Camerimage to  największy i najbardziej znany festiwal poświęcony sztuce autorów zdjeć filmowych. Dzięki niemu możemy dostrzec w operatorze nie tylko pracownika technicznego ale również prawdziwego współtwórcę filmu, który decyduje o wizualnej formie prezentowanego dzieła.  Wyjątkowa formuła Festiwalu, skupiająca uwagę na walorach obrazu filmowego i jego adekwatności do przesłania zawartego w fabule filmu, okazała się atrakcyjną alternatywą dla innych festiwali. Do Polski zjeżdzają się filmowcy z całego świata aby obejrzeć produkcje starające się o “Złotą Żabę” .

 

 

 

Festiwal organizowany jest już od 25 lat a jednym z pierwszych jurorów był min. Vittorio Storaro. Na początku “Złota Żaba” mieszkała w Łodzi, później w Toruniu a od ośmiu lat festiwal odbywa się w Bydgoszczy w Operze Nova.

Podczas festiwalu prezentowane są filmy z 9 kategorii:

W tym roku możemy zobaczyć 13 filmów konkursowych, wśród nich nasz polski kandydat “Wołyń” w reżyserii Wojtka Smarzowskiego.

W konkursie głównym startuje również amerykańska produkcja “Mother!”, która jest obecna w naszych kinach już od 3 listopada.

Pełną listę filmów możesz zobaczyć TUTAJ 

Osiem bardzo dobrych filmów a wśród nich “Sztuka Kochania Michaliny Wisłockiej”, “Amok”, “Pokot”, “Ptaki Śpiewają w Kigali”…

Camerimige to nie tylko filmy znanych twórców ale również wschodzących gwiazd kina. Konkurs Etiud Studenckich powstał w 1997 roku. Jego celem jest wspieranie rozwoju młodych adeptów sztuki filmowej oraz konfrontacja dokonań studentów z różnych stron świata. Kilkadziesiąt szkół filmowych co roku zgłasza najlepsze etiudy do konkursu na Camerimage. Zwycięzców wyłania międzynarodowe Jury złożone z uznanych twórców z branży filmowej oraz innych przedstawicieli świata sztuki i kultury.
W tym roku o “Złotą Kijankę” powalczą 22 etiudy studenckie w tym trzy filmy polskich twórców.

 

 

Konkurs, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. W tym roku startuje 11 filmów, niestety bez polskiego przedstawiciela.

 

Najlepsze filmy wyłaniane są również z poniższych kategorii:

Zachęcamy do udziału w tym wydarzeniu! Festiwal trwa do 18 listopada.

Zeszłoroczna edycja zakończyła się tak:

KONKURS GŁÓWNY

Złota Żaba: Lion. Droga do domu
zdj. Greig Fraser
reż. Garth Davis

Srebrna Żaba: Nowy początek
zdj. Bradford Young
reż. Denis Villeneuve

Brązowa Żaba: Snowden
zdj. Anthony Dod Mantle
reż. Oliver Stone

*** *** ***

Zachęcamy do śledzenia naszego bloga. Już w ten piątek kolejny wywiad z Reżyserem…