Bycie aktorem jest równoznaczne z wieloma przywilejami oraz wysokimi zarobkami.

Okazuje się jednak, że  w porównaniu do zagranicznych gwiazd, zarobki polskich bohaterow pierwszego planu nie wyglądają bardzo kolorowo. – jeżeli porównamy stawki Leonardo DiCaprio i Borysa Szyca to polski aktor musiałby bardzo intensywnie pracować przez ponad rok aby dorównać stawce dziennej amerykańskiego zdobywcy Oscara.

Oczywiście tego typu porównania są nie na miejscu dlatego zejdźmy na ziemię i przyjrzyjmy się zarobkom aktorów porównując je do naszych realiów.

Początki, jak w każdym zawodzie, nie są łatwe, szczególnie w teatrze. Młody aktor może liczyć na etat w wysokości 1,5 tys.- 2 tys. zł.

Doświadczeni etatowi aktorzy mogą w prywatnych teatrach liczyć na zarobki rzędu 5-6 tys. Według “Gazety Wyborczej” aktor w krakowskim teatrze Groteska dostaje od 4,4 tys. zł do 6 tys. zł.

Często, korzystniejsze finansowo propozycje, aktorzy otrzymują w produkcjach serialowych. Początkujący mogą liczyć na ok. 1 tys. zł za dzień zdjęciowy, doświadczeni zarabiają znacznie więcej. Jak mówi anonimowy informator, jeden z aktorów w nowym serialu TVP dostaje ok. 2 tys. zł za dzień zdjęciowy. W czasie trwania emisji serialu będzie mieć 15 dni zdjęciowych w miesiącu.
Małgorzata Kożuchowska według “Gazety Wyborczej” dostawała ok. 7 tys. zł za dzień pracy w serialu “Rodzinka.pl”.
WP.PL

5000 zł – tyle wynosi średnia stawka aktora filmowego w Polsce. Pomyślicie, że nie jest to zawrotna kwota? Jeśli mówimy o pensji wypłacanej co miesiąc to 5000 zł może nie robić na nikim wrażenia ale aktorzy nie otrzymują wynagrodzenia miesięcznego tylko tzw. dniówki – także 5000 zł dziennie to około 100 000 zł miesięcznie.

Najwyższe stawki za dzień zdjęciowy na planie seriali sięgają około 12 tysięcy złotych. Właśnie tyle otrzymywała Agnieszka Dygant za rolę w serialu TVN “Prawo Agaty”. W zestawieniu dobrze zarabiających aktorów są jeszcze Olaf Lubaszenko (4,5 tys. – 6 tys. zł) i Artur Żmijewski, który za dzień zdjęciowy w „Ojcu Mateuszu” otrzymuje 5 tysięcy złotych. Stawka Katarzyny Cichopek wypada przy zarobkach innych popularnych aktorów dość blado. Gwiazda „M jak miłość” może liczyć “zaledwie” na 2 tysiące złotych.

Stawki filmowe, serialowe i teatralne nie dorównują jednak w żaden sposób honorarium reklamowym:

Robert Więckiewicz w 2013 r. za udział w reklamach zarobił blisko pół mln zł. Dwuletni kontrakt Marty Żmudy-Trzebiatowskiej miał wynosić 750 tys. zł. Prawdziwie gwiazdorską stawką może pochwalić się Marek Kondrat, który za reklamowanie znanego banku ma dostawać ok. milion złotych rocznie.

 

A czy Ty chcesz występować na dużym ekranie? Załóż konto na Vendo już teraz i zrealizuj swój pierwszy projekt filmowy jeszcze w tym miesiącu.