Aktor to człowiek nieskazitelny, o pięknej cerze i nienagannej dykcji… Tak powtarza wiele osób – ale czy mają rację?

 

Przedstawiamy Wam PRAWDY  i MITY na temat aktorstwa i udziału w castingach…

 

 1. AKTORZY MUSZĄ BYĆ PIĘKNI – MIT
  Film i reklama to miejsce dla każdego. Dlaczego? Na dużym ekranie pokazuje się sceny z życia bohaterów, którzy przeżywają rozterki i porażki, śmieją się i płaczą a ideą aktorstwa jest wcielanie się w rolę a nie w piękną skórę. Gdyby wygląd eliminował szanse na występowanie w produkcjach tv to połowa polskich aktorów zawodowych musiałaby skończyć pracę…
 2. REŻYSER OBSADY NIE DAŁ MI ROLI – MIT
  Reżyserzy obsady (w przypadku reklamy) nie pełnią roli decyzyjnej. Nawet największy konflikt z castingerem nie wpłynie na Twój wybór do danej roli (chyba, że nie zostaniesz zgrany lub materiał z Twoim udziałem nie zostanie przekazany produkcji)
 3. CHARYZMA TO PODSTAWA – PRAWDA
  Nic tak nie poprawia samopoczucia jak uśmiech drugiej osoby. Wchodząc na casting pamiętaj o uśmiechu i dobrej postawie – to jeden z ważniejszych kroków do kariery aktora.
 4. ZAGRAŁEM W REKLAMIE TO JUŻ CHYBA JESTEM AKTOREM PRAWDA…? – MIT
  Aktor to zawód – tytuł ten otrzymuje się po ukończeniu wyższej szkoły o profilu aktorskim.

 

Jeśli aktor pragnie przekazać pewną ideę innym ludziom to zapewne jest na dobrej drodze do kariery, jeśli jednak myśli o sławie i pieniądzach to upadnie tak szybko jak wzleciał.

Reżyser Maciej Ślesicki w wywiadzie dla Vendo.tv

 

5. CASTINGI ZAJMUJĄ WIELE GODZIN – NIE MAM NA TO CZASU… – MIT
Odbycie castingu trwa 15 minut… Wystarczy ściągnąć aplikację Vendo.tv na telefon i brać udział w castingach odpoczywając w domu!

 

6. AKTORSTWO TO CIĘŻKI ZAWÓD – PRAWDA

Żaden aktor nie poleci Ci aktorstwa. To jest pewnego rodzaju test – jeżeli w tak prosty sposób możesz kogoś zniechęcić to już wiesz, że się nie nadawał. Mi przez całe życie powtarzano że nie dam rady, że nie skończę szkoły a nawet jeśli już uda mi się ją skończyć to na pewno nie będę pracowała w zawodzie – a tu proszę, niespodzianka! Skończyłam szkołę, zagrałam w filmie i kilku reklamach, teraz wyjeżdżam do Londynu żeby grać spektakl – zarabiam na siebie i realizuje swoje marzenia.

Rynek jest jednak bardzo trudny. Czasami niestety brakuje wyobraźni u osób które prowadzą castingi. Nie ma takiego systemu jak jest np. w Stanach, że aktorzy przychodzą zupełnie nieumalowani i to reżyser castingu tworzy z nich postać idealną – u nas wybiera się gotowy produkt – czyli osobę, która wymaga jak najmniej modyfikacji.

Maria Ruddick w wywiadzie dla Vendo.tv

7. BRIEF CASTINGOWY TO TYLKO WSKAZÓWKA – MIT!

Pamiętaj aby dokładnie przeczytać brief przed zgłoszeniem się do castingu.

Często zdarza się tak, że poszukuję kobiety w wieku 30 lat a na korytarzu przed studiem widzę osoby kompletnie odbiegające od wymagań. Oczywiście podczas selekcji aktorskich uwzględniamy propozycję osób w tzw. widełkach czyli +/- 4 lata ale nie jestem w stanie przeprowadzać castingu z Panią w wieku 60 lat do roli młodej mamy. To bardzo ważne nie tylko z punktu widzenia reżysera obsady, którego czas jest marnowany ale również ze strony potencjalnego aktora/epizodysty.

Reżyser obsady, Krzysztof Łączak w wywiadzie dla Vendo.tv

 

Prawdy i Mity to nieodzowna część każdej profesji. W przypadku aktorstwa najważniejsze jest profesjonalne podejście oraz samokrytyka.