“Polskie kino nie może konkurować z amerykańskimi produkcjami” – to zdanie słyszymy kilkaset razy w ciągu roku i nawet często się z nim zgadzamy. Ale czy na pewno Polacy kochają zagraniczne megaprodukacje?

 

Okazuje się, że idąc do kina większość z nas wybiera jednak filmy zrealizowane w Polsce. Co ciekawsze, nie zwracamy uwagi na nominacje do Oscarów czy Złotych Globów, a ostre słowa krytyki wręcz zachęcają nas do kupowania biletów na seans.

Mowa tutaj oczywiście o filmach Patryka Vegi, który produkuje filmy w tak samo zabójczym tempie, jak strzelają aktorzy w jego filmach. Realizowanie produkcji co pół roku, to nie lada wyzwanie, ale ciężka praca, w tym przypadku, wyraźnie się opłaciła. Filmy reżysera Botoksu obejrzało już blisko 7 milionów widzów, a tylko dzięki dystrybucji zagranicznej Patryk Vega zarobił blisko 4 miliony dolarów!

Jak zatem kształtuje się podział widzów w Polsce?

 

Wybrane Filmy Oscarowe:

Trzy Bilboardy za Ebbing Missuri :

Małe miasteczko na amerykańskiej prowincji. Od morderstwa córki Mildred Hayes (nagrodzona Oscarem Frances McDormand) upłynęło kilka miesięcy, a lokalna policja nadal nie wpadła na trop sprawcy. Zdeterminowana kobieta decyduje się na śmiałe posunięcie: wynajmuje trzy tablice reklamowe na drodze wiodącej do miasteczka i umieszcza na nich prowokacyjny przekaz, skierowany do szanowanego przez lokalną społeczność szefa policji, szeryfa Williama Willoughby’ego (nominowany do Oscara Woody Harrelson).

261 847 widzów

Kształt Wody:

Na poły baśniowa historia, tocząca się na tle zimnej wojny w Ameryce około roku 1962. Elisa (Sally Hawkins) pracuje w ukrytym, ściśle strzeżonym laboratorium rządowym, samotna i odizolowana od reszty świata, lecz jej życie zostaje wywrócone do góry nogami, gdy wraz ze swoją współpracowniczką, Zeldą (Octavia Spencer) wpadają na trop tajnego eksperymentu.

125 558 widzów

Inne Amerykańskie produkcje:

Czarna Pantera:

Książę T’Challa przywdziewa kostium Czarnej Pantery po tym, jak jego ojciec – król Wakandy – zostaje podstępnie zamordowany.

515 657 widzów

Cudowny Chłopak

Dla 10-letniego Auggiego nie ma niczego bardziej niezwykłego niż „zwykły dzień w szkole”. Urodzony z licznymi deformacjami twarzy, dotąd uczył się w domu pod okiem mamy. Teraz jednak zaczynając 5 klasę w normalnej szkole, ma nadzieję, że koledzy potraktują go jak zwyczajnego chłopca. Jego wygląd sprawia jednak, że staje się szkolną sensacją, a dla wielu wręcz „dziwadłem”.

1 154 942 widzów

Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi

2 037 099 widzów

A tutaj już Polskie filmy

Listy do M.3

2 891 618 widzów

Botoks

2 247 428 widzów

Kobiety Mafii (po 3 tygodniach od premiery)

1 911 137 widzów

Narzeczony na Niby

1 032 470  widzów

 

Podsumowując, wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Polacy kochają produkcje w języku ojczystym i nie zapowiada się aby cokolwiek mogło to zmienić.