Występowanie przed kamerą to dla dziecka możliwość poznania świata “codziennej magii”. Zima, grana latem lub noc za dnia to nawet dla dorosłego człowieka rzeczy niespotykane. Jeśli do całej magicznej otoczki dodamy znanego aktora lub aktorkę to zapewnimy dziecku dzień pełen wrażeń. Jednak nie tylko wrażenia są istotne. Praca na planie od najmłodszych lat pozwala na zdobywanie wiedzy praktycznej, która w zawodzie aktora jest najważniejsza.

 

Każda profesjonalna produkcja to miejsce bardzo przyjazne dzieciom. W dniu realizacji zdjęć zostaniesz poproszony/a o przywiezienie dziecka na plan (lub zostanie wysłany po Was specjalny transport). Na planie będzie czekał na Ciebie koordynator produkcji, który wskaże drogę do garderoby i barobusu. Przez cały czas nad zdrowiem malucha czuwa ratownik a nad jego samopoczuciem podczas ujęcia 1st AD (czyli asystent reżysera)

Zanim jednak zdecydujesz się uatrakcyjnić codzienność swojemu dziecku występowaniem w reklamach, filmach i serialach zwróć uwagę na kilka wskazówek, które pomogą uchronić Twoje dziecko przed niepotrzebnym stresem podczas selekcji aktorskiej.

  1. Dziecko pracuje mniej niż dorosły aktor… – pamiętaj aby czuwać nad czasem pracy swojej pociechy. Osoby nieletnie mogą przebywać na planie do 6 godzin a nie, jak w przypadku osób pełnoletnich 10-12 h
  2. Podpisujesz kontrakt z agencją aktorską? Zwróć uwagę na prowizję… – Umownie przyjęło się, że agencje aktorskie za “opiekę” pobierają każdorazowo 20% wynagrodzenia. Zdarza się jednak, że niektóre podmioty na rynku przygotowują umowy z tzw. podwojoną prowizją (pobierają 20% od domu produkcyjnego oraz 20% od wynagrodzenia zapisanego na umowie z aktorem). Oznacza to, że z zarobionego 1000 zł zostaje tylko 600 zł.
  3. Staraj się nie podpisywać umowy na wyłączność… – umowa na wyłączność to tzw. diabelski kontrakt. Po podpisaniu takiego dokumentu zlecenia możesz przyjmować tylko od jednej agencji a nawet jeśli sam/a znajdziesz dziecku zlecenie (np. poprzez internet) to i tak musisz poinformować o tym agencję oraz odprowadzić 20% prowizji.
  4. Nie daj się namówić na płatne zdjęcia (chyba, że robi je profesjonalny fotograf) – często zdarza się, że agencje aktorskie wymagają zdjęć próbnych, które kosztują 300-400 zł. Unikaj takich firm ponieważ połowa z nich nigdy więcej się do Ciebie nie odezwie a druga połowa nawet nie zadba o profesjonalne przygotowanie studia, stylizacji czy obróbki. Profesjonale agencje poproszą Cię o dostarczenie portfolio ale nie będą nalegały żeby zdjęcia wykonać u nich.
  5. Zadbaj o bezstresowy casting – wiele dzieci uzdolnionych aktorsko nie sprawdza się na castingach ze względu na wysoki poziom stresu w studiu nagraniowym. Każde dziecko przed spotkaniem z reżyserem czeka nawet kilka godzin  na korytarzu i zmęczone oraz zestresowane wchodzi do studia. Aby zapewnić komfort swojemu dziecku zdecyduj sie na castingi online. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych i męczących selekcji. Wiodącą platformą na Polskim rynku jest VENDO.TV. Dzięki portalowi możesz zgłaszać swoje dziecko na castingi do reklam, filmów i seriali. Nie marnujesz czasu na dojazdy do studia i w przypadku braku wyboru, nie stresujesz dziecka. Materiały wideo wysyłasz bezpośrednio do reżysera lub producenta a Twoje dziecko ma nieskończoną ilość szans na powtórzenie danej scenki ponieważ to Ty decydujesz, który plik ostatecznie prześlesz.
    Ważnym aspektem castingów na VENDO.TV jest również bezpieczeństwo. Każdy profil (zarówno klientów jak i użytkowników) jest weryfikowany. Organizator selekcji jest zawsze transparentny i możesz zobaczyć jego wcześniejsze realizacje. Dodatkowo dla użytkowników organizowane są specjalne akcje jak np.”porady profilowe” – czyli  serie indywidualnych udzielanych przez znanych aktorów teatralnych i serialowych. Aplikacja/portal nie pobiera również prowizji od wynagrodzenia.

Mamy nadzieję, że artykuł był dla Ciebie pomocny. Nie zwlekaj, już dziś znajdź casting dla swojej pociechy i pozwól jej się rozwijać w świecie kina!

 

Do zobaczenia na planach filmowych!