Polska to kraj, w którym produkcja reklamowa rozwija się w błyskawicznym tempie. Domy produkcyjne produkują średnio 3000 spotów promocyjnych każdego roku zatrudniając przy tym kilkadziesiąt tysięcy aktorów, epizodystów i statystów.

Największym zaskoczeniem może być fakt, że aby wystąpić w reklamie wcale nie trzeba mieć doświadczenia aktorskiego.

Klienci poszukują tzw. “nowych twarzy” co sprawia, że każdego dnia kilkaset osób, nie związanych na co dzień z aktorstwem, otrzymuje wymarzoną rolę.

Jak zatem dotrzeć do zleceń?

Aby otrzymać swoje pierwsze zlecenie musisz podążać krokami opisanymi poniżej:

  1. Utwórz darmowe konto na portalu Vendo.tv – to totalny must have jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z aktorstwem. Platforma jest darmowa i łączy Cię z blisko 1000 domów produkcyjnych i reżyserów obsady. Znajdziesz tam aktywne castingi z całej Polski. Najważniejszy jest fakt, że będąc użytkownikiem Vendo możesz brać udział w castingach online co oznacza, że zlecenia możesz podejmować niezależnie od Twojego miejsca zamieszkania!
  2. Koniecznie przygotuj film wizytówkę. W wielu źródłach przeczytasz, że aby otrzymać rolę powinieneś/powinnaś zrobić sobie portfolio ze zdjęć i rozsyłać je po wielu agencjach. To zadanie wymaga sporego nakładu sił, pieniędzy i czasu. Tak naprawdę w większości projektów to tzw. self tape decyduje o tym czy otrzymasz rolę czy nie. Self tape, nazywany też filmikiem wizytówką to nic innego jak 30 sekundowe przedstawienie się przed kamerą. Pozwala to reżyserowi lub koordynatorowi projektu ocenić czy pasujesz akurat do jego filmu. O tym jak przygotować film wizytówkę opowiada w filmiku poniżej Marianna Kowalewska, znana z serialu “Pułapka”

3. Ostatni krok to sprawdzanie na bieżąco aktywnych castingów i aplikowanie do nich. Pamiętaj, że szansa na wystąpienie w reklamie, filmie czy serialu jest bardzo duża – musisz jedynie być cierpliwy/a ponieważ nie zawsze ten pierwszy casting okaże się wygranym.

Powodzenia!