Chcesz rozpocząć swoją przygodę przed kamerą ale nie wiesz jak zacząć? W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci trzy drogi, którymi możesz podążać, opiszemy przykładowe wynagrodzenia oraz zaprezentujemy zakres obowiązków danej funkcji na planie zdjęciowym.

 

STATYSTA

Żeby zostać statystą potrzebujesz mieć jedynie dwie ręce i nogi – to wszystko!  Osoba statystująca to tzw. aktor bez wizerunku czyli pewna postać w filmie, reklamie czy teledysku, która wykonuje zwykłe czynności z życia wzięte jak spacer w tłumie czy obecność na koncercie. Jedyna różnica polega na tym, że wszystkie tego typu czynności wykonuje się przed kamera, najczęściej bez jakiegokolwiek wykorzystania wizerunku danej osoby.

 

Statystowanie to świetna zabawa i edukacja. Podczas kilkugodzinnego planu poznajesz dokładnie tajniki pracy ekipy filmowej i zdobywasz niezbędne doświadczenie, które w przyszłości zapewni Ci rolę główną lub epizodystyczną w projekcie.

W niektórych filmach statyści  posiadają bardziej rozbudowane role, przez co wchodząc ze sobą w interakcje, tworzą bardziej realistyczne tło. Zdarza się też, że przekornie statystą jest znany aktor lub reżyser.

Zapotrzebowanie na statystów jest ogromne.  Praktycznie w każdej reklamie zatrudnianych jest kilkunastu statystów a podczas relizacji fabularnych ich liczba rośnie nawet do kilkuset osób!

Co należy zrobić żeby zostać statystą?

Pierwszy krok to rejestracja na platformie www.vendo.tv  – później wystarczy czekać na zlecenia!

Ile mogę na tym zarobić?

Stawki dla statystów zaczynają się od 50 zł za dzień zdjęciowy a sięgają 300 zł przy produkcjach z trudnymi warunkami.

Dlaczego statystowanie?

W ten sposób poznasz zasady panujące na planie filmowym, poznasz osoby ze środowiska aktorskiego i zaczniesz traktować “gwiazdy” jak normalne osoby. To bardzo przydatne ponieważ na planie nikt nie lubi proszenia o autografy lub nadmiernego zachwytu nad poszczególnymi aktorami. Stawki za statystowanie to przeważnie 60-150 zł za cały dzień pracy. Ten rodzaj pracy należy traktować bardziej jako naukę niż zarobek.

 

 

EPIZODYSTA

Poziom wyżej od statysty znajduje się epizodysta. Jest to postać, która zarabia na swoim wizerunku odgrywając proste sceny. Wysokie zapotrzebowanie na role epizodystyczne możemy zauważyć w reklamie.

W reklamie i produkcjach wideo można zarobić bardzo dobre pieniądze ale oczywiście nie od razu. Stawki rosną wraz ze zdobytym doświadczeniem.

Sylwia Korniłowicz w wywiadzie dla Vendo Blog

 

Na co należy zwracać uwagę?

W tej branży najważniejszy jest wizerunek. Należy pamiętać o estetyce (min. zadbane i czyste włosy, zęby) oraz o pozytywnym podejściu i dopasowaniu się do roli. Jeśli nagrywam filmik na Vendo do roli bankowca to ubieram się w białą koszulę i ciemne spodnie a nie różowy t-shirt i szorty. Bardzo ważne aby klient wyobraził sobie nas w jego reklamie. Złota rada jest jedna… Należy brać udział w jak największej liczbie dostępnych castingów i wyciągać wnioski ze swoich ewentualnych porażek. Kluczem do sukcesu jest również uważne czytanie briefu. Jeśli poszukiwany jest mężczyzna w przedziale wiekowym 30-40 lat a na casting zgłaszają się dziewczyny w wieku 20 lat to na pewno nie jest to dobrze odbierane zarówno przez reżysera obsady jak i potencjalnego klienta.
Michał Sacharczuk w wywiadzie dla Vendo Blog

Co należy zrobić żeby zostać epizodystą?

Wystarczy pobrać aplikację Vendo i wybrać odpowiedni casting online

Ile mogę na tym zarobić?

W zależności od rodzaju produkcji i roli – od 300 zł do nawet 5 000 zł za dzień zdjęciowy

AKTOR

Warto pamiętać, że “aktor” to zawód. Aby otrzymać taki tytuł należy ukończyć szkołę teatralną lub zdać egzamin eksternistyczny ZASP.

W Polsce mamy cztery główne ośrodki kształcenia aktorów i znajdują się one w Warszawie, Łodzi, Krakowie i Wrocławiu. Na rynku wiele jest tzw. Studium Aktorskich ale ukończenie nauki w szkole policealnej nie zagwarantuje nam zdobycia tak obszernych zdolności scenicznych, jak w przypadku studiów.

Czego możesz nauczyć się na studiach?

Nauczyłem się, przede wszystkim, odkrywania siebie.  W pracy na scenie bardzo ważne jest panowanie nad emocjami – w szkole aktorskiej miałem dużo czasu na odkrywanie siebie co pozwoliło mi na doskonalenie swoich zdolności aktorskich. Nie uważam, iż szkoła teatralna to prawdziwa kuźnia wiedzy ale zdobyte tam umiejętności procentują przez całe życie zawodowe. Warto jednak pamiętać, że uczęszczanie na uczelnię nie jest regułą. Znam wiele osób, które bez doświadczenia zaczynały występować w serialach a następnie rozpoczęły swoją przygodę w teatrach.
Artur Chamski w wywiadzie dla Vendo Blog

Processed with VSCO with u3 preset Processed with VSCO with hb2 preset

Najważniejsze w poszukiwaniu pracy artystycznej jest odnalezienie własnej drogi. Dzieki aplikacji Vendo nie musisz rezygnować ze swoich codziennych zajęć żeby występować w TV. Zarejestruj się już TERAZ i dołącz do pierwszego castingu online jeszcze dziś!