich domów produkcyjnych na arenie krajowej i międzynarodowej prognozują dalszy rozwój rynku reklamowego w Polsce. Jest to dobra informacja dla wszystkich osób zainteresowanych aktorstwem lub kierunkami o tematyce filmowej.   Należy pamiętać, że oprócz produkcji reklam na rynek polski, na terenie naszego kraju realizowane są projekty prezentowane później na rynkach zachodnich takich jak Hiszpania czy Niemcy. Zawód aktora może okazać się zatem bardzo dochodowy. Już teraz stawki za dzień zdjęciowy osiągają poziom średniej krajowej a przy udziale kapitałów zagranicznych kwota może zwiększyć się nawet kilkukrotnie.