Papaya Young Directors to jedyny konkurs w Europie dla młodych reżyserów umożliwiający bezpośrednie wejście do zawodu w branży filmowej.

źródło: Papaya Young Directors

Do tej pory odbyło się pięć edycji konkursu, w ramach których zrealizowano 80 filmów dla 31 sponsorów.

Autorzy wybranych przez jurorów najlepszych eksplikacji zapraszani są do kolejnych etapów – warsztatów, przygotowania shootingu boardu, a w przypadku znalezienia się w finałowym gronie – finaliści otrzymują nagrodę pierwszego stopnia – budżet na realizację filmu.

Prace ocenia kilkudziesięcioosobowe jury, składające się z dyrektorów kreatywnych, copywriterów, operatorów, reżyserów.

Na realizację filmu finaliści otrzymują budżet i kontakty do firm wspierających konkurs i jego uczestników. Są to: firmy rentalowe, studia postprodukcyjne, platformy castingowe  jak również chętni do współpracy operatorzy, scenografowie, kostiumografowie, kierownicy produkcji, kaskaderzy, kompozytorzy.

Pomysły można pisać samemu lub w teamach dwuosobowych, ważne by osoba pisząca wyreżyserowała swój film.

Źródło: Papaya Young Directors

Premiera filmów oraz wręczenie nagród odbywają się na gali podczas finału konkursu, w czerwcu.

Konkurs adresowany jest do studentów i absolwentów szkół filmowych, artystycznych, humanistycznych, filmowców amatorów, jak również osób bez dyplomu w przedziale wiekowym 20-35 lat (liczone rocznikowo).

Polska ma wspaniałą tradycję filmową i naprawdę niebanalny dorobek. Nigdy nie brakowało nam talentów i młodych reżyserów z potencjałem i podobnie jest teraz. Dla naszej branży jest to bezcenne. Wykorzystajmy to i dajmy im szansę. Myślę, że możemy się od nich wiele nauczyć.

Konkurs Papaya Young Directors jest częścią szerszej inicjatywy. Współpracujemy z 39 szkołami filmowymi i artystycznymi, organizujemy warsztaty, szkolenia i spotkania z autorytetami w dziedzinie sztuki filmowej i reklamy, a od września także odwiedzamy polskie miasta z „Kreatywnymi Piątkami”, podczas których odkrywamy szeroko pojętą kreatywność oraz pokazujemy jak współcześnie i niestandardowo myśleć o marce. Chcielibyśmy rozwijać tę część edukacyjną – z roku na rok przedsięwzięcie się rozrasta i bardzo nas to cieszy.
Kacper Sawicki, CEO i Executive Producer w Papaya Films

Jeśli zaciekawił Was temat konkursu PYD to koniecznie zerknijcie na castingi do finałowych projektów! Znajdziecie je na stronie partnera konkursu – www.vendo.tv!