Aktor to wymarzona praca wielu młodych osób. Startując do szkoły artystycznej warto pamiętać, iż aktorstwo to zawód, który wymaga ogromnej ilości pasji, wytrwałości i poświęcenia.

Do Łódzkiej Filmówki zdawało w 2016 roku 692 kandydatów na 22 miejsca. Do PWST w Krakowie dostały się 24 osoby na specjalność aktorstwo dramatyczne i 6 osób na specjalność wokalno-aktorską. Do Filii we Wrocławiu 20 osób na Wydział Aktorski i 20 osób na Wydział Lalkarski. Liczba złożonych aplikacji do tych uczelni potrafi przekroczyć nieraz 1000-1200.

Źródło: NA TEMAT Autor: Katarzyna Miłkowska

Aby dostać się do szkoły aktorskiej o dobrej renomie należy być niezwykle wszechstronnym i przygotowanym na tzw. odtwarzanie wspomnień…

Odtwarzanie wspomnień to ściśle powiązana z Konstantym Stanisławskim metoda, która oparta jest na realiźmie psychologicznym postaci. Oznacza to iż im lepiej chcesz zagrać daną rolę tym więcej wspomnień z przeszłości powinno się przywołać.

 W zależności od tego jak bardzo wejdziesz w “skórę” bohatera, którego masz grać, na tyle dobrze będziesz w stanie odtworzyć jego postać. Ja zawsze bardzo dużo czasu poświęcam na okres researchu – bywałam w poprawczakach, aby lepiej zrozumień punkt widzenia młodych i zbuntowanych dziewczyn, odwiedziłam też agencję towarzyską i rozmawiałam z prostytutkami.

Róża Klekotko, Absolwentka Wydziału Aktorskiego WSF

Jeśli marzysz o zostaniu gwiazdą kina lub po prostu pragniesz wystepować w TV nie zważaj na to co mówią inni. Musisz uwierzyć w siebie i podążać własnymi ścieżkami, które doprowadzą Cię do upragnionego celu.

 

Żaden aktor nie poleci Ci aktorstwa. To jest pewnego rodzaju test – jeżeli w tak prosty sposób możesz kogoś zniechęcić to już wiesz, że się nie nadawał.

Maria Ruddick, Aktorka

Pomimo wielu trudności jakie możesz napotkać na swojej drodze warto zaryzykować i ubiegać się o status aktora ponieważ uczucie jakiego doświadczasz stojąc na scenie jest nie do opisania

Jeśli już raz współtworzysz spektakl, projekt filmowy, czujesz adrenalinę i słyszysz oklaski z widowni to już nigdy o tym nie zapomnisz, zawsze będziesz chciał do tego wracać – to właśnie piękno aktorstwa!

Piotr Jakubowski, Aktor teatralny

Nie zastanawiaj się zatem i rozpocznij swoją przygodę już dziś… Szkoła aktorska to tylko jedna z dróg, możesz rozpocząć karierę aktorską opierając ją na doświadczeniu.

(…)najlepiej rozpoczynać od małych planów oraz od statystowania, dzięki takiej pracy można zdobyć naprawdę duże doświadczenie, które zaowocuje w przyszłości.

Maja Wacnik, Odtwórczyni głównej roli w serialu “Nieprzygotowani”

 

Swoje pierwsze zlecenie możesz otrzymać jeszcze dziś! Załóż darmowe konto na VENDO i odbywaj castingi poprzez aplikację!