Prawie każdy marzył kiedyś o zostaniu aktorem, o przebywaniu w towarzystwie takich gwiazd jak Jennifer Aniston, Brad Pitt czy Julia Roberts. Wiele osób wstydzi się kamery i powtarza „nie mam predyspozycji”. Ale jak naprawdę jest z tymi „predyspozycjami”? Kogo szukają reżyserzy i reklamodawcy?

W dzisiejszym artykule prezentujemy 5 powodów, dla których powinieneś spróbować swoich sił przed kamerą…

 

1. Otwartość rynku

 

Rynek reklamowy jest niezwykle otwarty, czasami zdarza się,  że ludzie bez wykształcenia sprawdzają się lepiej niż absolwenci szkół teatralnych. – Iga Górecka

Reżyserzy castingów, domy produkcyjne oraz agencje reklamowe poszukują każdego. Oznacza to, że każdy jest w pewnym stopniu idealnym aktorem/epizodystą. Czasami reklamodawcy i reżyserzy oczekują zgrabnej sylwetki a czasami osób z nadwagą. Liczba produkowanych filmów i reklam w naszym kraju rośnie z roku na rok a co za tym idzie, rośnie również liczba ról do zagrania. Szczególnie jeśli jesteś w wieku “everyman” czyli pomiędzy 28 a 45 rokiem życia. Jest to okres, w którym ról jest na tyle dużo, że jeśli tylko wykażemy się dobrymi chęciami i wytrwałością to znalezienie produkcji dla siebie nie jest bardzo trudne.

Reklama i inne produkcje są otwarte na nowe twarze i charaktery dlatego każda osoba jest w tym świecie mile widziana. – Sylwia Korniłowicz

 

 

2. Dobre zarobki

W reklamie istnieje jedna, prosta zasada… “Sky is the limit”. Możesz wziąć udział w produkcji ze stawką 1000 zł/ dzień zdjęciowy a możesz zostać zaproszony do reklamy z szerokimi prawami do wykorzystania wizerunku i otrzymasz 100 000 zł za dzień pracy. Wszytsko zależy od tego czy znajdziesz się we właściwym miejscu i właściwym czasie.

  1. Epizody w reklamach-  stawki od 500 zł do około 3000 zł /dzień zdjęciowy  + prawa
  2. Główne role w reklamach – od 2000 zł do około 7000 zł / dzień zdjęciowy + prawa
  3. Sesje zdjęciowe – tutaj stawkę ciężko określić – jest to zazwyczaj kilka tysięcy złotych /dzień zdjęciowy + prawa

 

3. Łatwy system castingowy

Castingi jeszcze do niedawna kojarzyły się z długim oczekiwaniem w kolejkach oraz częstym rozczarowaniem, ponieważ po wielu godzinach oczekiwania słyszało się “dziękujemy ale Pan/Pani niestety jednak nie pasuje…”

Rynek na szczęście ewoluuje i przenosi się do sfery online i selekcji prowadzonych przez kamerę Twojego smartphonea. Dzięki aplikacji mobilnej VENDO możesz uczestniczyć nawet w kilkudziesięciu castingach jednocześnie. Co najważniejsze… nie musisz nawet wychodzić z domu lub pracy!

Wystarczy, że wybierzesz casting, który Cię interesuje, zaakceptujesz proponowaną stawkę oraz datę zdjęć i już masz szansę na zarobienie pieniędzy na swoje potrzeby. Niezależnie od tego gdzie mieszkasz i co robisz na co dzień. Na jeden dzień staniesz się lekarzem, adwokatem lub supermenem, daj sobie szansę na realizowanie własnych marzeń!

 

Wystarczy uruchomić aplikację, nagrać filmik i dołączyć do wybranej selekcji. Cały proces rejestracji trwa 5 minut a dołączenie do castingu to niecałe 30s.
MamBiznes.pl

4. Szansa na dalszy rozwój

Występowanie w reklamach bardzo mocno rozwinie Twoje zdolności aktorskie i poszerzy znajomości branżowe. Może okazać się, że po kilku castingach reklamowych rozpoczniesz swoją przygodę z selekcjami serialowymi lub filmowymi.

5. Idealny kraj do rozpoczęcia przygody przed kamerą

Polska to idealny kraj do rozwijania swoich zdolności aktorskich w reklamach lub serialach. Nie mówię, że jesteśmy najlepsi i na pewno kariera w Polsce nie równa się z tą w USA czy Wielkiej Brytani ale jeśli chodzi o rynek reklamowy to jesteśmy jednym z liderów w Europie.

Dlaczego?

a) Duża ilość produkowanych spotów – Polskie domy produkcyjne  mają siedziby na kilku kontynentach i często wykonują tzw. projekty serwisowe angażując naszych aktorów i epizodystów do filmów na rynek zagraniczny

b) rozwój szkół filmwych – sieć edukacji filmowej w Polsce się roz

c) konkursy dla młodych twórców – w naszym kraju podejmuje się coraz więcej inicjatyw, które mają na celu wsparcie młodych aktorów oraz twórców:

Konkurs Papaya Young Directors jest częścią szerszej inicjatywy. Współpracujemy z 39 szkołami filmowymi i artystycznymi, organizujemy warsztaty, szkolenia i spotkania z autorytetami w dziedzinie sztuki filmowej i reklamy, a od września także odwiedzamy polskie miasta z „Kreatywnymi Piątkami”, podczas których odkrywamy szeroko pojętą kreatywność oraz pokazujemy jak współcześnie i niestandardowo myśleć o marce. Chcielibyśmy rozwijać tę część edukacyjną – z roku na rok przedsięwzięcie się rozrasta i bardzo nas to cieszy.

Kacper Sawicki, CEO Papaya Film w wywiadzie dla Vendo Blog

 

 

 

Co powiedziałbyś osobom, które wstydzą się lub obawiają reakcji innych na ich filmik?

Kochani, próbujcie! W dzisiejszych czasach naprawdę mamy ogrom możliwości związanych z materiałami wideo. Wstydzicie się opublikować swój filmik? To nagrajcie go i najpierw pokażcie znajomym. Jeśli uznacie, że jest już wystarczająco dobry to wtedy go publikujcie. Pamiętajcie jednak, że im szybciej to zrobicie tym lepiej dla Was bo filmik wizytówka (nagrany w poziomie) jest najlepszą przepustką do świata reklamy i filmu!


Andrzej Bieganowski, aktor reklamowy w wywiadzie dla Vendo Blog

 

Kliknij TUTAJ i spróbuj swoich sił w proukcji filmowej!