Za treści wideo w internecie płaci już 51 procent widzów. Co trzeci polski internauta codziennie ogląda programy w sieci, a już co drugiemu z nich zdarza się płacić za wideo – pokazuje VideoTrack 4, cykliczne badanie agencji Wavemaker. Dane są o tyle szokujące, że jeszcze w listopadzie procent osób korzystających z płatnych źródeł wideo wynosił 32%.

 

Ogromny wpływ na rynek internetowego wideo i wzory zachowań widzów ma ekspansja serwisów abonamentowych z wideo na życzenie, takich jak Netflix, HBO Go czy CDA Premium. – Są to już marki masowo rozpoznawalne przez konsumentów – Netflix kojarzy 80 proc. badanych przez Wavemaker, HBO Go – 77 proc, CDA Premium – 57 proc., a Amazon Prime – 31 proc. W przypadku Netfliksa i HBO Go na przestrzeni półtora roku obserwujemy ponad 20 pkt. proc. wzrostu – czytamy w badaniu Wavemaker.

Rynek VOD rozwija się na razie bez większego uszczerbku dla płatnej telewizji. Kupowanie abonamentów w serwisach subskrypcyjnych, by zastąpić nimi kablówkę, wciąż nie wyrosło na powszechny trend. Ale rosnąca konkurencja w obrębie SVOD i kolejne obszary, w jakie inwestują serwisy subskrypcyjne (dokumenty, lifestyle) sprawia, że tradycyjna telewizja ma coraz mniej „unikatowych” propozycji dla widzów – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Joanna Nowakowska z Wavemaker, autorka badania.

 

Kluczowym atutem płatnych serwisów – tak abonamentowych, jak i oferujących inne modele finansowania treści – jest brak reklam na który wskazuje 47 proc. użytkowników. Drugie miejsce pod tym względem zajmuje wysoka jakość oferowanych filmów przez ten serwis (46 proc.).

 

Czwarta edycja VideoTrack potwierdza spadającą popularność torrentów w Polsce. Jeszcze w 2015 roku 27 proc. polskich internautów długie treści wideo pozyskiwało z nielegalnych źródeł, w 2016 roku było to 24 proc., a w 2019 roku jest to 20 proc. Rośnie za to odsetek osób korzystających z serwisów streamingowych – w 2019 roku wynosi on 80 proc., w 2016 i 2017 roku było to po 77 proc., a w 2015 roku – 73 proc.

Szacunki  pokazują, że w 2018 roku rynek reklamy wokół wideo internetowego wart był 650 mln zł (po ok. 30 proc. wzroście w stosunku do poprzedniego roku). W 2019 r. GroupM przewiduje dalszą dwucyfrową dynamikę i inwestycje powyżej 800 mln zł. Oznacza to, że rynek VOD przyciągnie już około 1/5 wartości budżetów telewizyjnych.

Jeśli chcecie znaleźć jeszcze więcej informacji na ten temat sprawdźcie: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/rosnie-rynek-vod-przy-spadku-popularnosci-torrentow

Chcesz występować w produkcjach TV i filmowych? Sprawdź VENDO.TV – pierwszy portal do odbywania castingów onlinw!