Aktorstwo to zawód, który można zdobyć podążając wieloma ścieżkami. Można postawić na teorię – studiować w szkołach aktorskich i akademiach teatralnych lub praktykę i od najmłodszych lat pojawiać się na planach zdjęciowych. Warto jednak podkreślić, że niezależnie od obranej drogi, aktorstwo jest dostępne dziś dla każdego.

 

Wymogi ogólne

Niezależnie od Twojego wieku lub wcześniejszych doświadczeń pamiętaj, że główną cechą decydującą o angażu jest charyzma i pewność siebie.

 Bardzo dużo zależy od energii jaką prezentuje dana osoba. Jeśli ktoś jest otwarty i pozytywnie nastawiony do swojej pracy to ma zdecydowanie większe szanse na zaistnienie w świecie reklamy niż osoba piękna, ale zamknięta w sobie. Casting to miejsce, w którym trzeba “sprzedać” siebie. Jeśli potrafisz to zrobić to nieważne jak wyglądasz, ważne że potrafiłeś zwrócić na siebie uwagę.

Najciekawszy jest fakt, że najwięcej projektów reklamowych realizują ludzie o aparycji “everyman”. Są to osoby zupełnie niewyróżniające się wyglądem i mogą być utożsamiane z każdym. Anna Gzieło, Agencja Aktorska Goldfinger

 

Ścieżka praktyczna

Swoją drogę do kariery rozpocznij od wzięcia udziału w castingach.
W XXI wieku możesz to zrobić nie wychodząc z domu. Wystarczy, że zarejestrujesz się na platformie Vendo.tv i stworzysz swój profil. Informacje o trwających castingach otrzymasz na telefon a warunki finansowe i terminowe zaakceptujesz jednym ruchem palca.

Możesz zaczynać jako statysta, czyli osoba, która pojawia się w dalekich kadrach. Następnie rozejrzyj się za tzw. Epizodami. Jeżeli sprawdzisz się w tej roli to zapewne w niedługim czasie zaczniesz występować jako główny aktor/ka.

Ścieżka teoretyczna

W Polsce funkcjonują cztery szkoły filmowe, które gwarantują zdobycie odpowiedniej wiedzy pozwalającej na profesjonalne funkcjonowanie w świecie filmowym. Są one zlokalizowane w dużych ośrodkach miejskich takich jak Warszawa, Łódź, Katowice i Gdynia. Uczelnie wyższe w Warszawie i Łodzi posiadają szeroką ofertę dla nowych studentów. Można podjąć studia na kierunkach takich jak aktorstwo, reżyseria, produkcja, montaż, sztuka operatorska, filmoznawstwo. Uczelnie w Katowicach i Gdyni mają mocno zawężone specjalizacje. Gdyńska szkoła filmowa jest ukierunkowana na reżyserię a Katowicki Uniwersytet Śląski na produkcję filmową.

Pamiętaj, że po ukończeniu szkoły aktorskiej wrócisz na ścieżkę praktyczną czyli do uczestniczenia w castingach.

Ile można zarobić podczas występowania przed kamerą?

 

Jakie są realia jeśli chodzi o pracę dla aktorów w Polsce ?

Żaden aktor nie poleci Ci aktorstwa. To jest pewnego rodzaju test – jeżeli w tak prosty sposób możesz kogoś zniechęcić to już wiesz, że się nie nadawał. Mi przez całe życie powtarzano że nie dam rady, że nie skończę szkoły a nawet jeśli już uda mi się ją skończyć to na pewno nie będę pracowała w zawodzie – a tu proszę, niespodzianka! (…) Zagrałam w filmie i kilku reklamach, teraz wyjeżdżam do Londynu żeby grać spektakl – zarabiam na siebie i realizuje swoje marzenia. Maria Ruddick

 

Ty też możesz spełnić swoje marzenia!
Kliknij TUTAJ i załóż swoje darmowe konto już teraz – wystarczy 5 minut!