Oglądacie film zagranicznej produkcji a krajobrazy wydają się nadzwyczaj podobne do Waszych rodzinnych stron? To możliwe! W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam wybrane produkcje amerykańskie realizowane w Polsce!

 1. Steven Spielberg i Most Szpiegów

  “Most szpiegów” (“Bridge of Spies”) Stevena Spielberga to thriller szpiegowski, którego akcja toczy się w czasach zimnej wojny. Film opowiada historię Jamesa Donovana (Tom Hanks), prawnika, który negocjował uwolnienie pojmanego przez sowietów pilota. Przeprawa, do której odnosi się tytuł “Bridge of Spies” to znajdujący się w Berlinie most Glienicke. Stany Zjednoczone i Związek Radziecki trzykrotnie wykorzystały łączący wówczas Berlin Zachodni z Niemiecką Republiką Demokratyczną most do wymiany szpiegów.

 1. Część scen do filmu “Most szpiegów” kręcono we Wrocławiu. Stolica Dolnego Śląska imitowała Berlin i nie była jedynym polskim akcentem w czasie produkcji – za zdjęcia odpowiedzialny był Janusz Kamiński, od lat pracujący ze Spielbergiem.
  VOD.pl

 2. Jednak wspominając Stevena Spielberga nie można zapomnieć o jego jednym z najlepszych filmów czyli o  Liście Schindlera.

   Powstał on praktycznie w całości w Krakowie, niektóre zdjęcia realizowano w rzeczywistych, historycznych miejscach, a tylko niekiedy budowano scenografię imitującą konkretne przestrzenie. Zdjęcia trwały 72 dni, w filmie zagrali także polscy aktorzy, a Janusz Kamiński był autorem zdjęć. Efekt – siedem Oscarów, w tym za najlepszy film, zdjęcia, scenariusz i reżyserię, oraz niesamowity sukces artystyczny i komercyjny.
  Naekranie.pl

 3. Steven Seagal i jego kino klasy B

  Amerykański wojownik zrealizował w Polsce dwa filmy, każdy o wartości ponad 20 milionów dolarów. Pierwszy z nich (Cudzoziemiec) opowiada historię byłego agenta CIA, który ma przewieźć tajemniczą paczkę z Francji do Niemiec. Po drodze ląduje w Polsce, by udać się na pogrzeb swojego ojca – amerykańskiego ambasadora. Tam też będzie musiał walczyć o to, by nie stracić ważnego bagażu.

 4. Opowieści z Narni…

  A dokładniej “Lew Czarownica i Stara Szafa”  – zdjęcia odbywały się w Górach Stołowych oraz nad zamarzniętym Jeziorem Siemianowskim, po którym kroczyli bohaterowie.