Rozpoczynasz swoją drogę w świecie filmowym i zastanawiasz się czy Twoje cechy odpowiednio pasują do występowania przed kamerą?

Odpowiedź znajdziesz w dzisiejszym artykule!
Poniżej prezentujemy cechy, które są szczególnie cenione w świecie filmowym.

 

 1. KREATYWNOŚĆ
  To jeden z najważniejszych punktów, pamiętaj o tym że każda rola to zupełnie inne zadania – zarówno castingowe jak i te planowe. Tylko Twoja wyobraźnia jest w stanie wykreować postać, która spodoba się reżyserowi. Jeśli lubisz marzyć i postrzegasz świat w swoich, odmiennych barwach to jesteś wygrany/a.
 2. PUNKTUALNOŚĆ
  To chyba najważniejsza zasada każdej produkcji. Należy pamiętać, że dzień zdjęciowy jest zaplanowany co do minuty a każde opóźnienie powoduje stres producenta (dodatkowe gaże za nadgodziny dla ekipy), zmęczenie reżysera (ciężko koordynować pracę aktorów po 10 godzinach pracy) oraz ogólny spadek efektywności całego zespołu. Staraj się zawsze przyjeżdzać na recall lub zdjęcia 20 minut wcześniej – to zagwarantuje Ci pozytywne postrzeganie przez całą ekipę
  .
 3. WYTRWAŁOŚĆ
  Budowanie doświadczenia musi trwać. Pierwszy odbyty casting nie oznacza wygranej, a 10 zrealizowanych zleceń nie gwarantuje jedenastej produkcji. Pamiętaj, że film i reklama to głównie okres oczekiwania także bądź cierpliwy, rozwijaj się a zlecenia na pewno zaczną pojawiać się w Twoim portfolio.

4. INTELIGENCJA

“Aktor doskonały powinien być, przede wszystkim, człowiekiem inteligentnym. To stwierdzenie może brzmieć banalnie ale często zdarza się, że aktorami pragną zostać osoby niezbyt mądre. Wynika to z kompletnego niezrozumienia zawodu filmowca. Ludzie pragną być sławni lub czerpać inne profity od życia niewiele dając od siebie. Aktorstwo to naprawdę bardzo wymagający zawód skierowany do osób, które mają tzw. “krokodylą skórę” czyli są bardzo mocno odporne na stres i łatwo przystosowują się do nowo zastanych warunków. Dodatkowo, aktor idealny powinien widzieć i rozumieć otaczający go świat, skupiać się na scenariuszu i reagować na zachowania partnera. Kluczem do sukcesu jest również wewnętrzna wrażliwość danej osoby. Duży bagaż własnych doświadczeń pozwala na odwoływanie się do swoich wspomnień oraz na lepsze i bardziej naturalne zaprezentowanie emocji na scenie czy przed kamerą.”
Maciej Ślesicki – reżyser, założyciel Warszawskiej Szkoły Filmowej

5. WSZECHSTRONNOŚĆ
Kilkanaście lat temu aktor po szkole umiał jeździć konno, prowadzić samochód, jeździć na rolkach, łyżwach, często też grał na kilku instrumentach… Dzisiaj szkoły zaczynają odchodzić od tego typu nauki i stawiają na samokształcenie.  Ważnym aspektem jest zatem doskonalenie swoich umiejętności scenicznych. Śpiew i taniec to podstawa, gra na instrumencie mile widziana a elementy kaskaderki lub jazdy konno to już dodatek. Pamiętaj im więcej możesz dać z siebie tym więcej pozytywnej energii otrzymasz od innych!

 • AKTORSTWO TO ŚWIAT BEZ REGUŁ
  “Rynek (…) jest niezwykle otwarty, czasami zdarza się,  że ludzie bez wykształcenia sprawdzają się lepiej niż absolwenci szkół teatralnych.”
  Pamiętaj, że to od Ciebie zależy jak się rozwiniesz, i którą drogą będziesz zmierzać. Niezależnie  od tego co mówią Ci znajomi – zawsze masz szansę na rozpoczecie przygody przed kamerą!