Pragniesz występować w tv? Przechadzać się po czerwonych dywanach? A może po prostu interesujesz się aktorstwem i chcesz rozwijać swoją pasję?

 

W dzisiejszym artykule przedstawiamy 5 prostych kroków do pokonania aby zrealizować swoje marzenia o aktorstwie!

 

 1. PRAKTYKA CZYNI MISTRZA CZYLI DOBRY AKTOR WSZECHSTRONNYM JEST!

  “Na niektórych zajęciach przez 40 minut uczyliśmy się jak oddychać, bo w mowie najważniejszy jest oddech”                                                                                                                                                                         Maria Ruddick

  Pierwszy krok jest zawsze najtrudniejszy i najbardziej wymagający. W drodze do aktorstwa profesjonalnego nie może być inaczej, należy pamiętać, że wielozadaniowość jest podstawą w pracy aktora. Zapisz się na kurs śpiewu, tańca, jazdy konnej. To podstawowe umiejętności, które powinien posiadać każdy artysta sceniczny.

 2. UCZ SIĘ, UCZ BO NAUKA TO POTĘGI KLUCZ!

  Po zdobyciu podstawowych umiejętności ruchowych, warto pomyśleć o rozwoju prawdziwie aktorskim czyli o szkole artystycznej. Oczywiście nie jest to wymóg konieczny ale jeśli pragniesz zostać profesjonalistą to masz dwie drogi:

  1. SZKOŁA AKTORSKA

  2. SILNA WOLA

  W przypadku wyboru nr 1 trzeba bardzo mocno zastanowić się nad wyborem uczelni. Państwowe Szkoły Teatralne są przepełnione a rozpoczęcie zajęć na PWST oznacza całkowite wykluczenie z rynku filmowego na kilka lat (przepisy uczelni państwowych). Warto zatem pomysleć nad placówką prywatną i samodoskonaleniu poprzez udziały w castingach oraz mniejszych projektach filmowych.

  Jak wyglądają egzaminy do takich szkół?

 

Egzaminy do szkół filmowych i teatralnych pełnią rolę prezentacji danej osoby. Trzeba zaśpiewać, przedstawić prozę, powiedzieć wiersz, wykonuje się zadania ruchowe. Jako egzaminator  muszę przyznać, że bardzo trudno zweryfikować czy dana osoba nadaje się do wykonywania zawodu aktora czy też nie.

W Warszawskiej Szkole Filmowej mieliśmy już pewną sytuację, którą lubię opowiadać jako anegdotę. Podczas egzaminów rekrutacyjnych cała komisja jednogłośnie ustaliła,  że jeden z mężczyzn ubiegających się o studiowanie w naszej szkole, zupełnie nie nadaje się do bycia aktorem. Zamknęliśmy listę i udaliśmy się do domów. Następnego dnia, zauważyłem jego nazwisko na liście osób zakwalifikowanych. Okazało się, że Pani sekretarka pomyliła się i postawiła “krzyżyk” przy niewłaściwym nazwisku. Chcieliśmy poinformować o pomyłce ale było już za późno. To był nasz najlepszy student! Wszyscy się pomyliliśmy – to najlepszy przykład na to jak ciężko ocenić kogoś zgodnie z kryteriami wspomnianymi powyżej.
Maciej Ślesicki, założyciel WSF

Nie zawsze jednak trzeba ukończyć szkołę aby pracować w zawodzie aktora. Można zacząć od praktyki czyli od ćwiczenia w domu oraz występowania w mniejszych teatrach i etiudach filmowych. Na planie nauczysz się wielu tajników, których nie poznasz na wykładach. Idealnym przykładem pozytywnego zakończenia nauki domowej jest Paweł – aktor z teatru “TO”

 

Całe życie marzyłem o zostaniu aktorem ale nie miałem odwagi zdawać do szkoły aktorskiej. Podążałem swoją drogą zawodową. W wieku 33 lat wystartowałem w castingu do głównej roli w teatrze i otrzymałem ją. Po pierwszym spektaklu już wiedziałem że granie na scenie to spełnienie moich marzeń. Reżyserka zaproponowała mi spróbowanie również swoich sił przed kamerą, po odbyciu kilku castingów udało mi się zagrać w kilku produkcjach a w tej chwili przygotowuje się do stworzenia własnej produkcji.

Paweł Jakubowski, aktor teatru “TO”

3. POKORA I DOŚWIADCZENIE SPRZYJAĆ CI BĘDĄ

Tak jak już wspominaliśmy początki bywają trudne. Na pierwszych szczeblach kariery musisz nabrać doświadczenia, którego cenę zapłacisz tylko TY. Wynagrodzenia dla osób stawiających pierwsze kroki w zawodzie są bardzo niskie. Zaczynać trzeba od statystowania – dzięki temu zrozumiesz działania całej machiny filmowej i doświadczysz planowego dreszczyku emocji. Stawki wahają się od 50 zł – 150 zł za cały dzień pracy.

 

4. WYTRWAŁOŚĆ TO PIERWSZE PRZYKAZANIE AKTORA!

Aby zdobyć zlecenie należy próbować wielu castingów, większość z nich kończy się nie po naszej myśli. Nie należy się jednak załamywać i dalej iść wyznaczoną ścieżką.

 

5. SZACUNEK

Jeśli pokonasz wszystkie trudności napotkane na drodze pierwszych 4 punktów to znaczy, że wygrałeś/aś i żadna produkcja nie jest dla Ciebie problem. Pamiętaj jednak o tych którzy właśnie rozpoczynają swoją przygodę z filmem bo Ty też kiedyś stałeś na ich miejscu.

 

Aktorstwo to ciężki zawód lecz zdecydowanie wart swojej ceny.

Zacznij już dziś od udziału w swoim pierwszym castingu na platformie Vendo.tv

 

Kliknij TUTAJ i rozpocznij swoją przygodę z aktorstwem