Polska jest krajem reklamą płynącym, mamy kilkaset organów produkujących projekty komercyjne co przekłada się na znaczną ilość reklam, które są kreowane w naszym kraju. Zastanawialiście się kiedyś ile czasu powstaje reklama? Jak się ją tworzy i ile etapów należy przejść żeby gotowy projekt trafił do stacji telewizyjnej? Jakie są techniki realizacyjne i ile to wszystko kosztuje – tego wszystkiego dowiesz się po przeczytaniu tego artykułu!

Reklamodawcy bombardują nas swoimi produktami 24 godziny na dobę ale czy zdawaliście sobie sprawę że niektóre obrazy lub dźwięki mogą wpływać na naszą podświadomość?

 

Reklamy dźwiękowe odbieramy słuchając radia, wizualne oglądając telewizję lub blok reklamowy przed seansem w kinie ale czym są reklamy podprogowe?

Reklamy podprogowe to takie, które wpływają na naszą podświadomość i nakłaniają nas do zakupu przedmiotów, na które niekoniecznie mamy ochotę. Po raz pierwszy terminu “reklama podprogowa” użył James Vicary w USA. Zdecydował on że podmieni pojedyncze klatki w filmie na komunikaty “Jedz popcorn, pij colę”. Według jego badań sprzedaż popcornu wzrosła o 57 % a coca-coli o 18%. Po jakimś czasie okazało się jednak że badania zostały sfabrykowane a sam temat reklamy podprogowej zszedł na dalszy plan. Temat ten powrócił jednak nieco później. Liczne zespoły rockowe w latach 70′ i 80′ pisały teksty utworów nawołujące do satanizmu – teksty te nabierały jednak sensu dopiero po odtworzeniu ich od tyłu co oznaczało, że słuchając danej piosenki nie mieliśmy pojęcia, że jesteśmy napełniani treściami satanistycznymi. Podobne techniki stosowano w Rosji do szerzenia propagandy.

W 1989 roku zakazano jednak emitowania spotów i utworów wpływających na naszą podświadomość także dzisiaj możecie oglądać reklamy bez obaw.

Skupmy się jednak  na reklamach wizualnych bo to one trafiają do nas najczęściej.

W zeszłym roku w naszym kraju wyprodukowano blisko 3000 projektów komercyjnych, zatrudniając przy tym ponad 15 000 aktorów epizodystów. Średnia stawka za dzień zdjęciowy dla epizodysty (osoba, która gra w reklamach ale nie ukończyła szkoły aktorskiej) to ponad 5000 zł.

W naszym kraju produkuje się reklamy, emitowane na całym świecie. Za ten sukces odpowiadają domy produkcyjne. Poniżej tabela przedstawiająca ilość reklam wyprodukowanych przez dany dom produkcyjny w 2016 roku.

Każdy dom produkcyjny startuje w przetargu i składa możliwie najlepszą ofertę. Zespół prezentujący najniższą stawkę wygrywa.

Cały proces produkcji od zalążka,aż po emisję wygląda tak:

Klient, w procesie przetargu wybiera agencję reklamową, która obmyśla całą kampanię reklamową i zleca zrealizowanie jej domowi produkcyjnemu. Zespół producentów dobiera zespół, planują daty zdjęć, realizują kosztorysy i uruchamiają proces produkcyjny czyli etap castingowy oraz inne prace, które maja doprowadzić do zrealizowania projektu. Po tym etapie przychodzi czas na recall czyli druga sesja castingowa mająca na celu wyłonienie odpowiednich osób oraz wybór kilku lokacji, w których będzie można przeprowadzić zdjęcia. Ostateczne decyzje podejmuje się na spotkaniu PPM (Pre Production Meeting). Jeżeli klient jest zadowolony z efektu prowadzonych wcześniej prac to cały zespół przystępuje do okresu zdjęciowego. Po zrealizowaniu ujęć do reklamy materiały wideo trafiają do montażowni gdzie powstaje pierwszy montaż (of line). Po zatwierdzeniu projektu przez reżysera i klienta przystępuje się do prac nad montażem właściwym czyli on line. Po ukończeniu tego etapu cały projekt trafia do stacji i jest emitowany na naszych telewizorach.

Taki proces jest długi i kosztowny, ile zatem trzeba zapłacić za zrealizowanie reklamy?

Aby przygotować reklamę trzeba się nieźle napracować. Poniżej kilka technik realizacyjnych, które umożliwiają przygotować pas startowy F16 w zwykłym pomieszczeniu!

GREEN SCREEN

Kadry z filmu “Wilk z Wall Street”

Budowa na Hali

RUSSIAN ARM

Jeżeli zaciekawił Was temat reklamy i filmu, przeczytajcie nasze pozostałe artykuły!