ŹRÓDŁO ZDJĘCIA TYTUŁOWEGO: TVN.PL

W jaki sposób nauczyć się aktorstwa, jak zdobyć wymarzoną rolę oraz o tym co jest najważniejsze podczas castingów serialowych i recalli reklamowych opowiada Marianna Kowalewska, aktorka serialu TVN, “Pułapka”.

 

Sądzę, że aktorstwa można nauczyć się na wiele sposobów…

 

Oczywiście, pierwszym, który przychodzi nam do głowy są uczelnie: Akademia Teatralna w Warszawie, Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie, we Wrocławiu, Szkoła Filmowa we Wrocławiu. Każda z tych szkół, jest świetnym sposobem na naukę aktorstwa. Zdobywamy tam bowiem ogrom wiedzy z zakresu teatru, filmu, prozy, wiersza, tańca, akrobatyki.

Dodatkowym źródłem szkolenia młodych aktorów są mniejsze, prywatne szkoły aktorskie (tzw. studium aktorskie). Te istnieją w większych miastach Polski: Warszawa, Kraków, Olsztyn.
Aktorstwa można również uczyć się czytając książki, chodząc na warsztaty, czy oglądając Master Class’y.
Rozwój artystyczny, to także oglądanie filmów, dokumentów, wywiadów z ulubionymi aktorami. Jeśli chodzi o oglądanie filmów, ktoś mądry kiedyś powiedział, że warto oglądać zarówno te dobre, jak i te złe, tylko po to, żeby poznawać swój filmowy smak. Żeby wiedzieć czego sami nie chcemy powtarzać.

Wierzę, że aktorstwa uczymy się również poprzez .. życie.

Każda trudna, radosna, bolesna, niespodziewana sytuacja uczy nas czegoś o własnej emocjonalności, zrozumieniu, empatii, wdzięczności. Uważam, że należy się temu bacznie przyglądać, iść przez życie ze zrozumieniem, otwartym umysłem i sercem, po to, by nauczyć się korzystać ze swojego wewnętrznego bogactwa. Ponieważ aktorstwo, to praca na sobie samym, sądzę, że dużo czasu trzeba poświęcać na samodoskonalenie. Tak, by świadomie kreować swoje narzędzia. Myślę, że to jedna z najistotniejszych lekcji aktorstwa.

Casting jest niezwykle ważnym etapem na drodze do wymarzonej roli. Jest również etapem, którego najczęściej nie da się uniknąć. Dlatego właśnie trzeba pracować nad tym, by przed kamerą czuć się swobodnie i komfortowo. Jak tego dokonać? Właśnie poprzez udział w castingach. Idąc na przesłuchanie pamiętajmy, żeby nauczyć się tekstu (jeśli takie jest wymaganie) ale przede wszystkim: nie oceniajmy się. Castingu nie wygrywa najprzystojniejszy, najpiękniejszy, najwyższy, najodważniejszy.

Rolę zdobywa osoba, która odważnie przedstawi swoje wyobrażenie na temat granej postaci. Osoba, która złapie za serce siedzących po drugiej stronie: reżysera obsady, producenta, reżysera filmu/ serialu.

Teraz pewnie wszyscy zastanawiają się … “Właśnie! To jak ich zachwycić?”. Od razu odpowiem: magiczny składnik nie istnieje. Trzeba być po prostu sobą. Pokazywać się, takim jakim jest się na codzień. Na castingu można zadawać pytania, więc jeśli coś budzi Twoje wątpliwości (np. pochodzenie postaci) pytaj, bez najmniejszego skrępowania. I pamiętaj – zacznij kiedy jesteś gotowy. Jeśli czujesz, że chcesz coś chwilkę przemyśleć, dopytać, nie zastanawiaj się – powiedz, że potrzebujesz jeszcze sekundki. Zrobisz sobie ogromną przysługę, zaczynając grać, kiedy będziesz w pełni gotowy. Najważniejsze jednak, to stale sobie przypominać, że casting to nie wyścig. To czas dla Ciebie.

Jeśli Ty też uważasz, że aktorstwo to droga, którą chcesz podążać to koniecznie zerknij na VENDO! Jedyna platforma do przeprowadzania castingów w Polsce umożliwia odbywanie castingów bez wychodzenia z domu!