Jeżeli chcesz zostać osobą rozpoznawalną zacznij pracować nad dykcją oraz każdego dnia poszerzaj swoje umiejętności taneczne i językowe – wtedy zwiększysz swoją szansę na wzięcie udziału w reklamie czy filmie fabularnym.

Swoją drogę do kariery rozpocznij od wzięcia udziału w castingach. W XXI wieku możesz to zrobić nie wychodząc z domu. Wystarczy, że zarejestrujesz się na platformie Vendo.tv i stworzysz swój profil. Informacje o trwających castingach otrzymasz na telefon a warunki finansowe i terminowe zaakceptujesz jednym ruchem palca.

Czy casting przez Smartphone’a rzeczywiście się sprawdza?

Tak, przekonałam się o tym na własnej skórze ponieważ dzięki VENDO zagrałam w trailerze gry wideo Re-legion. Wiem, że wiele osób z branży otrzymuje stałe zlecenia korzystając z aplikacji.

 

O czym należy pamiętać podejmując pierwsze projekty?

  1. Najważniejsze aby zdobyć “obycie” na planie. Warto zaangażować się w projekty non-profit ponieważ jeden projekt bez wynagrodzenia może przynieść nam kilka następnych produkcji, za które dostaniemy wysokie wynagrodzenie.
  2.  Należy również pamiętać o tym aby się nie poddawać. Branża filmowo-reklamowa to ciągłe    wyzwania, które trzeba pokonywać i nie można się “zrażać”. Zdarzają się miesiące kiedy nie podejmuję żadnego zlecenia ponieważ nie pasuję do briefu lub po prostu wybierane są inne osoby. Takie okresy są bardzo ciężkie ale w tej branży jest to normalne.
  3. Warto się doszkalać. W dzisiejszych czasach młody odtwórca ma wiele możliwości zdobycia doświadczenia. Jeśli chcesz profesjonalnie występować przed kamerą to zainteresuj się kursami aktorskimi. Wystarczy miesiąc zajęć aby zwiększyć swoje szanse kilkukrotnie!
    Agnieszka Wrona, Aktorka teatralna i serialowa

 

ŹRÓDŁO: PYD5

Możesz również wybrać tradycyjny sposób uczestniczenia w selekcji aktorskiej. Zarezerwuj sobie około pięciu godzin w ciągu dnia, przyjdź do agencji castingowej i czekaj na odpowiedź reżysera. Aby osiągnąć sukces musisz uczęszczać regularnie na preselekcje aktorskie – najlepiej kilka razy w tygodniu.

Swoje umiejętności możesz poszerzać poprzez zapisanie się do szkoły aktorskiej bądź studium filmowego.

Jak wyglądają egzaminy do Szkoły Filmowej? – opowiada p. Maciej Ślesicki

 

 

Egzaminy do szkół filmowych i teatralnych pełnią rolę prezentacji danej osoby. Trzeba zaśpiewać, przedstawić prozę, powiedzieć wiersz, wykonuje się zadania ruchowe. Jako egzaminator  muszę przyznać, że bardzo trudno zweryfikować czy dana osoba nadaje się do wykonywania zawodu aktora czy też nie.

W Warszawskiej Szkole Filmowej mieliśmy już pewną sytuację, którą lubię opowiadać jako anegdotę. Podczas egzaminów rekrutacyjnych cała komisja jednogłośnie ustaliła,  że jeden z mężczyzn ubiegających się o studiowanie w naszej szkole, zupełnie nie nadaje się do bycia aktorem. Zamknęliśmy listę i udaliśmy się do domów. Następnego dnia, zauważyłem jego nazwisko na liście osób zakwalifikowanych. Okazało się, że Pani sekretarka pomyliła się i postawiła “krzyżyk” przy niewłaściwym nazwisku. Chcieliśmy poinformować o pomyłce ale było już za późno. To był nasz najlepszy student! Wszyscy się pomyliliśmy – to najlepszy przykład na to jak ciężko ocenić kogoś zgodnie z kryteriami wspomnianymi powyżej.

Jak ja zdawałem do szkoły filmowej to wraz z moimi kolegami i koleżankami tworzyliśmy 12 osobowy zespół. Nie umniejszając nikomu, o 10 moich kolegach już nigdy nie usłyszałem… Czy to oznacza, że cała komisja się pomyliła? Moim zdaniem jest to idealny przykład aby pokazać jak ciężki jest zawód filmowca.

W Warszawskiej Szkole Filmowej stworzyliśmy zatem trochę inny system. Staramy się przyjmować więcej osób a czas weryfikuje ich zdolności.

W Stanach Zjednoczonych wielu bardzo znanych aktorów rozpoczynało swoją przygodę od ósmo-planowych ról w serialach, o których nikt nigdy nie słyszał i już nie usłyszy. W Hollywood kręci się  500 filmów fabularnych i blisko dwa razy tyle seriali rocznie. Tylko te najlepsze trafiają na rynek zagraniczny dlatego nie należy postrzegać świata poprzez pryzmat wielkich gwiazd – należy postrzegać świat poprzez wielki wysiłek jaki został włożony w przygotowanie do zagrania danej roli. Skoro wielu aktorom udało się przebić to dlaczego Tobie ma się nie udać?

 

PAWEŁ JAKUBOWSKI: Ja całe życie marzyłem o zostaniu aktorem ale nie miałem odwagi zdawać do szkoły aktorskiej. Podążałem swoją drogą zawodową. W wieku 33 lat wystartowałem w castingu do głównej roli w teatrze i otrzymałem ją. Po pierwszym spektaklu już wiedziałem że granie na scenie to spełnienie moich marzeń. Reżyserka zaproponowała mi spróbowanie również swoich sił przed kamerą, po odbyciu kilku castingów udało mi się zagrać w kilku produkcjach a w tej chwili przygotowuje się do stworzenia własnej produkcji.

 

Jak widzicie dróg do sukcesu jest wiele. Należy tylko znaleźć ścieżkę dla siebie i wytrwale nią podążać.

Rozpocznij swoją przygodę już dziś razem z nami.

Kliknij w link poniżej, załóż konto na Vendo i zacznij występować w TV!

 

ROZPOCZNIJ PRZYGODĘ