Każda, nawet najmniejsza rewolucja w kinematografii ma niezwykle wielki wpływ na nas wszystkich. Oglądamy filmy w lepszej jakości, z dodatkowymi wrażeniami (jak np. produkcje 3D) czy po prostu delektując się poranną kawą w domowym fotelu.

W tym roku rewolucja będzie miała wymiar wyjątkowy

  • połączy przeszłość z przyszłością tworząc zupełnie nowy format przechowywania filmów.

Dotychczasowe kopie filmów gromadzone na taśmach filmowych mają zostać przeniesione na…kwarcowe płytki!

Źródło: Wirtualnemedia

Superman już skopiowany!

Microsoft pokazał płytkę z kwarcowego szkła o boku 7,5 na 7,5 cm oraz o grubości 2 mm. Inżynierom udało się przenieść na ten nietypowy nośnik całą kopię filmu „Superman” z 1978 r.

Jak to działa?

Jak donosi portal WirtualneMedia.pl  “efekt można było osiągnąć dzięki temu, że wspomniany materiał posiada warstwową trójwymiarową strukturę pozwalającą na zapisywanie dużych ilości danych. W nowym rozwiązaniu wykorzystywany jest szybki laser, odpowiedni mikroskop oraz mechanizmy sztucznej inteligencji, które pozwalają sprawnie odzyskać dane zarejestrowane na nośniku”.

Źródło: Wirtualnemedia

Microsoft zaznacza, że opracowana przez niego metoda przechowywania informacji jest nie tylko wydajna, ale gwarantuje także dużą trwałość danych, Twórcy zapowiadają, że ich technologia może stać się przyszłością w zakresie nośników informacji.