Zapewne wielu z Was zastanawia się od czego zacząć swoją przygodę z aktorstwem, jak można piąć się po szczeblach kariery i czy jest to opłacalne.

Oczywiście najlepiej rozpocząć naukę w szkole aktorskiej – państwowej lub prywatnej ale nie każdy może pozwolić sobie na taki luksus. Szkoły filmowe i teatralne są drogie i wymagają ogromnego nakładu pracy co może mocno kolidować z ewentualną pracą. W XXI wieku żyjemy w wiecznym niedoczasie, na szczęście  produkcje reklamowe zauważają ten problem i coraz częściej poszukują osób bez doświadczenia aktorskiego.

Radzimy zatem zacząć od praktyki w postaci statystowania. W ten sposób poznasz zasady panujące na planie filmowym, poznasz osoby ze środowiska aktorskiego i zaczniesz traktować “gwiazdy” jak normalne osoby. To bardzo przydatne ponieważ na planie nikt nie lubi proszenia o autografy lub nadmiernego zachwytu nad poszczególnymi aktorami. Stawki za statystowanie to przeważnie 60-150 zł za cały dzień pracy. Ten rodzaj pracy należy traktować bardziej jako naukę niż zarobek.

Zapotrzebowanie na statystów jest ogromne. Poniżej link do castingu na statystę do filmu pt.: “Trzy” Wojtka Smarzowskiego:

CASTING DO FILMU “TRZY”

Plan filmu “Karbala”

Po odbyciu kilku praktyk w postaci statystowania polecamy zainteresować się produkcjami telewizyjnymi (programy tv) lub etiudami studenckimi. Zarówno produkcje komercyjne jak i non profit pozwalają rozwinąć się aktorsko. Stawki wahają się od 100 zł do 1000 zł. Poniżej propozycje aktualnych castingów:

CASTING TVN “APETYT NA MIŁOŚĆ”

CASTING TTV “DRUGA TWARZ”

Grając w etiudach lub uczestnicząc w programach tv można również poszukiwać dla siebie ról epizodystycznych lub drugoplanowych. Seriale paradokumentalne są idealną opcją dla każdej osoby, która rozpoczyna swoją przygodę z aktorstwem. Epizody są bardzo zróżnicowane jeśli chodzi o wynagrodzenie – od 100 do 1500 zł. Informacje o castingach na role epizodystyczne można otrzymywać za pośrednictwem platformy Vendo.tv.

Kadr z reklamy “Sizeer”, prod. Papaya Films

Po przejściu powyższych etapów jesteś już w pełni gotowy aby brać udział w reklamach. Produkcje komercyjne to często role niemówione także należy pracować nad swoimi umiejętnościami mimicznymi. Branie udziału w produkcjach reklamowych jest łatwe i przyjemne a przede wszystkim bardzo opłacalne. Przed dniem zdjęciowym zostanie wysłany po Ciebie kierowca, który zawiezie Cie bezpośrednio na plan. Podczas zdjęć opiekować się Tobą będzie kostiumografka oraz charakteryzatorka. W barobusie zjesz ciepły obiad a dodatkowo zarobisz od 5000 do nawet 30000 zł za jeden dzień zdjęciowy.

W Polsce w zeszłym roku zrealizowano blisko 3000 reklam, kilkanaście tysięcy odcinków seriali, produkcji paradokumentalnych oraz serii internetowych, kilkaset teledysków oraz kilkadziesiąt filmów. Branża filmowa to zdecydowanie najlepsza gwarancja zarobku w XXI wieku.

Czasami udaje się pominąć wszystkie etapy pośrednie i bez jakiegokolwiek doświadczenia można brać udział w produkcjach komercyjnych. Daj sobie szanse już dziś i zapisz się na casting.