Pobyt na planie zawsze wiąże się z bardzo silnymi emocjami. Reżyser, operator, producent – ciężko zapamiętać ich twarze i zrozumieć kogo powinniśmy słuchać. Dookoła mnóstwo sprzętu, kamer i 50 innych osób z ekipy filmowej. Nie przejmujcie się, dzisiaj prezentujemy 10 zasad funkcjonowania na planie filmowym:

  1. Nie spóźniamy się – to chyba najważniejsza zasada każdej produkcji. Należy pamiętać, że dzień zdjęciowy jest zaplanowany co do minuty a każde opóźnienie powoduje stres producenta (dodatkowe gaże za nadgodziny dla ekipy), zmęczenie reżysera (ciężko koordynować pracę aktorów po 10 godzinach pracy) oraz ogólny spadek efektywności całego zespołu.
  2. Słuchamy poleceń ekipy – należy pamiętać, że każde polecenie wydawane przez poszczególne osoby z ekipy filmowej ma znaczenie. Nie tylko reżyser ma wpływ na finalny wygląd kadru ale cały zespół dlatego zanim wejdziecie przed kamerę, szanujcie słowa kostiumografa (który mówi o tym żeby nie palić w ubraniu planowym), charakteryzatora (który zwraca uwagę na to aby nie przecierać oczu), koordynatora produkcji (który prosi Was o terminowe wyjście z barobusu). Wasze zachowanie w stosunku do członków ekipy wpływa na całą atmosferę, a co za tym idzie, na całokształt produkowanego filmu.
  3. Szanujemy się wzajemnie – to najbardziej drażliwy punkt… Często aktorzy i epizodyści nadużywają uprzejmości produkcji. Kawa, herbata, ciastko – koordynatorzy produkcji  traktowani są jak kelnerzy co nie powinno mieć miejsca.
  4. Wiemy kto za co odpowiada – osoba, która rozmawia z nami na temat transportu, zaprowadza nas do garderoby oraz dba o to abyśmy byli obecni na planie w odpowiednim momencie to asystent/koordynator produkcji – to najlepsza osoba do wszelkiego rodzaju pytań (jeśli nie będzie znał na jakieś odpowiedzi to na pewno skieruje Was do odpowiedniej osoby). Reżyser – to osoba, która najczęściej siedzi przed ekranem podglądu, a swoje uwagi często przekazuje swojemu asystentowi czyli tzw. 1st AD – to osoba, która mówi Wam jak grać oraz gdzie się ustawić do ujęcia.
  5. Prawidłowe słownictwo – jest jedno słowo, które irytuje cały zespól – “KAMERZYSTA” – Pamiętajcie, że kamerzysta pracuje na weselu a na planie spotkacie “OPERATORA KAMERY”
  6. Statysta i barobus – Zasady na planach w Polsce są takie, że osoby zatrudnione jako statyści nie są uwzględnione w budżecie żywnościowym. Oczywiście w przypadku trudnego planu (zdjęcia nocne lub na mrozie) produkcja zadba o ciepłą zupę lub kanapki ale wchodzenie do barobusu i spożywanie posiłków zarezerwowanych dla ekipy nie jest mile widziane.
  7. Mierzymy siły na zamiary – pamiętajcie, że dane zawarte w karcie castingowej są niezwykle ważne. Jeśli zaznaczycie, że potraficie jeździć na łyżwach a później okaże się, że kłamaliście to możecie zostać obciążeni kosztami produkcji (oczywiście nie całej ale kara może zostać nałożona). Ważne jest również (w przypadku dzieci) aby dbać o swoją pociechę i nie przyprowadzać jej na plan jeśli wiemy, że jest nazbyt ruchliwa. Poprzez złe zachowanie dzieci czasami trzeba przekładać dni zdjęciowe co wiąże się z ogromnymi kosztami ze strony producenta.
  8. Jesteśmy cierpliwi – praca na planie to w dużej mierze oczekiwanie… Czekamy na ustawienie światła, na gotowość kamery, na decyzję reżysera, na werdykt agencji. Nie należy się denerwować oraz pytać co 3 minuty “Kiedy gram?”
  9. Zwracamy ubrania  – należy pamiętać, że wszystko co mamy na sobie podczas zdjęć to kostium. Po zakończonym projekcie należy go zwrócić (najlepiej w nienaruszonym stanie)
  10. Lokacja to nasz drugi dom – czy chcielibyście aby ktoś rzucał papierki na wasz ulubiony dywan? Albo przechodził po 60 letnim parkiecie w ubłoconych butach? Lokacja to nasze wspólne dobro także należy o nią dbać tak samo jak o swój dom 😉 

To oczywiście tylko kilka rad, które pomogą Wam poruszać się wśród filmowców. Najważniejsze abyście byli sobą, pokazali na co Was stać oraz okazywali szacunek wszystkim ludziom podczas pracy. Ekipa filmowa to jedna wielka rodzina, na pewno przyjmie Was z otwartymi ramionami.

Powodzenia na planie!