Jeśli jesteś jedną z osób, która zna pojęcie “Netflix and Chill” to na pewno na swojej liście ulubionych filmów lub seriali masz chociaż jedną produkcję, którą możesz określić mianem  “idealnej”. Doskonała ilość wątków komediowych, dreszczyk emocji i oczywiście świetna obsada… możnaby zadać sobie pytanie “Jaki człowiek był tak genialny aby ten film/serial ujrzał światło dzienne!?”. W tym miejscu należy zrobić długą pauzę ponieważ okazuje się, że za sukcesem wielu popularnych produkcji (min. Stranger Things) nie stoi człowiek lecz algorytm!

Startup założony przez  Tobiasa Queissera analizuje dane z każdej produkcji a następnie informuje producentów i studia filmowe o opłacalności tworzenia filmów o konkretnej tematyce lub z udziałem konkretnych aktorów.

Co najciekawsze oprogramowanie umożliwia też tworzenie modeli hipotetycznych filmów na podstawie doboru gatunku, budżetu, aktorów i innych elementów. Szacuje się także spodziewane zapotrzebowanie na taką produkcję wśród widowni*. 

Niedawno firma z Los Angeles podpisała kontrakt z wytwórnią Warner Bros. To może być prawdziwy strzał w dziesiątkę, biorąc pod uwagę sukces serialu Stranger Things realizowanego dzięki podobnej technologii przewidywania oczekiwań widza.

Nie trzeba jednak lecieć aż za Ocean aby ujrzeć wpływ technologii na rynek filmowy.

Polska również  może pochwalić się wieloma sukcesami w tej dziedzinie! Od 2016 roku w naszym kraju działa jeden z najbardziej rewolucyjnych systemów castingowych Vendo.tv, który umożliwia odbywanie castingów do filmów, seriali itp. bez wychodzenia z domu. Rok 2019 zakończył się dla polskiego startupu niezwykle korzystnie. 60 000 użytkowników, ponad 1400 castingów i współpraca przy produkcjach realizowanych dla największych marek takich jak Porsche, Lidl czy Samsung.

Dowiedz się więcej o platformie klikając TUTAJ