Chodzisz na castingi stacjonarne? A może jesteś innowacyjny i uczestniczysz w selekcjach aktorskich online? Niezależnie od tego jaką opcję wybierzesz to musisz dobrze się zaprezentować przed reżyserem castingu. Jak to zrobić i dlaczego tak ważny jest film wizytówkowy – o tym dowiesz się w dzisiejszym artykule.

W Polsce realizuje się rocznie około trzech tysięcy reklam, kilkaset teledysków, kilkanaście seriali oraz filmów fabularnych. Liczby nigdy nie kłamią a te powyższe informują o tym, że codziennie w naszym kraju odbywa się blisko 10 castingów do różnego rodzaju produkcji. Oznacza to, że tylko w przeciągu miesiąca masz teoretycznie 300 szans na wzięcie udziału w castingu i zabłyśnięcie na wielkim ekranie. 

Pamiętaj, że casting to forma prezentacji samego siebie. Oprócz zadań aktorskich proponowanych przez reżysera castingu musisz wyjść z inicjatywą oraz pokazać, że na codzień jesteś osobą pozytywną i pewną siebie.

 

 

Kadr z filmu profilowego/wizytówkowego

Najważniejszym punktem castingu jest „wizytówka” czyli tzw. film profilowy. Zupełnie niepozorne nagranie, na którym się przedstawiasz, mówisz skąd jesteś oraz pokazujesz swój prawy oraz lewy profil w 80 % decyduje o wyborze do reklamy czy serialu. Dlaczego się tak dzieje? Wyobraź sobie, że na Twoje miejsce w reklamie czeka 300 osób. Materiały, które spływają do klienta oraz domu produkcyjnego to terabajty danych, które są oglądane tylko w przypadku gdy film wizytówkowy prezentuje osobę, na którą klient czekał. W przypadku castingów online bardzo często film wizytówkowy jest jedyną wymaganą treścią, którą prezentujesz. Twój profil na portalu castingowym (www.vendo.tv) jest niczym CV, które podajesz pracodawcy. Pamiętaj aby go aktualizować i dbać o jego pzrejrzystość. Film profilowy/wizytówkowy w dużej mierze decyduje o zapewnieniu Ci roli. Postaraj się aby tło, na którym nagrywasz filmik było jednolite, pokaż swoje profile oraz powiedz kilka słów o sobie – to przyczyni się do pozytywnego odbioru Twojej osoby.

 

 

 

 

 

Przykładowy tekst do wypowiedzenia podczas nagrywania filmu profilowego/wizytówkowego:

„Cześć, mam na imię Marek i jestem z Warszawy. W wolnym czasie lubię łowić ryby. Interesuje się aktorstwem”

 

Pamiętaj, że www.vendo.tv to platforma na której odbywają się dwa rodzaje castingów: „Publiczne”, które możesz oglądać i brać udział oraz „Prywatne”, na które dostaniesz bezpośrednie zaproszenie od domu produkcyjnego. Jeśli nie otrzymałeś żadnego zaproszenia to spójrz na swój profil i zastanów się czy nie warto zmienić swojego filmu profilowego lub wypełnić kilku danych – to może pomóc Ci podczas selekcji.

 

Uczęszczając na castingi stacjonarne postaraj się ukryć zmęczenie. Kilka godzin spędzonych na korytarzu mocno dekoncentruje jednak nie możesz dać tego po sobie poznać. Podczas przygotowań skup się na roli, w którą masz wejść. Bądź uśmiechnięty oraz nawiąż kontakt wzrokowy z reżyserem castingu. Postaraj się podejść do castingu jako do zabawy.

 

Niezależnie od tego w jakich castingach bierzesz udział. Pamiętaj o tym aby być sobą i nie bać się nowych wyzwań. Jeśli zdecydowałeś się wziąć udział w castingu to znaczy, że jesteś w stanie go wygrać.