Źródło zdjęcia tytułowego: snowbusiness.com

Tworzenie filmu czy reklamy to proces bardzo złożony. Niezależnie od długości nagrania, pośpiech przy tworzeniu filmu nigdy nie jest wskazany.  Każda scena jest dokładnie omawiana przez tzw. „trójkę realizatorską” czyli przez reżysera, operatora i producenta. Ich jednomyślność jest kluczem do sukcesu każdego filmu czy reklamy. Najczęściej wykonuje się 4-5 dubli aktorskich oraz jeden techniczny. W ciągu dnia zdjęciowego realizuje się 3 i 3/8 strony ze scenariusza filmowego. Warto podkreślić, że przekłada się to na niecałe 4 minuty na ekranie kina.  

źródło: PAPAYA FILMS

W przypadku produkcji komercyjnych określenie przeciętnego czasu pracy jest znacznie trudniejsze i uzależnione od konkretnego projektu.

Ze względu na kilkumiesięczny proces tworzenia reklamy (od etapu preprodukcji do emisji klipu na ekranach telewizorów) proces nagrywania filmu reklamowego rozpoczyna się najczęściej w zupełnie innych warunkach atmosferycznych niż widzimy to na nagraniu prezentowanym podczas bloku reklamowego

 

Kiedy zatem realizuje się poszczególne klipy reklamowe?

Spoty zimowe (w tym świąteczne) – od lipca do końca października

Spoty letnie – realizowane są przez cały rok

Spoty wiosenne – od grudnia do lutego

 

Jeśli obejrzeliście Making of powyżej to zapewne już wiecie jak przygotować zimę w środku lata, ale w jaki sposób przekształcić ulewny deszcz lub śnieg w letnią lub wiosenną sielankę?

 

Odpowiedź jest bardzo prosta – jest to niemożliwe… dlatego spoty wiosenne najczęściej realizuje się poza granicami kraju, w środowiskach jak najbardziej zbliżonych do warunków panujących w Polsce. Popularnymi kierunkami wybieranymi przez ekipy filmowe są Tajlandia, Grecja oraz RPA a konkretniej Kapsztad. To właśnie to ostatnie miasto jest prawdziwą stolicą produkcji reklamowych. W okresie zimowym, ekipy filmowe pracują praktycznie na każdej przecznicy.

 

 

Warto podkreślić, że nie tylko polskie domy produkcyjne decydują się na realizowanie spotów poza granicami kraju. W Polsce, w okresie zimowym, bardzo często nagrywane są spoty reklamowe dla telewizji Hiszpańskich, Portugalskich czy Francuskich.

Sukcesy polskich domów produkcyjnych na arenie krajowej i międzynarodowej prognozują dalszy rozwój rynku reklamowego w Polsce. Jest to dobra informacja dla wszystkich osób zainteresowanych aktorstwem lub kierunkami o tematyce filmowej.Już teraz stawki za dzień zdjęciowy osiągają poziom średniej krajowej a przy udziale kapitałów zagranicznych kwota może zwiększyć się nawet kilkukrotnie.

 

Jeśli chcesz poznać tajniki pracy aktora załóż darmowe konto na VENDO.TV i odbywaj castingi bez wychodzenia z domu!