Zawody filmowe to gwarancja ciekawego życia oraz dużych pieniędzy. Poprzednia Minister edukacji pani Joanna Kluzik-Rostkowska na inauguracji roku akademickiego powiedziała, że studenci szkół filmowych mają wielkie szczęście ponieważ bawią się przez cały rok… Ale czy na pewno tak jest? W jaki sposób przygotować się do zawodu oraz jakich przedmiotów spodziewać się na pierwszym roku?

W Polsce funkcjonują cztery szkoły filmowe, które gwarantują zdobycie odpowiedniej wiedzy pozwalającej na profesjonalne funkcjonowanie w świecie filmowym. Są one zlokalizowane w dużych ośrodkach miejskich takich jak Warszawa, Łódź, Katowice i Gdynia. Uczelnie wyższe w Warszawie i Łodzi posiadają szeroką ofertę dla nowych studentów. Można podjąć studia na kierunkach takich jak aktorstwo, reżyseria, produkcja, montaż, sztuka operatorska, filmoznawstwo. Uczelnie w Katowicach i Gdyni mają mocno zawężone specjalizacje. Gdyńska szkoła filmowa jest ukierunkowana na reżyserię a Katowicki Uniwersytet Śląski na produkcję filmową.

Będąc studentem szkoły filmowej musisz być przygotowany na ciężką pracę. Film to nie tylko dzieło artystyczne ale również część przemysłu przynoszącego spore dochody. Każdy student musi być zorientowany w historii kina, historii powszechnej oraz wiedzy ogólnej, która pozwala na tworzenie etiud a później filmów zgodnych z oczekiwaniami widzów.

 

AKTORSTWO

Kierunek typowo artystyczny przeznaczony dla ludzi otwartych, ambitnych i zafascynowanych sztuką teatralną i filmową. Podczas studiów nauczysz się tańca, śpiewu, pracy z kamerą. Poznasz historię kina oraz poszerzysz swoje horyzonty myślowe uczęszczając na zajęcia z historii sztuki. Jako młody aktor doświadczysz również ról w etiudach studenckich. Dodatkowo w Warszawskiej Szkole Filmowej jazdy konnej uczy sam Bogusław Linda.

 

PRODUKCJA FILMOWA

Najlepsze wykształcenie znajdziesz w Warszawie lub Katowicach. Podejmując studia na tym kierunku poznasz cały proces produkcji oraz posiądziesz wiedzę z każdej dziedziny filmowej. Przed Tobą takie kierunki jak: technologia produkcji, ćwiczenia warsztatowe, sztuka operatorska, reżyseria, historia kina, historia sztuki, język angielski i matematyka.

„Produkcja filmowa to ciężki kierunek, który daje chyba najwięcej satysfakcji z wykonanej pracy. Jesteś w procesie tworzenia od początku do końca, odpowiadasz za ekipę filmową i tworzysz pierwsze umowy produkcyjne. Na pierwszym roku wykonałem około 700 stron ćwiczeń ale było warto. „ 

Kacper, Warszawska Szkoła Filmowa

REŻYSERIA

Kierunek, który daje bardzo dużą możliwość rozwoju osobistego. Podczas nauki poznasz wykładowców z warsztatu reżyserii, montażu, produkcji, historii kina i wielu innych. Reżyseria jest tzw. perełką każdej uczelni filmowej. Jako przyszły reżyser zrealizujesz kilkanaście etiud oraz kilka filmów krótkometrażowych. Każdy z nich jest dla Ciebie szansą na pokazanie się podczas międzynarodowych festiwali.

 

MONTAŻ

Przez wielu niedoceniany, jednak montaż to jedna z najważniejszych gałęzi w całym przemyśle filmowym. Montażysta jest w stanie uratować słabą produkcje lub zrujnować najlepsze dzieło reżysera. Aby zrozumieć pracę tej grupy filmowców polecam obejrzeć film „Baby Driver” i zwrócić uwagę na rytmiczność montowanych scen. Podczas studiów doświadczysz takich przedmiotów jak: montaż fabularny, dokumentalny; historia kina, analiza montażu, dźwięk w filmie, sztuka operatorska, fotografia.

„Montaż pozwala na kreatywne realizowanie siebie. To od nas zależy ostateczny kształt filmu. Wybieramy idealne ujęcia i tworzymy swoje dzieło. Czasami napotykamy wiele problemów kiedy musimy pogodzić zasady montażowe z wizją reżysera ale zawsze czeka na nas wspaniała zabawa!” 

Kasia, Warszawska Szkoła Filmowa

Jeśli tylko interesujesz się filmem to nie czekaj na właściwy moment tylko już dzisiaj idź do najbliższej filmówki i zapisz się na studia. Jeśli masz mało czasu to warto zerknąć na ofertę studium filmowego. Rozpocznij swoją karierę już dziś!