Rynek filmów i seriali nieustannie ewoluuje. Często zamieniamy fotel kinowy na domową sofę i platformę streamingową. Przyglądając się aktualnym trendom rynkowym możnaby uznać, że w niedalekiej przyszłości kina przestaną być rentowne a telewizja zamieni się w “Netflix Live”. Profesjonalne produkcje platform streamingowych angażują jednak wciąż niewielką część populacji. Większość ludzi korzysta jednak z YouTube… i to właśnie produkcje mniejszej rangi są idelanym miejscem dla początkkujących aktorów.

 

Jak wygląda proces tworzenia produkcji internetowej? – opowiada Mateusz Zawistowski z “Nieprzygotowanych”

Wydaje mi się że, przygotowania do zdjęć wyglądają podobnie, niezależnie od tego czy produkujemy film, serial czy projekt komercyjny. Wszystko rozpoczyna się od pomysłu czyli scenariusza. Kiedy otrzymujemy napisany tekst to możemy przystąpić do działań produkcyjnych – tworzymy kalendarzówkę czyli dokładnie opisany plan działań na planie oraz harmonogram pracy dla całej ekipy. W momencie ustalenia dostępności aktorów pierwszoplanowych kierujemy nasze skupienie na organizowanie lokacji, skompletowanie rekwizytów oraz elementów scenograficznych niezbędnych do zrealizowania złożeń scenariuszowych. W międzyczasie organizujemy castingi dla epizodystów, którzy często pojawiają się  w naszych produkcjach. Nie jest to łatwe zadanie ponieważ osoby doświadczone oczekują od nas stawek telewizyjnych, których nie jesteśmy w stanie zaoferować a ludzie mniej doświadczeni często zmieniają swoje plany, przestawiając nam szyk ujęć.

Każdy odcinek produkujemy dwa tygodnie. 7 dni produkcji praz 7 dni montażu. W momencie ukończenia odcinka otrzymujemy scenariusz do następnego. Mamy dwa dni stricte produkcyjne , które poświęcamy na prace o których już wspominałem a następnie realizujemy trzy dni zdjęciowe. Po nakręceniu odcinka, trafia on do montażowni, gdzie przez 5 dni jest układany przez naszych montażystów. Po etapie postprodukcji następuje kolaudacja i publikacja w internecie.

W jaki sposób zacząć swoją przygodę z aktorstwem? – wspomina Maja Wacnik

Wydaje mi się że trzeba codziennie próbować swoich sił na nowych płaszczyznach. Moja historia jest idealnym przykładem na to, iż nie trzeba być “urodzonym aktorem”. O tym że chcę zajmować się występowaniem na scenie zdecydowałam dopiero w wieku osiemnastu lat. Polecam zapisać się na kursy aktorskie, nawet kilkutygodniowe zajęcia pozwolą odpowiedzieć sobie na pytanie “Czy ten zawód jest naprawdę dla mnie?”

Jeśli już zdecydujesz, że TAK to najlepiej rozpoczynać od małych planów oraz od statystowania, dzięki takiej pracy można zdobyć naprawdę duże doświadczenie, które zaowocuje w przyszłości.

Alternatywą jest również podjęcie nauki w szkole aktorskiej, należy jednak pamiętać, że aby otrzymać dyplom trzeba być niezwykle wytrwałym, niektóre osoby rezygnują już po pierwszym dniu spędzonym na uczelni.

Szkoła Aktorska? W jaki sposób się do niej dostać?

Recepta na sukces jest bardzo prosta i trudna zarazem… WSZECHSTRONNOŚĆ. Kilkanaście lat temu aktor po szkole umiał jeździć konno, prowadzić samochód, jeździć na rolkach, łyżwach, często też grał na kilku instrumentach… Dzisiaj szkoły zaczynają odchodzić od tego typu nauki i stawiają na samokształcenie.  Ważnym aspektem jest zatem doskonalenie swoich umiejętności scenicznych. Śpiew i taniec to podstawa, gra na instrumencie mile widziana a elementy kaskaderki lub jazdy konno to już dodatek. Pamiętaj im więcej możesz dać z siebie tym więcej pozytywnej energii otrzymasz od innych!

Zaczynasz występować przed kamerą – co jest najważniesjze?

 

1.Partner na scenie lub przed kamerą jest moim paliwem…

Aby dobrze odegrać rolę należy ściśle współpracować z innymi aktorami. Musisz czuć energię swojego partnera oraz być lustrzanym odbiciem jego emocji.  Należy aktywnie reagować na zastaną sytuację i swoimi emocjami podkreślać wagę danej sceny.

2. Połączenie z widzem definiuje Twój talent…

Występując przed widzem musisz mieć pewność, że Twoja postać jest zrozumiała dla odbiorcy. Osoba oglądająca spektakl musi reagować na prezentowane przez Ciebie wątki fabularne i aktywnie uczestniczyć w przedstawieniu.

3. Aktor nie zna słowa “nie”…

Jako młody aktor musisz wiedzieć, że nie ma rzeczy niemożliwych. Jeśli w danym momencie nie potrafisz jeździć konną, śpiewać lub tańczyć to nie załamuj się. Kształć się w kierunkach, które mogą być Twoją tzw “piętą Achillesową” i bierz udział w castingach, które mogą rozwinąć Cię aktorsko.

Jeśli pragniesz występować w TV kliknij TUTAJ i rozpocznij swoją przygodę na planach zdjęciowych z Vendo! Jedyną aplikacją na świecie umożliwiającą odbywanie castingów do filmów, seriali i reklam bez wychodzenia z domu! Od dzisiaj  możesz brać udział w castingach kiedy tylko zechcesz i gdziekolwiek jesteś!